Festiwal Katowice Kultura Natura „Ziemia”

Trzecia edycja Festiwalu Katowice Kultura Natura „Ziemia” odbędzie się od 12 do 21 maja.
image fot. materiały organizatora

W tym roku Festiwal Katowice Kultura Natura gościć będzie wspaniałą Budapest Festival Orchestra i jej założyciela oraz dyrektora artystycznego Ivana Fischera. Koncerty tej orkiestry, zaliczanej przez magazyn Gramophone do grona jednej z dziesięciu najlepszych na świecie, odbędą się 15 i 16 maja.

 

13 maja wystąpi, uważany za jednego z najwybitniejszych muzyków swojego pokolenia, słynny na całym świecie polski pianista Piotr Anderszewski.

 

Koncert 14 maja będzie okazją do posłuchania międzynarodowej gwiazdy opery - kontratenora Bejuna Mehty w towarzystwie znakomitej, znanej festiwalowej publiczności z niezapomnianego koncertu sprzed roku Akademie für Alte Musik Berlin.

 

Na Festiwalu, wzorem poprzednich edycji, zagości także muzyka kameralna. 17 maja wystąpi uznany niemiecki Artemis Quartett.

 

19 maja to wieczór poświęcony muzyce dawnej. Wystąpi Graindelavoix - założony w Antwerpii, międzynarodowy, wyjątkowy zespół wokalny, specjalizujący się w muzyce średniowiecza i renesansu.

 

Jak co roku częścią Festiwalu będą także dwa koncert abonamentowe Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod batutą dyrektora artystycznego Festiwalu Alexandra Liebreicha (12 i 18 maja).

 

20 maja o 19:30 w sali kameralnej Orkiestra Muzyki Nowej, pod batutą Szymona Bywalca, prawykona zamówiony przez Festiwal Katowice Kultura Natura utwór Pawła Mykietyna - Wyliczanka na 3 głosy i 9 instrumentów.

 

Tego samego wieczoru o 20:30 Orkiestra Muzyki Nowej i Agata Zubel wykonają utwór Gérarda Grisey'a - Quatre chants pour franchir le seuil na sopran i zespół instrumentalny.

 

Ostatni dzień Festiwalu to koncert jazzowy wybitnego włoskiego trębacza Enrico Ravy i pianistki Geri Allen.

 

Jednym z wydarzeń towarzyszących Festiwalowi będzie instalacja muzyczna Mother Lode I-III , której autorką jest wybitna kompozytorka i wokalistka Agata Zubel. W instalacji wykorzystane będą przestrzenie Muzeum Śląskiego: Maszynownia szybu Bartosz, Warsztat i Kuźnia oraz Galeria jednego dzieła. W każdym z tych miejsc przedstawiony zostanie krótki utwór muzyczny, który wykonają muzycy Orkiestry Muzyki Nowej. Każdemu z tych miejsc dedykowana została muzyka. Każde tych miejsc stanowiło inspiracją do jej powstania.

 

 

Więcej informacji na kulturanatura.eu.

 

Współorganizatorem Instalacji jest Muzeum Śląskie.

 

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz