Before JazzArt Festival 2019

Dwa dni, trzy koncerty i podróż od Estonii, przez Polskę po francuską Bretanię.
image Erwan Keravec, fot. Atelier Marge Design, materiały organizatora

Pod koniec kwietnia, jak już od 8 lat, Katowice świętują Międzynarodowy Dzień Jazzu UNESCO podczas Katowice JazzArt Festivalu. W tym roku organizatorzy proponują marcową rozgrzewkę – Before JazzArt.

 

program:

 

9 marca

 

godz. 18.00 | kawiarnia literacka Miejscownik (ul. Warszawska 28)

wstęp wolny

Kadri Voorand (EE)

Duet w sprawdzonej konfiguracji: głos i kontrabas. Tworzy go dwoje estońskich muzyków: Kadri Voorand, wokalistka doceniana nie tylko w rodzinnym kraju, ale także występująca często zagranicą, oraz Mihkel Mälgand, mający na koncie współpracę z takimi tuzami jazzu jak Dave Liebman czy Kurt Elling. Ich wspólny projekt to oryginalna, umiejętnie skomponowana muzyka otwarta na improwizację i nie stroniąca od efektów elektronicznych. W warstwie słownej opiera się na estońskiej poezji oraz własnych, autorskich tekstach.

 

godz. 20.00 | Klub Absurdalna

Melancholia (PL)

Świeże, ale warte zauważenia zjawisko na regionalnej scenie muzycznej. Zespół nie ma jeszcze roku, ich singiel „Przybliżenie” dopiero się zbliża, ale za to regularnie koncertują na scenie Teatru Zagłębia w Sosnowcu, gdzie są ważną częścią spektaklu „Horror Szał”. Jak sami się definiują: Muzyka Melancholii ma słowiańsko-zamglony punkt wyjścia, ale szybko dochodzi do sprawdzenia tej konstrukcji za pomocą rozpasanych syntezatorów, afro jazzowej jazdy, czy pastiszu włoskiej muzyki filmowej.
skład: Mateusz Zegan, Przemysław Borowiecki, Michał Maślak, Rafał Miciński

 

10 marca

 

godz. 19.00 | Jazzclub Hipnoza

White Sands (FR)

Bretania to region, który jest jednym z filarów muzyki celtyckiej, z jego wyjątkową melodyką i instrumentarium. Do tego ostatniego należą dudy – instrument dęty rozpowszechniony w całej Europie, ale tam mający szczególne miejsce. Bretoński muzyk Erwan Keravec jest ich wirtuozem. Zakorzeniony w tradycji, w młodości członek kilku lokalnych grup grających muzykę bretońską, z wiekiem zaczął poszukiwać coraz dalej i coraz odważniej. Wypracował własną technikę improwizacji na dudach, a jego celem stało się uniezależnienie od tradycji celtyckiej. Od 2008 roku zaczął wykonywać utwory współczesnych kompozytorów
i nawiązywać współpracę z artystami, których podobnie jak jego, cechował zmysł improwizacji i wolności. Wśród nich warto wymienić choćby Matsa Gustaffsona – światowej sławy szwedzkiego saksofonistę jazzowego. W Jazzclubie Hipnoza posłuchamy go w nowym składzie, z towarzyszeniem gitarzysty Juliene’a Despreza oraz wirtuoza instrumentów perkusyjnych Willa Guthrie.

 

bilety: 20 zł (ulgowe – studenci i seniorzy) oraz 30 zł (normalny) dostępne w sieci ticketportal.pl (stacjonarny punkt sprzedaży w Mieście Ogrodów), kupbilecik.pl oraz przed koncertem

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz