Narodowe Czytanie w Bibliotece Śląskiej

Jak co roku Biblioteka Śląska przyłącza się do akcji Narodowe Czytanie. Tym razem odczytujemy na nowo „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza – powieść historyczną, która odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.
image

Wspólnie z Komendą Chorągwi Śląskiej ZHP zaproponujemy mieszkańcom Katowic grę miejską – za pomocą kodów QR będziemy szukać cytatów z „Quo vadis” ukrytych wokół gmachu Biblioteki Śląskiej.

Szczegółowe informacje dotyczące udziału w zabawie będzie można znaleźć na stronie: www.bs.katowice.pl. Na zwycięzców rywalizacji czekają nagrody.

 

Akcji towarzyszyć będzie wystawa poświęcona twórczości najpopularniejszego polskiego powieściopisarza. Będzie można zobaczyć najstarsze i najcenniejsze wydania dzieł noblisty, a wśród nich książkowy pierwodruk „Quo vadis” z 1896 roku, który ukazał się w warszawskiej oficynie Gebethnera i Wolffa. W zbiorach Biblioteki Śląskiej znajduje się też najpiękniejsza polska edycja powieści z czasów Nerona, wydana w 1902 roku i ozdobiona 20 heliograwiurami według obrazów Piotra Stachiewicza, a także interesujące przekłady „Quo vadis”.


Bardzo ciekawe jest angielskie wydanie, w tłumaczeniu Jeremiasza Curtina, pochodzące z 1898 roku, które ukazało się po raz pierwszy w Bostonie w wydawnictwie Little, Brown and Company w 1896 roku. Egzemplarz, oprawiony w twardą okładkę obitą zielonym materiałem introligatorskim, zdobią: delikatny wizerunek gałązki palmowej i wieńca laurowego, portret Henryka Sienkiewicza i przedruk jego listu do zagranicznego wydawcy oraz ilustracje. Niezwykle piękny i cenny jest francuski trzytomowy przekład powieści, który ukazał się w latach 1901–1904 w Paryżu u Ernesta Flammariona. W wielkiej księdze, oprawionej w skórę ze złoceniami, zamieszczono ponad 170 ilustracji wybitnego polskiego malarza Jana Styki (53 heliograwiury i ok. 120 drzeworytów).


Uzupełnieniem książkowych wydań „Quo vadis” jest zbiór archiwalnych pocztówek z reprodukcjami ilustracji do powieści Henryka Sienkiewicza. Najpiękniejsze są autorstwa Piotra Stachiewicza i Franza Röslera, a wykonano je w technice barwnego offsetu.

 

Wystawa czynna we wrześniu w godzinach otwarcia Biblioteki Śląskiej.





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz