Katowice Street Art Festival 2016

Wyjść poza street art. Takie hasło towarzyszy tegorocznemu festiwalowi, który rozpocznie się 19 czerwca.
image

Już od pierwszej edycji festiwalowa formuła street artu mocno nas uwierała. Staraliśmy się uciekać od efektownych murali i bezrefleksyjnej estetyzacji przestrzeni miejskiej. To, co nas najbardziej interesowało to miasto, jego eksplorowanie, poznawanie i często krytyczne przyglądanie się procesom, które w nim zachodzą. Street art był dla nas przede wszystkim narzędziem. Jako sztuka w mieście zakorzeniona, rozumiejąca procesy w nim zachodzące i wchodząca z nim w interakcje, pozwalała nam na stawianie ważnych pytań i kształtowanie realnego dyskursu zamiast celebrowania ładnych obrazków. Street art, który stawiał przed sobą właśnie takie zadania od początku był celem naszych poszukiwań.

 

Dzisiaj po latach krytycznego patrzenia na zjawisko i próbach jego zdefiniowania wiemy, że wymyka się ono prostym klasyfikacjom czy schematom. Wielu artystów działa na jego marginesie, próbując poszerzać granice i szukać nowych kontekstów oraz przestrzeni do działania. Inni wywodzą się ze środowiska streetartowego czy grafficiarskiego, jednak decyzje i kierunki działań doprowadziły ich w zupełnie inne rejony. Są też tacy, dla których wejście w świat działań ulicznych jest incydentem, pojedynczym projektem, którego realizacja wymusza wybranie właśnie takich narzędzi. Jest również całe grono zjawisk, które można określić jako okołostreetartowe tj. typoaktywizm, partyzantka ogrodnicza czy rożnego typu działania performatywne. Przestrzeń miejska stała się polem do tworzenia projektów, które ciężko zdefiniować i przyporządkować do konkretnych zjawisk. Projektów często o charakterze interdyscyplinarnym i wymykających się łatwemu szufladkowaniu.

 

W tym roku chcemy się przyjrzeć właśnie takim projektom. Chcemy wyjść poza street art, ale nie dlatego, że przestał być on już ważny, ale dlatego, żeby sprawdzić czy nie ma go gdzieś indziej. Pójść dalej po to, żeby dokonać jego redefinicji. Poszukać nowych przestrzeni po to, żeby sprawdzić czy stare się nie wyczerpały. Z jednej strony pozwoli nam to na przyjrzenie się kondycji street artu, zobaczenie zjawisk mocno nim inspirowanych czy do niego się odwołujących. Dostrzeżenie aktualnych kierunków poszukiwań artystów wywodzących się z nurtu bądź z niego czerpiących. Z drugiej strony, dzięki przekraczaniu granic poznamy nowe miejskie przestrzenie, konteksty i znaczenia. Narzędzia będą się zmieniać, jednak cel pozostanie ten sam – poznanie i zrozumienie miasta. Istotniejsze od zastanawiania się nad tym czy robimy street art czy już nie, będzie pytanie o to, co nasze działania w przestrzeni publicznej dają miastu, jaką mają dla niego wartość i czy coś w ogóle zmieniają. Wyjście poza street art na pewno nie da nam łatwych odpowiedzi, pozwoli natomiast poszerzyć horyzont naszych poszukiwań.

 

program:

 

8–30 czerwca
wystawa: „25/7" Dwa Zeta (Karolina Zajączkowska, ZBIOK Czajkowski)
Galeria Pusta, Miasto Ogrodów, pl. Sejmu Śl. 2, Katowice
wernisaż: 8.06.2016, godz.19.00

Koncepcja wystawy opiera się na abstrakcyjnej konstrukcji dodatkowej godziny w ciągu doby. Tytułowa dwudziesta piąta godzina jest hipotetyczną przestrzenią dla aktywności, na którą zdaje się brakować czasu.
Opierając się na własnych doświadczeniach artyści w kolejnych warstwach ekspozycji eksplorują figurę wolnego czasu postrzeganą jako trudno osiągalna nagroda za trud emancypacji poprzez pracę rozumianą jako fantazmat wyzwolenia. Artystów interesuje impas miedzy tym o czym marzymy, a realną pozycją jednostki zmuszanej do współzawodnictwa w neoliberalnym społeczeństwie.
Na wystawie będzie można zobaczyć przygotowane specjalnie w tym celu fotografie, obiekty oraz obrazy.

 

 

19 czerwca, godz. 14.00–18.00
Popołudniowy plener dźwiękowy (Biuro Dźwięku Katowice + Burnt Friedmann Live)
Muszla koncertowa w Parku Boguckim, Katowice

Park Bogucki w niedzielne popołudnie wypełni fuzja techno, dub, jazz i world music za sprawą dwugodzinnego, wielokanałowego koncertu niekwestionowanej legendy elektroniki – Burnta Friedmana, który dosłownie „zagra” na amplifikowanej muszli koncertowej! Towarzyszyć mu będą dwa live sety eksperymentalnej elektroniki, które zaprezentują pochodzący ze Śląska Duy Gebord i High Fall oraz kwadrofoniczna improwizacja przygotowana przez duet kuratorów Biuro Dźwięku Katowice – Ceglarek & Dybała.


14.00 Ceglarek & Dybała
15.00 Burnt Friedman
17.00 Duy Gebord
18.00 High Fall

 

wstęp wolny

 

 

21–25 czerwca
Otwarta Pracownia Vlepki (Kwiaciarnia Grafiki)
ul. Stanisława 4, Katowice
Strat pracowni 21 czerwca o godz. 19.00
22–25 czerwca godz. 15.00–18.00

Otwarta Pracownia Vlepki będzie pomieszaniem warsztatu, gdzie będzie można na miejscu wyprodukować swoje vlepy, galerią – vlepkowiskem na której będzie można swój samoprzylepny towar wkleić oraz przestrzenią wymiany, gdzie będzie można vlepkami się wymienić.

 

22.06, godz. 18.00
pokazy filmowe

Drzwi Zwane Koniem, ul. Warszawska 37, Katowice

wstęp wolny

„Pixadores”, reż. Amir Escandari,

Film portretuje czterech młodych przedstawicieli Pixação. Wszyscy pochodzą ze slumsów w São Paulo, ale łączy ich jeden cel: wykorzystują graffiti do wyrażania siebie, jako formę protestu. Nazywają siebie Pixadores, czyli żołnierzami, którzy mają misję, chcą zostawić po sobie ślad i dokonać zmian w otaczającej rzeczywistości. Pozbawieni nadziei na lepsze jutro tworzą graffiti po to, aby choć na chwilę zapomnieć o teraźniejszości, a przede wszystkim zawalczyć o siebie i wyrazić swój bunt i gniew.

 

„La Comuna 9. Odzyskując miasto”, reż. Inga Hajdarowicz, Anna Bednarczyk

Dokument o ludziach tworzących swoje miejskie środowisko i procesie partycypacyjnym, który im to umożliwia. Na przykładzie La Comuna 9, jednej z dzielnic w Medellin w Kolumbii, chcemy pokazać co dzieje się, gdy ludzie poprzez budżet partycypacyjny zyskują kontrolę nad środkami finansowymi. Jest to fascynująca podróż przez sąsiedztwa, w czasie której poznajemy osoby, których życie codzienne stało się polityką zmieniającą rzeczywistość w jakiej żyją. To również "przewodnik" po procesie budżetu partycypacyjnego. Może stać się on inspiracją dla liderek i liderów na całym świecie (I. Hajdarowicz, A. Bednarczyk).

 

 

26 czerwca, godz. 15.00
Piknik na Koszutce
Pomnik Rodzina, pl. Grunwaldzki, Katowice

 

 

 

W trakcie festiwalu swoje projekty realizować będą:

 

Supergut Studio
przestrzeń nad Rawą pomiędzy al. Korfantego 1 i 3, Katowice

 

Łukasz Berger

 

Mariusz Waras i studenci Akademii Sztuki w Szczecinie
ul. Górnicza 7, Katowice

 

Szymon Pietrasiewicz
dzielnica Murcki w Katowicach

 

Przemek Kopczyk
projekt oparty na stronie www, Katowice/Śląsk

 

Joanna Stembalska/Out of Sth
ul. Kościuszki, Katowice

 

Społeczna Pracownia Mozaiki
mozaika na Pomniku Rodzina, plac Grunwaldzki, Katowice

 

organizator: Miasto Katowice, Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz