„Romeo i Julia” w Teatrze Miejskim w Gliwicach

Dwoje młodych kochanków, dwa skłócone rody i nieuchronna tragedia. Spektakl Krzysztofa Rekowskiego na podstawie „Romea i Julii” Williama Szekspira to niepokojąca opowieść o uczuciu pojawiającym się w skłóconym, pełnym nienawiści i konfliktów świecie. Premiera 18 maja.
image fot. Radosław Kaźmierczak, materiały organizatora

Dwoje nastolatków z dobrych i potężnych domów ma przed sobą świetlaną przyszłość. Uroda, pieniądze, liczne talenty i wysoka pozycja społeczna to ich przepustki do wspaniałej dorosłości. Tymczasem coś się nie układa. Nie można być szczęśliwym w przedstawionym u Szekspira świecie, w którym nienawiść, agresja i tocząca się na ulicach wojna rodów naruszają spokój całego miasta.

Nic się tu nie uda, bo to przemoc jest główną zasadą konstrukcji tego patriarchalnego świata, którego strzegą silni mężczyźni: ojcowie rodów, walczący ze sobą członkowie gangów.

Miłość Romea i Juli jest jak błąd w systemie, naruszenie struktury budującej społeczeństwo. Wszystko miało być jasne – po jednej stronie jesteśmy dobrzy my, po drugiej stronie groźni i niebezpieczni oni, których trzeba za wszelką cenę zwalczać. Zabicie członka przeciwnego rodu to zwycięstwo, śmierć poniesiona w tej walce – heroiczne bohaterstwo. Spotkanie, ugoda, przyjaźń, a co dopiero miłość są niebezpieczne, bo powodują zmianę podstawowego założenia fundującego rzeczywistość. Bez niego nie wiadomo, co jest dobre, a co złe, jak żyć, jak działać. Do rozmowy więc lepiej nie dopuszczać.

 

(Katarzyna Niedurny, tekst do programu)

 

 

„Romeo i Julia”

William Szekspir
przekład: Stanisław Barańczak
reżyseria: Krzysztof Rekowski
scenografia i kostiumy: Katarzyna Paciorek
ruch sceniczny: Filip Szatarski
koordynator walk, inspicjent: Marek Migdał
projekcje video: Emilia Sadowska
muzyka: Sławomir Kupczak
produkcja: Patrycja Wróbel
asystentka scenografa: Janina Łubkowska
obsada: Karolina Burek (Julia Capuletti), Alina Czyżewska (Pani Montecchi), Mariusz Galilejczyk (Romeo Montecchi), Łukasz Kabus (gościnnie) (Merkucjo), Karol Kadłubiec (gościnnie) (Benvolio), Grzegorz Kliś (Montecchi), Łukasz Kucharzewski (Ojciec Laurenty), Igor Kujawski (gościnnie) (Capuletti), Aleksandra Maj (Marta), Maciej Piasny (Tybalt), Michał Wolny (Parys), Beata Wnęk-Malec (gościnnie) (Pani Capuletti)
Chór: Izabela Baran, Alina Czyżewska, Dominika Majewska
a także: Jakub Kruczek (gościnnie) (Samson, Piotr), Kamil Baryła (gościnnie) (Abraham, Dowódca Straży), Andrzej Michalski (gościnnie) (Grzegorz, Aptekarz), Kamil Joński (gościnnie) (Baltazar, Strażnik), Bartłomiej Mieszczak (gościnnie) (dubler)
ze specjalnym udziałem Jerzego Treli jako Księcia Escalusa (obecny na projekcjach)

 

premiera: 18 maja 2018

 

 

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz