Z Bogiem za króla i ojczyznę. Nowa wystawa w Muzeum w Gliwicach

28 stycznia zapraszamy do Willi Caro na otwarcie wystawy  pod tytułem „Z Bogiem za króla i ojczyznę. Kultura militarna prowincji śląskiej od wojen zjednoczeniowych do Wielkiej Wojny (1864–1914)”.
image Szeregowy Pułku Piechoty von Courbière (2. Poznańskiego) nr 19 w Mundurze wyjściowym, ze zbiorów prytanych Norberta Kozioła fot. arch. Muzeum w Gliwicach

To pierwsza taka ekspozycja w historii muzealnictwa na Śląsku. Obraz minionego świata śląskich regimentów i zarazem barwna opowieść o jednostkach wojskowych kwaterujących na terenie prowincji śląskiej w okresie od lat sześćdziesiątych XIX w. do wybuchu Wielkiej Wojny w 1914 roku. ilitarny ceremoniał i symbolika… szamerowane mundury, broń i ordery, przemarsze, defilady i parady, uroczystości pułkowe, manewry i ćwiczenia.

 

Kultura militarna w dekadach poprzedzających wybuch pierwszej wojny światowej stanowiła jeden z najistotniejszych segmentów funkcjonowania społeczeństw europejskich. Mundur stawał się ważnym, często dominującym elementem pejzażu miejskiego, oddziaływał na ówczesną modę i obyczaje. Również na Śląsku, który w połowie XVIII w., w wyniku zwycięskich wojen prowadzonych z Austrią, wszedł w skład państwa pruskiego. Od schyłku tego stulecia na terenie prowincji śląskiej rozpoczęto formowanie jednostek wojskowych, co nabrało dynamiki w okresie wojen napoleońskich. Śląskie regimenty wzięły udział w tzw. wojnach zjednoczeniowych, prowadzonych przez Prusy od 1864 do 1871 r. – z Danią, Austrią i Francją. W 1871 r. Śląsk wraz z Prusami znalazł się w granicach Rzeszy Niemieckiej. Zważywszy na fakt, że pruski  (niemiecki) militaryzm położył się cieniem na XX-wiecznych dziejach Europy, wydaje się rzeczą istotną przyjrzenie się temu zjawisku w takim kształcie, w jakim funkcjonowało ono w swoim mateczniku, czyli w samych jednostkach zbrojnych - mówią kuratorzy wystawy – historycy Zbigniew Gołasz i Aleksandra Korol-Chudy.

 

Kuratorzy wystawy: Zbigniew Gołasz, Aleksandra Korol-Chudy

Współpraca kuratorska: Joanna Puchalik
Współpraca merytoryczna: Norbert Kozioł, Sebastian Rosenbaum

Wystawa dostępna dla publiczności od 28 stycznia do 23 kwietnia 2017 r.

 

Wstęp na wernisaż wolny, ilość miejsc ograniczona.
Organizator: Muzeum w Gliwicach

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz