Zielone Gliwice. 14. Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego

Pod hasłem „Zielone Gliwice” 17 i 18 września odbędą się 14. Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego. To cieszące się wielką popularnością święto miłośników przeszłości i kultury w tym roku przybliży dziedzictwo przyrody i problemy związane z jego ochroną zarówno w aspekcie historycznym jak i współczesnym.
image

Program wydarzeń przygotowany przez Muzeum w Gliwicach we współpracy z regionalnymi, a także miejskimi instytucjami i przedsiębiorstwami, Politechniką Śląską oraz lokalnym środowiskiem przyrodników i przewodników PTTK, jest bogaty i różnorodny. Na uczestników czekają wykłady i warsztaty edukacyjne. Nie zabraknie wycieczek autokarowych – do źródeł Kłodnicy i jedynego w powiecie rezerwatu przyrodniczego, Lasu Dąbrowy. Wszystkim, których od zawsze intrygowały perypetie odpadków wrzucanych codziennie do kosza pokazane będą kolejne etapy śmieciowej wędrówki.


Na Gliwickie Dni Dziedzictwa przygotowane zostały dwie wystawy planszowe. Pierwsza pod tytułem „Dawne parki miejskie w Gliwicach” – będzie nostalgiczną podróżą ku dawnym terenom zielonych Gleiwitz, z których tylko część przetrwała do chwili obecnej. Z kolei na planszach drugiej wystawy pt. „Zwierzęta w śródmieściu Gliwic” poznać będzie można znanych i nieznanych przedstawicieli śródmiejskiej fauny.


Wszyscy uczestnicy XIV GDDK wraz z przewodnikami zwiedzą zaprzyjaźnione Muzeum Geologii Złóż Politechniki Śląskiej oraz Muzeum Techniki Sanitarnej i Kanalizacji gdzie wysłuchają wykładów, a także wezmą udział w warsztatach przyrodniczych i ekologicznych.


W sali konferencyjnej Willi Caro odbędą się wykłady poświęcone dziewiętnastowiecznym badaczom flory rejonu Gliwic, zwierzętom żyjących obok nas w miejskiej przestrzeni oraz „miastu-ogrodzie” – koncepcji urbanistycznej przeniesionej na grunt miasta przez Karla Schabika.


Atrakcje nie ominą także najmłodszych – dzieci i młodzież mogą wziąć udział w przygotowanych przez przyrodników warsztatach „Parki miejskie przyjazne dla ludzi i zwierząt”, a także w zajęciach poświęconych recyklingowi.

 

Udział we wszystkich wydarzeniach w ramach XIV edycji Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego jest bezpłatny. Osoby niepełnoletnie mogą brać udział w zwiedzaniu na poszczególnych trasach wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

 

Uwaga! Ilość osób biorących udział w wycieczkach autokarowych, zajęciach edukacyjnych w Willi Caro i Zamku Piastowskim oraz oprowadzaniach i warsztatach w Muzeum Geologii Złóż im. Czesława Poborskiego i Muzeum Techniki Sanitarnej w Gliwicach jest ograniczona, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc.

 

Dokonać rezerwacji na wycieczki autokarowe, zajęcia edukacyjne w Willi Caro i Zamku Piastowskim oraz oprowadzania i warsztaty w Muzeum Geologii Złóż im. Czesława Poborskiego i Muzeum Techniki Sanitarnej w Gliwicach, a także odebrać bilety na wycieczki autokarowe, można od 6 września 2016 r. wyłącznie w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (kino Bajka) ul. Dolnych Wałów 3, czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00, tel. (32) 231 38 55. Wycieczki autokarowe i udział w pozostałych wydarzeniach rezerwować można także pisząc na adres mailowy: gddkrezerwacje@gmail.com Wiadomości prosimy wysyłać od godz. 10.00 6 września 2016 r. – maile wysłane wcześniej nie będą brane pod uwagę. W treści wiadomości prosimy o podanie nazwy i godziny wybranej wycieczki, ilości biletów, imienia, nazwiska oraz numeru telefonu.

Uwaga! Jedna osoba może zarezerwować maksymalnie 4 bilety/miejsca w ramach wybranej wycieczki, warsztatów czy zwiedzaniu.

 

Informacja dla osób biorących udział w wycieczkach
Ubiór: turystyczny, w zależności od pogody, ale zalecane jest pełne okrycie nóg i rąk, a także zabezpieczenie głowy.
Posiłki: we własnym zakresie, w trakcie wycieczki; nie przewiduje się przerw na posiłki i zakupy.
Warunki terenowe: to obszary przyrodnicze, stąd przebywanie w nich wiąże się z pewnymi uciążliwościami np. koniecznością poruszania się po leśnych ścieżkach, zaroślach, terenach podmokłych itp. należy też we własnym zakresie zabezpieczyć się przed owadami i kleszczami.

Muzeum w Gliwicach jako główny organizator GDDK ubezpiecza wszystkich uczestników wycieczek od następstw nieszczęśliwych wypadków podczas ich trwania.
Nadleśnictwo Rudziniec nie ponosi odpowiedzialności za uznane uszczerbki na zdrowiu podczas wycieczki po Rezerwacie Las Dąbrowa, które mogą być spowodowane siłami natury, np. wykroty, połamane konary drzew, wandalizm człowieka na kładkach drewnianych umożliwiających przejście przez cieki wodne oraz tereny podmokłe.

W przypadku wycieczek autokarowych z przyczyn niezależnych od organizatora czas trwania wycieczki może ulec zmianie. Za ewentualne opóźnienia organizator nie odpowiada.

 

___________________________________________________________________________

 

14. Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego odbywają się pod honorowym patronatem:

Prezydenta Miasta Gliwice Zygmunta Frankiewicza

Ligi Ochrony Przyrody

Polskiego Klubu Ekologicznego Koło Miejskie w Gliwicach

 

organizator: Muzeum w Gliwicach


partnerzy:

Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska w Katowicach
Miejski Zarząd Usług Komunalnych w Gliwicach
Muzeum Geologii Złóż im. Cz. Poborskiego przy Wydziale Górnictwa Politechniki Śląskiej
Muzeum Techniki Sanitarnej w Gliwicach
Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Rudziniec
Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura"
Przedsiębiorstwo Składowania i Utylizacji Odpadów Sp. z o.o.
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Gliwicach
PTTK Oddział Ziemi Gliwickiej
Remondis Gliwice Sp. z o.o.
Śląskie Centrum Recyklingu Sp. z o.o. w Gliwicach
Śląskie Towarzystwo Entomologiczne
Śląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Katowicach
Starostwo Powiatowe w Gliwicach
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz