„Chłopcy z melonem i winogronami” w cyklu „Galeria jednego obrazu”

Zapraszamy na prezentację kolejnego obrazu w ramach cyklu „Galeria jednego obrazu”. Tym razem prezentowane będzie dzieło Bartolomé Estebana Murillao „Chłopcy z melonem i winogronami”.
image fot. materiały organizatora

W „Galerii jednego obrazu” w Muzeum Historii Katowic przybliżane są wybitne dzieła sztuki pochodzące z prywatnych kolekcji, które na co dzień nie są udostępniane szerokiej publiczności.

 

Tym razem prezentowany będzie niezwykły obraz z połowy XVII w. przedstawiający dwóch chłopców z apetytem pałaszujących owoce. Wszelkie dotychczasowe badania wskazują, że jest to druga wersja znanego ze Starej Pinakoteki w Monachium obrazu wybitnego hiszpańskiego artysty Bartolomé Estebana Murilla, znanego przede wszystkim z licznych przedstawień Madonn oraz tematów religijnych. Urodził się i działał w Sewilli i tam też w 2018 r. odbędą się uroczystości upamiętniające 400-lecie urodzin tego artysty.

 

Zachęcamy do odkrywania tajemnic prezentowanego obrazu w Muzeum Historii Katowic, które tym samym wpisuje się w obchody roku Murilla. Chciejmy bliżej poznać jednego z najsłynniejszych twórców hiszpańskiego baroku.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz