Finisaż wystawy „Formy Bohdana Cieślaka”

Centrum Scenografii Polskiej Oddział Muzeum Śląskiego zaprasza 10 września o godz. 17.00 na finisaż wystawy prac Bohdana Cieślaka. Uroczystość uświetni spotkanie z samym artystą, a także z reżyserem i współzałożycielem Teatru Ósmego Dnia, Lechem Raczakiem.
image

Przybyli na spotkanie goście będą mogli wziąć udział w autorskim oprowadzaniu po przestrzeni wystawy, w trakcie którego Bohdan Cieślak oraz Lech Raczak zapoznają widzów z arkanami pracy nad ich wspólnymi realizacjami, takimi jak „Czas terroru”, „Orbis Tertius” czy „Zona”. Z artystami będzie można również porozmawiać o ich twórczości, jej specyfice i relacjach na linii reżyser – scenograf.

 

Bohdan Cieślak jest scenografem otwartym na eksperymenty z przestrzenią, nie uciekającym od oryginalnych i nietypowych rozwiązań scenicznych. Swoich projektów twórca nie postrzega jako ostatecznych, lecz traktuje je jako inspirujące, przekształcające się formy. Kreuje scenografie o nowatorskich i zaskakujących perspektywach. Dzięki traktowaniu jej jako zbiorów relacji, a nie w kategoriach statycznych dekoracji, stanowi ona zamknięty, umowny świat, który na deskach teatralnych łączy w integralną całość inscenizację z grą aktora. Budując widowisko, artysta punktuje znaczenie wykonawcy w przedstawieniu jako elementu przestrzeni scenicznej, wskazuje na znaczenie ruchu, jego kompozycji i dynamiki. Na potrzeby każdego ze spektakli tworzy odmienne relacje przestrzenne między aktorami a widzami, dostosowywane do inscenizacji i wpływające w sposób zasadniczy na percepcję przedstawienia. Jego scenografie stają się polem komunikacyjnym nie tylko pomiędzy aktorami, ale także między nimi i widownią.

 

Artysta swoje prace realizował na deskach najlepszych polskich scen, m.in. Teatru Polskiego w Poznaniu, Teatru Współczesnego w Szczecinie, Teatru Studio w Warszawie, Ośrodka Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu, Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Współpracował z wybitnymi reżyserami: Lechem Raczakiem, Ewą Wycichowską, Markiem Pasiecznym, Sławomirem Chwastowskim, Mirosławem Kocurem i wieloma innymi. Spektakle w scenografii autora prezentowane były m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Malta w Poznaniu, Festiwalu Dialogu Czterech Kultur oraz Sacrum-Profanum w Łodzi, a także na Ogólnopolskim Przeglądzie Małych Form Teatralnych Kontrapunkt w Szczecinie. Za scenografię do spektaklu Lecha Raczaka „Zona” otrzymał Nagrodę „Żelaznej Kurtyny” w Legnicy i nagrodę za „Największą Formę Małych Form” na Ogólnopolskim Przeglądzie Małych Form Teatralnych „Kontrapunkt” w Szczecinie.

 

Wystawę prezentowaną do 14 września zwiedzimy w Centrum Scenografii Polskiej, ul. T. Dobrowolskiego 1 w Katowicach w godz. 8.00-16.00.

 

Kuratorzy: Magdalena Czerny, Adam Kowalski.





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz