Dominika Kowynia „Oczy suszy”

Od 15 maja Galeria Szara zaprasza na wystawę malarstwa Dominiki Kowyni.
image

Żaden z dorosłych obrazów Dominiki Kowyni nie powstał bez powodu. Relacje rodzinne, stosunek człowieka do zwierzęcia, feminizm, ekologia… Artystka wiele czerpie z literatury. Najwięcej zawdzięcza lekturze Wirginii Woolf, Doris Lessing i Margaret Atwood.


Tytuł wystawy to zlepek dwóch słów “Oczy suszy” tematycznie łączących obawy autorki dotyczące życia na ziemi w czasach, których nie ma szans dożyć, a które budzą jej lęk. Historie, które opowiada za pomocą obrazów dotyczą relacji międzyludzkich i międzygatunkowych. To nie są wesołe sprawy, ale autorka stara się z całych sił nie malować ich w sposób wzruszający do łez, ponieważ nie ma jej zdaniem zbyt wielu tak niewłaściwych rzeczy, jak opowiadanie o przemocy w sposób egzaltowany. Poza tym, mimo przejęcia i zaangażowania w wyżej wymienione sprawy Kowynia dostrzega również sens i urodę rzeczywistości.

 

Dominika Kowynia
Studiowała na katowickiej ASP, gdzie od kilkunastu lat pracuje ucząc malarstwa jako asystentka prof. Andrzeja Tobisa. Swoje prace pokazywała m.in. podczas Biennale Malarstwa „Bielska Jesień” w Galerii Bielskiej w Bielsku-Białej (2015 i 2017), w Galerii Widna w Krakowie (2017) i w Fundacji Stefana Gierowskiego w Warszawie (2018). Ostatnio otrzymała wyróżnienie od redakcji Notes Na 6 Tygodni w konkursie Bielska Jesień 2017. Zajmuje się olejnym malarstwem figuratywnym. Interesuje ją styk osobistych doświadczeń z bieżącymi wydarzeniami, najnowszą historią i literaturą.
Jest wegetarianką. Nie jest damą. Ma dwa koty i nie ma psa. Obrazy maluje w suszarni.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz