Kurt Gerron. „Führer daje miasto Żydom”. Premiera w Teatrze Śląskim

Najnowszy spektakl laureatów Paszportu Polityki, Wiktora Rubina i Jolanty Janiczak, to opowieść o obozie koncentracyjnym Theresienstadt, który został uznany przez delegację Międzynarodowego Czerwonego Krzyża za przykład modelowego żydowskiego getta. Premiera 7 czerwca na Dużej Scenie Teatru Śląskiego.
image fot. materiały organizatora

Führer daje Żydom ziemię, którą im wieki temu obiecano. Miasto, którego nikt im nie odbierze. Położony w malowniczej okolicy Terezín z dostępem do jezior i wód termalnych. Z polem golfowym, doskonale wyposażoną biblioteką, kawiarniami, powszechnym dostępem do pracy, boiskiem do piłki nożnej i ogródkami działkowymi. Z murem, którego nie chcesz przeskakiwać. Führer daje Żydom 11 dni przedłużonego życia, które jest fikcją. 11 dni zdjęciowych, podczas których szczęście stanie się ich kostiumem, scenografią i rekwizytem. Führer daje Żydom obrazy, z których nikt ich nie wymaże. Ktoś jednak powiększy kiedyś te obrazy i zobaczy w nich to, co zostało schowane na później. Ale co z tymi, którzy nie zmieszczą się w kadrze?

 

Spektakl to opowieść o obozie koncentracyjnym Theresienstadt. Życie w mieście zostało podporządkowane fałszywej utopijnej wizji, na podstawie której naziści zlecili osadzonemu tam gwiazdorowi niemieckiego kina, Kurtowi Gerronowi, nakręcić film propagandowy, prezentujący obóz jako uzdrowisko. Twórcy przedstawienia w słodko-gorzkim tonie przeplatają narrację o filmie Gerrona z songami, by zapytać o siłę oddziaływania obrazów tworzonych mimo wszystko, wbrew zdrowemu rozsądkowi i moralnym zasadom. Obrazów, które niosły obietnicę ratunku dla ludzkiego życia.

 

Producentem premiery jest Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.

 

Realizatorzy:

Jolanta Janiczak tekst, dramaturgia
Wiktor Rubin reżyseria
Łukasz Surowiec, Wiktor Rubin scenografia
Hanna Maciąg kostiumy
Krzysztof Kaliski muzyka
Łukasz Surowiec wideo
Michał Głaszczka reżyseria światła
Monika Winiarska asystentka reżysera
Dagmara Habryka-Białas inspicjent
Anna Wesołowska suflerka

 

 

Obsada:
Bartłomiej Błaszczyński
Katarzyna Brzoska

Natalia Jesionowska

Anna Kadulska

Agnieszka Kwietniewska

Michał Piotrowski

Aleksandra Przybył

Marcin Szaforz

Mateusz Znaniecki

 

 

 

 


 

 

Teatr Śląski jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 


 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz