„Człowiek przyszłości” . Otwarte spotkanie dyskusyjne w ramach cyklu „Konfrontacje”

Spotkanie dyskusyjne, towarzyszące wystawie „Design 32” z udziałem Irmy Koziny i zaproszonych gości: Antoniego Skąpskiego, Piotra Madeja i Filipa Zastawnika – autorów projektu „Symulacja warunków życiowych na Marsie i Księżycu w środowisku ziemskim”.
image Na fotografii: „Symulacja warunków życiowych na Marsie i Księżycu w środowisku ziemskim”, Antoni Skąpski i Piotr Madej

Póki co, żyjemy na Ziemi, w naszych biologicznych ciałach. Z jakiś przyczyn, jako rodzaj ludzki, pragniemy jednak czegoś więcej – więcej przestrzeni, rozszerzonego aparatu sensorycznego, powłok cielesnych odpornych na czas i zniszczenie, nieograniczonych jednostkowym mózgiem zdolności poznawczych. To pragnienie „dalej” i „więcej” napędza futurologiczne narracje; literaturę, sztukę, design, które dzięki nauce, z obszaru fikcji przedostają się do sfery realnych możliwości.

 

Projektanci-wizjonerzy i szaleni artyści-naukowcy zabierają nas w podróż do przyszłości – w ciałach implementowanych układami scalonymi coraz bardziej oddalamy się on naszej rodzimej planety, która staje się dla nas coraz mniejszym, niebieskim punktem.

 

O projektowaniu bliższej i dalszej przyszłości na obcych planetach będziemy rozmawiać na naszym spotkaniu z projektantami – Antonim Skąpskim, Piotrem Madejem i Filipem Zastawnikiem – autorami projektu „Symulacja warunków życiowych na Marsie i Księżycu w środowisku ziemskim”.

 

Czy eksploracja przestrzeni kosmicznej, związana dotąd z epistemologiczną potrzebą zmiany poznawczej perspektywy, okaże się koniecznością wobec całkowitego zużycia ziemskich zasobów? Kontrapunktem entuzjastycznych opowieści o międzyplanetarnych podróżach stają się postapokaliptyczne wizje, które zdają się ostrzegać ludzkość przed wyruszeniem w kosmos z biletem tylko w jedną stronę.

 

Na fotografii: „Symulacja warunków życiowych na Marsie i Księżycu w środowisku ziemskim”, Antoni Skąpski i Piotr Madej

 

Po czterech planowanych spotkaniach dobiegł już końca cykl „Życie w sztuce”. Z uwagi na entuzjastyczne przyjęcie ze strony publiczności, jego organizatorzy zaplanowali kolejny cykl zatytułowany „Konfrontacje”. Tym razem, wraz z wiosennym ociepleniem klimatu, podniesie się także temperatura naszych dyskusji. Same tematy, zainspirowane bieżącymi wystawami prezentowanymi w Rondzie Sztuki, będą skłaniały do debaty. W nadchodzącym cyklu poruszymy kolejne, gorące tematy:


1) Skandal (16.03.2018): spotkanie nawiązujące do wystawy Przemka Jeżmirskiego

2) Człowiek przyszłości (17.04.2018): spotkanie nawiązujące do wystawy „Design 32 – najlepsze dyplomy projektowe 2017”. Na spotkanie zaprosimy twórców jednego z projektów prezentowanych na wystawie: Antoniego Skąpskiego, Piotra Madeja i Filipa Zastawniaka – projektantów skafandra służącego symulacji warunków życiowych na Marsie i Księżycu w środowisku ziemskim

3) Dzieci wiedzą lepiej – ilustracja (18.05.2018): spotkanie nawiązujące do wystawy: „Książka dobrze zaprojektowana, zacznijmy od dzieci”

4) Nowa akademia (8.06.2018): spotkanie przy okazji końca roku akademickiego i wystawy dyplomów.





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz