6. Metropolitalna Noc Teatrów z Muzeum Śląskim

26 września odbywają się obchody 6. Metropolitalnej Nocy Teatrów. Przyłącza się do nich między innymi Muzeum Śląskie w Katowicach, w którym wówczas trwa 3. Festiwal Nowej Scenografii.
image

program:

 

Małgorzata Bulanda

„Ulica, podwórko, dom”

(wydarzenie w ramach 3. Festiwalu Nowej Scenografii „Mitologie industrialnej przestrzeni”)

 

termin: 26 września 2015, godz. 10.00–12.00

miejsce: Katowice-Bogucice, zbiórka: teren przed Parafią św. Szczepana, Sanktuarium Matki Bożej Boguckiej 

organizator: Centrum Scenografii Polskiej – Oddział Muzeum Śląskiego

wstęp wolny

 

Projekt realizowany w dzielnicy Katowic – Bogucicach będzie polegał na animowaniu scen z życia codziennego – z przeszłości – w podwórkach przy ul. Markiefki: ulicznych zabaw dziecięcych, ślubu, wesela, popołudnia w ogrodzie, zabaw podwórkowych, występów grajków ulicznych i kuglarzy, chrzcin, pogrzebów, w których uczestniczyli i do dziś uczestniczą mieszkańcy Katowic. Wydarzeniom towarzyszył będzie koncert dwóch grup muzycznych: młodego krakowskiego zespołu We Stay for Tomorrow oraz wybitnego zespołu Kormorany, z którym Małgorzata Bulanda pracowała przy wielu inscenizacjach tekstów Szekspira. Zespoły spotkają się z Orkiestrą Dętą Katowice, by wspólnie opracować ścieżkę dźwiękową interaktywnego widowiska. Połączenie muzyki teatralnej, eksperymentalnej z tradycyjnymi melodiami Śląska stworzyć ma nową jakość, która pozwoli na nawiązanie wyjątkowego w swej formie dialogu pomiędzy przeszłością i teraźniejszością. Spacer po dzielnicy, a także koncerty podlegać będą inscenizacji, w której wykorzystane zostaną prospekty ze spektakli, kostiumy i projekcje fragmentów ze wspólnie zrealizowanych przedstawień.

Dodatkowo działania performerów, aktorów, tancerzy, wokalistów i muzyków udokumentowane zostaną przez grupę warsztatową Grzegorza Kwolka, realizującą projekt z zakresu fotografii wielkoformatowej w ramach „Forum fotografii teatralnej”. Wystawę tych zdjęć będzie można obejrzeć już dzień po premierze na terenie Muzeum Śląskiego.

 

Francesco Fassone, Wojciech Kucharczyk

„Shape. Performance z linami, tkaniną i krążkami”

(wydarzenie w ramach 3. Festiwalu Nowej Scenografii „Mitologie industrialnej przestrzeni”)

 

termin: 26 września 2015

godz. 21.00–22.00

godz. 22.30–23.30

miejsce: Porcelana Bogucice, ul. Porcelanowa 23

partnerzy: Porcelana Bogucice, Fundacja Giesche

wstęp wolny

 

Ogromna biała tkanina o powierzchni blisko pięćdziesięciu metrów kwadratowych, upięta dwudziestoma linami na dwudziestu pięciu krążkach, porusza się w opuszczonej przestrzeni. Zupełnie jak metafizyczny żagiel sterowany przez żeglarzy, który zwabia publiczność w nieznane, powoli przeistacza się, kierowany dźwiękiem i światłem, przywołując abstrakcyjne obrazy. Momentami koliduje z otaczającą go przestrzenią, czasem się z nią ściera. „Shape” to nieustanne poszukiwanie nowej ścieżki, pragnienie wrodzonego przeobrażenia się we wszystkie żywioły, odwieczne poszukiwanie nowej formy.

Możliwość skorzystania z bezpłatnego autobusu teatralnego na trasie: Muzeum Śląskie – Porcelana Śląska.


Sylwia Hefczyńska-Lewandowska, Piotr Tetlak

spektakl „W drodze/Infinity K…”

(wydarzenie w ramach 3. Festiwalu Nowej Scenografii „Mitologie industrialnej przestrzeni”)

 

termin: 26 września 2015, godz. 22.30

miejsce: Huta Królewska w Chorzowie, wejście od ul. Metalowców 13

obsada: Natalia Dinges, Dominika Wiak, Radomir Bachar, Kamil Joński, Oskar Malinowski

partnerzy: Urząd Miasta Chorzowa – Referat Promocji

wstęp wolny

 

Śląsk z perspektywy przybysza. Obcego próbującego zapuścić korzenie lub przynajmniej odnaleźć się przez jakiś czas w industrialnej przestrzeni. Zaskoczenia, zadziwienia, refleksje na temat zastanego obrazu. Obraz sugestywny, pełen sprzeczności, ulegający ciągłym przemianom. Dopełniony dźwiękiem, zapachem, dotykiem, zmieniający się pod wpływem ruchu. Spektakl jest inspirowany „śląskością”. W ruchomych obrazach twórcy projektu zestawią ze sobą negatywne i pozytywne strony życia w przestrzeni przemysłowej. Przybyszowi z zewnątrz Śląsk jawi się jako suma wielu warstw. Te, które powstały wiele lat temu nie giną, tylko tworzą coraz ciekawsze struktury. Obrazy zastane związane z tradycją, odrębnością i tożsamością trwają, ale obok nich, wokół nich, wręcz na nich pojawiają się nowe. 

Możliwość skorzystania z bezpłatnego autobusu teatralnego na trasie: Muzeum Śląskie – Chorzów Metalowców.

 

 

 

3. Festiwal Nowej Scenografii. Mitologie Industrialnej Przestrzeni >>>





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz