Jakie końce świata nas czekają? – dyskusja w Galerii Szarej

Galeria Szara, Zakład Teorii i Historii Kultury Instytutu Nauk o Kulturze i Studiów Interdyscyplinarnych oraz oddział katowicki Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego zapraszają na cykl dyskusji „Trzy pytania o końce światów”.
image fot. Diana Lelonek

Kolejne wystawy prezentowane w galerii staną się inspiracją do rozmowy o najistotniejszych problemach współczesności . Na spotkania zapraszane będą osoby reprezentujące różne dyscypliny naukowe i style myślenia. Każda dyskusja rozpocznie się od poszukiwania odpowiedzi na jedno, kluczowe pytanie. Pierwsze z nich to: „Jakie końce świata nas czekają?”.

 

Z dnia na dzień jesteśmy zasypywani doniesieniami medialnymi na temat katastroficznych zmian klimatu, które czekają nas w najbliższym stuleciu, jeśli nie zareagujemy natychmiast. Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu przy ONZ alarmuje, że mamy 12 lat by zatrzymać globalne ocieplenie. Polskie Ministerstwo Środowiska ostrzega o grożących nam falach upałów, mrozów i susz. Administracja Donalda Trumpa przyznaje, że na jakiekolwiek działania jest już za późno.
Atmosfera oczekiwania na koniec świata przenika doniesienia medialne. Coraz częściej staje się także tematem działalności artystycznej. Naukowcy – od humanistów po przedstawicieli dyscyplin przyrodniczych – również mierzą się z przeczuciem kresu obecnego porządku. Dlatego chcemy zapytać wprost: jakie końce świata nas czekają? Odpowiedzi będziemy szukać zarówno w wiedzy klimatologicznej, jak i antropologicznej. Chcemy porozmawiać nie tylko o apokalipsie spełniającej się, być może, na naszych oczach, ale też o tej mitycznej – obecnej w narracjach nowych ruchów religijnych i możliwej do rozpoznania w mediach masowych.

 

w dyskusji udział wezmą:


Ewa Łupikasza
Doktor habilitowana, profesor Uniwersytetu Śląskiego. Kierownik Katedry Klimatologii zajmująca się w swoich badaniach ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi i zmianami klimatu. Do jej zainteresowań należą m.in. tematy związane z opadami atmosferycznymi ze szczególnym uwzględnieniem opadów ekstremalnych oraz powodzi.

 

Dobrosława Wężowicz-Ziółkowska
Doktor habilitowana zatrudniona w Zakładzie Teorii i Historii Kultury Instytutu Nauk o Kulturze i Studiów Interdyscyplinarnych UŚ. Kulturoznawczyni, folkloroznawczyni, antropolożka kultury, memetyczka. Zainteresowana szczególnie biologicznymi podstawami kultury, humanistyką ekologiczną i ekofilozofią (animal studies, posthumanizm).

 

Anna Zaczkowska
Doktor nauk humanistycznych, religioznawczyni. Pracę doktorską broniła w Instytucie Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, obecnie pracuje nad doktoratem w zakresie kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim. Jej zainteresowania badawcze dotyczą m.in. nowych ruchów religijnych oraz ruchów millenarystycznych.

 

Trzy pytania o końce światów
pytanie pierwsze: Jakie końce świata nas czekają?
pytają: Adam Pisarek, Joanna Rzepka-Dziedzic
odpowiadają: Ewa Łupikasza, Dobrosława Wężowicz-Ziółkowska, Anna Zaczkowska

 





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz