„Na srebrnym globie” – kino Andrzeja Żuławskiego

Wyjątkowy przegląd filmów Andrzeja Żuławskiego został przygotowany przez Filmotekę Śląską, komórkę Instytucji Filmowej zajmującą się popularyzacją filmowego dziedzictwa. Po styczniowym spotkaniu z prowokacyjną twórczością Dereka Jarmana, czas na przypomnienie jednego z największych skandalistów, prowokatorów i artystów w historii polskiego kina, Andrzeja Żuławskiego. Przegląd rozpoczyna się w piątek, 17 lutego, w pierwszą rocznicę śmierci artysty i potrwa do 27 lutego.
image fot. materiały prasowe organizatora

W piątki i poniedziałki w Kinie Kosmos przypomniane zostaną cztery diametralnie różniące się od siebie, wyreżyserowane przez Żuławskiego tytuły.

 

„Na srebrnym globie” jest odyseją kosmiczną realizowaną z powodu kłopotu z cenzurą przez 12 lat. „Szamanka” to odżegnywany od czci i wiary traktat o seksie, śmierci i potrzebie metafizyki. „Kosmos” to uwspółcześniona adaptacja powieści Gombrowicza o nierozszyfrowanym porządku chaosu. A „Najważniejsze to kochać”, zdaniem krytyków najbardziej udany francuski film Żuławskiego i esencja jego stylu, jest intensywnym, mocnym obrazem miłości, w której nie ma żadnych sentymentów.

 

Dwa pierwsze tytuły zostaną pokazane zostaną z celuloidowych kopii 35 mm (kopia „Na srebrnym globie” pochodzi ze zbiorów Filmoteki Śląskiej), a dwa kolejne z cyfrowych kopii DCP. Perłą przeglądu będzie odrestaurowana, cyfrowa wersja filmu „Najważniejsze to kochać”, specjalnie sprowadzona na tę okazję z Francji .

 

O kinie Andrzeja Żuławskiego opowiedzą Janusz Dorosiewicz – producent „Szamanki”, Xawery Żuławski – reżyser, syn Andrzeja Żuławskiego oraz Piotr Kletowski – filmoznawca, autor wywiadu-rzeki „Żuławski. Przewodnik Krytyki Politycznej”.  Spotkania z gośćmi oraz prelekcje przed filmami prowadzić będzie Agata Tecl-Szubert.

 

„Dla mnie kino jest okiem, które patrzy, a nie myślą, którą wyraża” – mówił o swojej twórczości Andrzej Żuławski. Realizował kino oparte na kontrastach: liryczność zestawiał z okrucieństwem, prywatną perspektywę łączył z uniwersalnym wymiarem, a to co artystyczne potrafił umieścić w kinie gatunkowym. Patrzył na świat przez własne filtry, tworząc niezwykle filmowe kino o solidnych, literackich podstawach. Był artystą na wskroś europejskim i ekstremalnie polskim. Fascynował go żywioł kina, a w tworzonej przez siebie literaturze zamykał niezrealizowane scenariusze filmowe. Niepokorny, osobny, bezkompromisowy, wstrząsający, okrutny, skandaliczny, a jednocześnie liryczny. Percepcja jego filmów sytuuje go w Polsce w gronie artystów niewygodnych, do których niełatwo znaleźć jest klucz.

 

program:

 

17.02 pt, 19.00 | NA SREBRNYM GLOBIE


20.02 pon, 19.00 | SZAMANKA

przed projekcją spotkanie z Januszem Dorosiewiczem, producentem filmu


24.02 pt, 19.00 | KOSMOS


27.02 pon, 19.00 | NAJWAŻNIEJSZE TO KOCHAĆ
przed projekcją odbędzie się spotkanie z Xawerym Żuławskim (syn Andrzeja Żuławskiego, reżyser, autor m.in.: „Wojny polsko-ruskiej”, „Chaosu”) oraz Piotrem Kletowskim (filmoznawca, współautor wywiadu-rzeki „Żuławski. Przewodnik Krytyki Politycznej”)

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz