Ars Cameralis 2017: Ryszard Gabryś — koncert jubileuszowy

W koncercie z okazji 75-lecia kompozytora udział wezmą: Ewa Biegas (sopran), Jürg Henneberger (klawesyn), Władysław Szymański (organy), Aleksander Gabryś (kontrabas) oraz Kwartet Śląski.
image fot. materiały promocyjne organizatora

Mam nadzieję, iż to wszystko, co niosą moje utwory, wyrażam jako człowiek relatywnie wolny i owa wolność jest moim Dobrem, Pięknem i Prawdą, ona też przeciwstawia się wszelkim kryzysom osobistym i światowym, złu przepełniającemu naturę rzeczy, oswojonemu, wygładzonemu i rozbrajanemu przez Sztukę. To doświadczenie pragnę przekazać innym za pomocą utworów-rytuałów.

 

Jubileuszowy koncert powstaje w ścisłej współpracy z kompozytorem, jego synem – również muzykiem – Aleksandrem Gabrysiem oraz żoną, cenioną pedagożką i wieloletnią dyrektorką Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karłowicza w Katowicach – Bożeną Gieburowską-Gabryś. Podczas koncertu zabrzmią dzieła Jubilata z różnych lat. W programie: Wstęp i Fuga B-A-C-H na organy solo, Salomé-Satz na sopran i kwartet smyczkowy, An die Freude na kontrabas solo oraz Con-Clavi na klawesyn, kontrabas i kwartet smyczkowy.


Ryszard Gabryś – wybitny kompozytor, teoretyk, pedagog i wychowawca kilku pokoleń muzyków. Urodził się 75 lat temu w Goleszowie na Śląsku Cieszyńskim. Swoją ścieżkę edukacyjną oraz późniejszą drogę zawodową związał przede wszystkim z Górnym Śląskiem. Studiował zatem teorię muzyki u Jana Gawlasa i Adolfa Dygacza oraz kompozycję w klasie Bolesława Szabelskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach, czyli dzisiejszej Akademii Muzycznej. W tamtym czasie, a był to przełom lat 60. i 70., Ryszard Gabryś zdobywał doświadczenie również za granicą, ucząc się w Lozannie pod okiem Konstantego Regameya oraz w moskiewskim Konserwatorium im. Czajkowskiego, gdzie poznał legendarnych XX-wiecznych kompozytorów: Sofię Gubajdulinę i Alfreda Sznittke. W jego dorobku znajdują się utwory orkiestrowe, kameralne, fortepianowe i organowe. Tworzył również pieśni solowe do wierszy J.M. Rilkego, J. Iwaszkiewicza, J. Brodskiego, a także utwory chóralne, duchowo związane z folklorem Śląska Cieszyńskiego i Beskidów. Stworzył też kantaty, którym bliska jest tradycja protestancka. Jest twórcą wszechstronnym: w przeszłości przygotowywał „muzyczne akcje teatralizowane”, happeningi, pisał muzykę filmową i teatralną. Utwory Ryszarda Gabrysia gościły na wydarzeniach muzycznych w kraju, jak i za granicą, począwszy od Warszawskiej Jesieni, poprzez Śląskie Dni Muzyki Współczesnej czy Musica Polonica Nova we Wrocławiu, aż po Światowe Dni Muzyki Współczesnej w Wiedniu.





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz