Debata o śląskich mężczyznach na Śląskich Targach Książki

Podczas Śląskich Targów Książki, które odbędą się 12-14 października w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, Muzeum Śląskie zaprasza do zapoznania się z bogatą ofertą muzealnych wydawnictw oraz na debatę „Od górnika do architekta – wizerunek śląskiego mężczyzny”.
image

Podczas Śląskich Targów Książki, które odbędą się 12-14 października w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, Muzeum Śląskie zaprasza do zapoznania się z bogatą ofertą muzealnych wydawnictw oraz na debatę „Od górnika do architekta – wizerunek śląskiego mężczyzny”. Spotkanie, które towarzyszy trwającej w Muzeum Śląskim wystawie Męska rzecz, odbędzie się niedzielę, 14 października, o godz. 16.00 w Forum 1 MCK-u. Wstęp na targi i debatę jest wolny.

 

Czwarta edycja Śląskich Targów Książki to znakomici autorzy, oferta wydawnictw przygotowana przez ponad 180 wystawców, warsztaty, spotkania literackie, dyskusje, atrakcje dla dzieci i wystawy. Tradycyjnie udział w nich bierze także Muzeum Śląskie, które przez cały czas trwania targów zaprasza na stoisko nr 98. Czekać tam będą na zwiedzających wydawnictwa muzealne oraz gadżety dla dzieci i dorosłych w promocyjnych cenach. Polecamy szczególnie katalogi najnowszych wystaw, zorganizowanych w Muzeum Śląskim w br., m.in.„Męska rzecz”, która trwa jeszcze tylko do 28 października, czy zakończonej już „Perspektywa wieku dojrzewania. Szapocznikow – Wróblewski – Wajda”.

 

Ważnym wydarzeniem podczas targów będzie organizowana przez Muzeum Śląskie debata „Od górnika do architekta – wizerunek śląskiego mężczyzny”. Spotkanie będzie osnute wokół wystawy „Męska rzecz” oraz spektaklu „Drach” na podstawie powieści Szczepana Twardocha w reżyserii Roberta Talarczyka, którego premiera odbędzie się 21 października.

 

Uczestnicy spotkania odniosą się do przemian w postrzeganiu mężczyzn oraz męskości na Śląsku, gdzie kluczowa do niedawna figura górnika staje się reliktem przeszłości. Opowiedzą o tym, jak śląscy mężczyźni i śląskie męskości opowiadane są w literaturze, teatrze i sztuce. Przyjrzą się zwłaszcza temu, jak obraz śląskiego mężczyzny został przedstawiony w książce „Drach” i jak ukazany zostanie w jej scenicznej adaptacji.

 

W debacie, moderowanej przez prof. Zbigniewa Kadłubka, wezmą udział Krystyna Pieronkiewicz-Pieczko i Małgorzata Paul z Muzeum Śląskiego – etnolożki i kuratorki wystawy „Męska rzecz”, a także dyrektor Teatru Śląskiego Robert Talarczyk i kierownik literacki teatru Miłosz Markiewicz. Debata potrwa ok. 50 min.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz