Leif Ove Andsnes / Festiwal Katowice Kultura Natura

image fot. Gregor Hohenberg

wykonawcy:
Leif Ove Andsnes – fortepian

 

program:

Carl Nielsen - Chaconne op. 32 

Jean Sibelius -

Björken op. 75 nr 4 

Impromptu op. 97 nr 5 

Rondino op. 68 nr 2 

Der Hirt op. 58 nr 4 

Romance Des-dur op. 24 nr 9
Ludwig van Beethoven - Sonata fortepianowa d-moll op. 31 nr 2 Burza

***

Franz Schubert - Zwei Scherzi D 593

Jörg Widmann - Idyll and Abyss 

Franz Schubert - Drei Klavierstücke D 946 

 

Dzięki swej imponującej technice i wnikliwym interpretacjom Leif Ove Andsnes zyskał uznanie na całym świecie. Występuje w największych salach koncertowych, z towarzyszeniem wiodących światowych orkiestr. Oddany także muzyce kameralnej, jest dyrektorem założycielem norweskiego Rosendal Chamber Music Festival.

 

Uhonorowany najwyższym odznaczeniem Królestwa Norwegii, Królewskim Norweskim Orderem Świętego Olafa, oraz prestiżową nagrodą Peera Gynta. Od ubiegłego roku doktor honoris causa nowojorskiej Juilliard School of Music oraz konserwatorium w Bergen. Jest także laureatem Gilmore Artist Award oraz nagrody Royal Philharmonic Society w kategorii instrumentalista. W roku 2013 magazyn Gramophone wprowadził go do swojej galerii sław ­– Hall of Fame, a w roku 2005 magazyn Vanity Fair w uznaniu dla jego licznych osiągnięć wymienił Andsnesa wśród „Najlepszych z najlepszych”. Jego najnowszy album z mało znanymi fortepianowymi perełkami Sibeliusa nazwany został na łamach francuskiego magazynu Diapason „tryumfem spokoju, naturalności i czaru”, Le Monde zaś określa go jako „zniewalający”.

 

Leif Ove Andsnes urodził się w roku 1970 w Karmøy, w Norwegii. Studiował w konserwatorium muzycznym w Bergen pod kierunkiem znanego czeskiego profesora Jiríego Hlinki. Nieocenionych wskazówek udzielał mu też belgijski pedagog, nauczyciel gry na fortepianie, Jacques de Tiège, który, podobnie jak Hlinka, wywarł znaczący wpływ na jego styl i filozofię gry. Obecnie Andsnes jest doradcą artystycznym w akademii pianistycznej prof. Jiríego Hlinki w Bergen, gdzie co roku prowadzi dla studentów kurs mistrzowski. Mieszka w Bergen. W czerwcu 2010 roku został po raz pierwszy dumnym ojcem, a wydarzenie to wspomina jako jedno z najważniejszych swych życiowych dokonań. Kolejnym powodem do radości były narodziny bliźniąt w maju 2013 roku.

 

Uwaga! Przy zakupie biletów na 5 koncertów Festiwalu Katowice Kultura Natura obowiązuje 40% zniżki, 4 koncerty - 30% zniżki, 3 koncerty - 20% zniżki (promocja dotyczy biletów normalnych na koncerty: w dniach: 12, 14, 15, 16, 18, 19, 20 maja 2018).

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz