Ars Cameralis 2017: Wojaczek do wielokrotnego użytku. Koncerty z poezją w tle: Żmicier Wajciuszkiewicz, Julia i Nieprzyjemni

Interesujące spotkanie dla wojaczkologów i nie tylko – bo nieżyjący od 46 lat poeta nie pozwala o sobie zapomnieć.
image fot. materiały organizatora

Dużą rolę odgrywa aktywność jego wyznawców. To dzięki nim co jakiś czas możemy doznawać uniesień, jak choćby w zeszłym roku, gdy światło dzienne ujrzała książka Nie te czasy, wydana przez Instytut Mikołowski, z nieznanymi dotychczas utworami poety. Wiersze Wojaczka lubią olśnić w nowych pasmach transmisyjnych. Jednym z takich kontekstów jest pieśń/piosenka.

 

Julia i Nieprzyjemni – zespół powstał w 2015 roku, najpierw w czteroosobowym składzie: Julia Kamińska (wokal dziewczęcokobiecy), Dariusz Dudziński (gitara, perkusja), Marcin Świetlicki (wokal chłopięcy i męski) i Michał Wandzilak (piano i pozostałe instrumenty). Potem skład się poszerzył, w nagraniu płyty z muzyką do wierszy Rafała Wojaczka uczestniczyli także Piotr Chęcki (saksofon) i Przemysław Borowiecki (perkusja).

 

Żmicier Wajciuszkiewicz – znany także pod pseudonimem Todar muzyk i bard, multiinstrumentalista, artysta-legenda, kompozytor muzyki filmowej. Nazywany „królem białoruskiego undergroundu”, występował z zespołami Pałac, Krivi, a obecnie z WZ-Orkiestrą. Współtworzył Narodny Albom, artystyczny projekt, który opowiada historię Białorusi w piosenkach.

 





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz