Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Śląskim

Muzeum Śląskie po raz kolejny włącza się w obchody Dnia Wolnej Sztuki. W sobotę 21 kwietnia zachęcamy do tego, by zwolnić i porozmawiać o oglądanych dziełach sztuki.
image

Podobno zwiedzający muzea poświęcają średnio 8 sekund na kontemplację jednego dzieła. Dzień Wolnej Sztuki to inicjatywa mająca zachęcić do bardziej kontemplacyjnego obcowania z twórczością, postawienia na jakość, a nie na ilość. Inicjatorzy akcji, w którą od 2011 roku włączają się instytucje muzealne z całej Polski, zachęcają, by tego dnia wybrać jedynie pięć dzieł i to im poświęcić więcej uwagi.

 

Już o godz. 10.00 Muzeum Śląskie zaprasza na spacer po wystawach stałych osoby głuche i słabosłyszące. Odwiedzimy Galerię sztuki polskiej 1800–1945, Galerię sztuki polskiej po 1945 roku, Galerię śląskiej sztuki sakralnej i Laboratorium przestrzeni teatralnych. Zajrzymy też na wystawę Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów. Będzie można się dowiedzieć wielu ciekawostek o oglądanych pracach i podyskutować o nich w języku migowym. Spotkanie poprowadzi Michał Justycki.

 

O godz. 12.00 rozpoczną się dyskusje o sztuce pod hasłem „Jedna wystawa – jedno dzieło – wiele opinii”. Łącznikiem pomiędzy omawianymi pracami będzie moda, jej przemiany i znaczenie w sztuce. Przed każdym z dzieł spędzimy 10–15 minut, rozmawiając o nim i wymieniając opinie. Prace, o których będziemy rozmawiać, to: „Maria z Dzieciątkiem w otoczeniu świętych Dziewic Wspomożycielek”, kostium do serialu „Królowa Bona” autorstwa Barbary Ptak, aranżacja multimedialna „Śląska rodzina arystokratów w kostiumach z XVIII wieku”, „Portret pani Tabeckiej” Ksawerego Kaniewskiego oraz „Portret panny Gordowskiej” Edwarda Wittiga.

 

Dodatkowo tym, którzy zechcą spędzić nieco więcej czasu na powolnym zwiedzaniu, proponujemy obejrzenie obrazu „Tęcza. Na bruku” autorstwa Zbyluta Grzywacza.

 

 

 Muzeum Śląskie jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz