Wystawa „Amalia Fidyk. Haft malarski”

Muzeum Miasta Jaworzna zaprasza na wystawę przypominającą wyjątkową lokalną artystkę - Amalię Fidyk.
image

Haft malarski to jedna z najciekawszych, a zarazem najrzadszych technik nawiązujących do średniowiecznego haftu figuralnego określanego jako acupictura. Z tą techniką wiąże się twórczość Amalii Fidyk - jaworznianki urodzonej w 1922 roku, która była jedną z najciekawszych i najczęściej wystawianych miejscowych twórczyń. Amalia z Olgą Dziunikowską, Marią Pogodą, Zofią Janik, Natalią Stachurską i Karolem Adamczykiem tworzyła z początkiem lat siedemdziesiątych grupę twórców nieprofesjonalnych związaną z powstałym właśnie jaworznickim muzeum. Grupa przyjęła nazwę „Klubu Sztuki”. Niemal od początku patronował jej nieformalnie profesor Włodzimierz Hodys z Katedry Historii Sztuki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Haftowała od 13 roku życia. Motywem głównym prac artystki była otaczająca przyroda w różnych jej stanach. Jednak tematem ulubionym były drzewa, które były idealne do hafciarskiego opracowania. Zatem stworzyła ich liczne metamorfozy. Czas na pokazanie prac światu przyszedł w wieku 55 lat artystki.

Chciałam kiedyś poznać granicę między kiczem a dziełem sztuki . Usłyszałam, że profesorz Krakowa robi wystawę naszych amatorów w jaworznickim muzeum. Poszłam zobaczyć, no i nie powiodło mi się , granicy nie zobaczyłam. Ale profesor kazał przynieść, co robię i zaraz zaklasyfikował na wystawę.

Wystawiała swoje prace w licznych ośrodkach, początkowo w krakowskim Wojewódzkim Domu Kultury Pod Baranami i w Muzeum w Chrzanowie, także Nowej Hucie. Potem w Katowicach, Wrocławiu, Warszawie oraz w Düesseldorfie, Lipsku, Bremie i Paryżu.

 

Iwona Brandys

 

kuratorka wystawy: Iwona Brandys
autor filmu „Amalia” oraz fotografii obrazów: Marcin Jania
oprawa graficzna: Sławomir Śląski

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

miejsca kultury

Exception: Unable to execute SELECT statement [SELECT cms_record.CMS_RECORD_ID, cms_record.CMS_CATEGORY_ID, cms_record.USER_ID, cms_record.TITLE, cms_record.SHORT_TEXT, cms_record.LONG_TEXT, cms_record.MAIN_IMAGE, cms_record.PUBLISHED, cms_record.CMS_VIEW_ID, cms_record.URL, cms_record.CREATED_AT, cms_record.UPDATED_AT FROM cms_record INNER JOIN cms_record_category ON (cms_record.CMS_RECORD_ID=cms_record_category.CMS_RECORD_ID) INNER JOIN cms_category ON (cms_record_category.CMS_CATEGORY_ID=cms_category.CMS_CATEGORY_ID) WHERE cms_record.PUBLISHED=:p1 AND cms_category.PUBLISHED=:p2 AND cms_category.TREE_LEFT>=:p3 AND cms_category.TREE_RIGHT<=:p4 GROUP BY cms_record.CMS_RECORD_ID,cms_record.CMS_CATEGORY_ID,cms_record.USER_ID,cms_record.TITLE,cms_record.SHORT_TEXT,cms_record.LONG_TEXT,cms_record.MAIN_IMAGE,cms_record.PUBLISHED,cms_record.CMS_VIEW_ID,cms_record.URL,cms_record.CREATED_AT,cms_record.UPDATED_AT ORDER BY cms_record.CREATED_AT DESC LIMIT 5] [wrapped: SQLSTATE[53100]: Disk full: 7 ERROR: could not write block 1 of temporary file: No space left on device PODPOWIEDŹ: Perhaps out of disk space?]

Facebook