Ks. Trzanowski, bp Bursche, Matka Ewa z Miechowic. Projekcje dokumentów o reformacji w Muzeum Śląskim

Muzeum Śląskie zaprasza na cykl seansów filmowych poświęconych postaciom ważnym dla ruchu reformacyjnego w Polsce. W trzy kolejne wtorki miesiąca zobaczyć będzie można dokumenty poświęcone ks. Jerzemu Trzanowskiemu, bp. Juliuszowi Bursche oraz Matce Ewie z Miechowic.
image

Film „Ks. Jerzy Trzanowski, słowiański Luter” opowiada o ewangelickim pastorze, najwybitniejszym z krzewicieli nauk Lutra w krajach słowiańskich, zwanym słowiańskim Lutrem. Najważniejszym dziełem ks. Trzanowskiego (1592–1637) jest „Cithara sanctorum” wydana w Lewoczy w 1636 roku – kancjonał napisany w języku czeskim, zawierający ponad 400 pieśni, który był używany jeszcze w XX wieku. Projekcja filmu odbędzie się 13 lutego o godz. 18.00.

 

„Bp Bursche – postać i dzieło” to dokument poświęcony ks. bp. Juliuszowi Bursche (1862–1942), przełożonemu Kościoła ewangelicko-augsburskiego przed wojną, działaczowi niepodległościowemu i uczestnikowi konferencji pokojowej w Paryżu po I wojnie światowej. Seans filmu odbędzie się 20 lutego o godz. 18.00.

 

Ewa von Tiele-Winckler (1866–1930), bohaterka dokumentu „Matka Ewa z Miechowic”, pochodziła z mieszanego małżeństwa – jej matka była katoliczką, a ojciec – ewangelikiem. Ewa w wieku 16 lat przeszła na luteranizm i wbrew woli ojca postanowiła poświęcić się dobroczynności. Została diakonisą, stworzyła w Miechowicach Ostoję Pokoju – zakłady opiekuńcze zajmujące się dziećmi i ubogimi. Projekcja filmu odbędzie się 27 lutego o godz. 18.00.

 

Autorem dokumentów jest Wiesław Głowacz, publicysta i reportażysta, autor cykli programowych prezentowanych m.in. w TVP Katowice czy TV Polonia. Jest laureatem Nagrody im. Karola Miarki oraz Nagrody „Róża Lutra”, która jest najwyższym honorowym wyróżnieniem Kościoła ewangelicko-augsburskiego, przyznawanym jako wyraz uznania i wdzięczności szczególnie zasłużonym na polu ekumenizmu. Po każdym seansie odbędzie się dyskusja z twórcą.

 

Projekcje odbywać się będą w sali A na poziomie -3 budynku Muzeum Śląskiego przy al. Dobrowolskiego 1. Wstęp wolny. Wydarzenia towarzyszą wystawie „Wszystko osiąga się przez nadzieję. Kulturowe dziedzictwo Reformacji na Śląsku”.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz