„Mojżesz Majmonides: czym jest w wiara? Jak wierzyć?”

Wykład otwierający cykl „Od Mojżesza Majmonidesa do Hannah Arendt. Wielkie postacie żydowskiej religii, filozofii i polityki” poświęcony zostanie postaci wielkiego, żydowskiego, średniowiecznego teologa – Mójżesza Majmonidesa znanego jako autora sławnych Trzynastu Zasad Wiary. Spotkanie poprowadzi Jacek Surzy.
image fot. materiały prasowe organizatora

Na gruncie myśli Majmonidesa i jego egzegezy Świętych Ksiąg pokazana zostanie istota żydowskiego monoteizmu opartego na Przymierzu i specyficznej relacji człowieka do transcendentnego, wszechmocnego Boga-Kreatora. Geneza świata, cel jego istnienia (teleologia), a także ukazanie prawdziwego sensu wiary stanowią treść wielkiego systemu myśli Majmonidesa, wyrażonego głównie w konfrontacji żydowskiej religii z racjonalną grecką filozofią, co stanowi treść jego największego dzieła pod tytułem „Przewodnik dla błądzącego”.

 

O cyklu:

Cykl składa się z sześciu wykładów, z których każdy poświęcony zostanie jednej z wybitnych postaci żydowskiego świata. Wykłady nie będą oparte wyłącznie na przedstawieniu konkretnej postaci i opisaniu jej życia, ale uwaga zostanie skierowana na rozpatrywanie najważniejszych dziedzin żydowskiego życia, które każda z tych postaci wydaje się, że znakomicie obrazuje. Żydzi pozostają fascynującym zjawiskiem w historii ludzkości. Wydaje się, że nie ma drugiej takiej społeczności, związku religijnego, kulturowego, czy wspólnoty politycznej które przy tak niewielkim procentowym udziale w globalnym wymiarze ludzkości, tak potężnie oddziałały na jej całość i to zarówno w przeszłości, jak i współcześnie. Wybrane postacie żydowskiej społeczności omawiane w ramach cyklu spotkań bez wątpienia wpisują się w próbę odpowiedzi na wskazany fenomen. Każda z nich silnie zaznaczyła się w żydowskiej historii przyczyniając się do ukształtowania religii, kultury a także politycznego wymiaru żydowskiej wspólnoty.

 

dr hab. Jacek Surzyn – wykładowca na Uniwersytecie Śląskim. Od lat prowadzi badania nad szeroko pojętym judaizmem ze szczególnym uwzględnieniem historii syjonizmu i filozoficznego ujęcia Holokaustu. Przełożył na język polski „Biblię syjonizmu” Teodora Herzla, a także teksty Mojżesza Mendelssohna, Salomona Majmona i Włodzimierza Żabotyńskiego. Jest autorem wydanej w 2014 roku monografii pod tytułem „Antysemityzm, emancypacja, syjonizm. Narodziny ideologii syjonistycznej”. Aktualnie przygotowuje monografię poświęconą problematyce Holokaustu jako Ereignis-wydarzenia. Współpracuje z pismem „Midrasz”, w którym publikuje swe teksty.





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz