NOSPR i Antoni Wit

image fot. J. Multarzyński

program:

Richard Wagner – Uwertura do op. „Tannhäuser”
Mieczysław Karłowicz – Poemat symfoniczny „Stanisław i Anna Oświecimowie” op. 12
Mikołaj Rimski-Korsakow – Suita symfoniczna „Szeherezada” op. 35  

 

„Tannhäuser (1845) należy do grupy tzw. romantycznych oper Richarda Wagnera (1813–1883). Ich akcja dzieje się w średniowieczu, a tematem jest konflikt między miłością ziemską a niebiańską. Grzechy Tannhäusera, popełnione w grocie miłości na górze Wenus, zostają odkupione przez nieskalane uczucie, jakim darzy go Elżbieta. Jej śmierć przynosi łaskę skruszonemu rycerzowi, którego życie także dobiega kresu. Uwertura przeciwstawia dwa światy: surowy chór pielgrzymów i rozkosze pogańskiej bogini.

 

Poemat symfoniczny „Stanisław i Anna Oświecimowie” (1907) zainspirowany został obrazem Stanisława Bergmana „Stanisław Oświecim przy zwłokach Anny”. Kryje się za tym historia-legenda o tragicznej miłości brata i siostry. Wychowani oddzielnie, spotkali się dopiero w młodości. Tłumiąc żar grzesznych uczuć, Stanisław udał się do Rzymu, by wyprosić u papieża zgodę na poślubienie siostry. Niestety, kiedy wrócił do rodzinnego Krosna, zastał ją leżącą na marach i z żalu umarł. Poemat ów, pełen psychologicznej i filozoficznej głębi, uchodzi za szczyt twórczości Mieczysława Karłowicza (1876–1909).

 

Mikołaj Rimski-Korsakow (1844–1908) większość swych twórczych sił poświęcił operze. Dziś jednak znany jest przede wszystkim z jednego dzieła – suity symfonicznej „Szeherezada” (1888), czerpiącej z „Opowieści tysiąca i jednej nocy”. Opowiadając te historie, księżniczka Szeherezada obroniła się przed wyrokiem śmierci, jaki wydał nań srogi sułtan. Rimski-Korsakow stworzył tu jedną z najbarwniejszych partytur w historii muzyki, pełną orientalizmów, typowych dla muzyki rosyjskiej XIX wieku.

Marcin Trzęsiok

 

Przed koncertem, o godz. 18.45 Towarzystwo Przyjaciół NOSPR zaprasza do sali kameralnej na spotkanie z dr Karolem Bulą, który omówi wykonywane tego wieczoru utwory.





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz