Nowe Horyzonty Tournée

Kino Światowid zaprasza na przegląd sześciu najciekawszych i szeroko komentowanych filmów z programu 17. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty.
image

program:

16–22 lutego, piątekczwartek, godz. 20.15

„Szron” (Litwa, Francja, Ukraina, Polska, 2017), reż. Šarūnas Bartas

Dwójka młodych Litwinów, Rokas i Inga, zostaje wolontariuszami, którzy z konwojem pomocy humanitarnej jadą z Litwy na Ukrainę. Po drodze ich plany ulegają zmianie. Przez Polskę i zachodnią Ukrainę wkraczają w śnieżne tereny Donbasu, wiedzeni ciekawością zbliżają się do linii frontu, by tam na własnej skórze poczuć niebezpieczeństwo wojny.

16 lutego, piątek, godz. 18.15

„Bliskość” (Rosja, 2017), reż. Kantemir Bałagow

Bliskość w uznanym za objawienie canneńskim debiucie Kantemira Bałagowa ma w sobie wiele z zaduchu. I nic dziwnego, znajdujemy się w końcu we wrzącym kotle północnego Kaukazu u schyłku lat dziewięćdziesiątych, gdzie warunkiem przetrwania jest lojalność wobec „plemienia”: rodziny i etnicznej wspólnoty. Bałagow patrzy na rodzinny Nalczyk oczami młodej Żydówki, uwikłanej w sieć znienawidzonych zależności, w imię których dziewczyna ma poświęcić się, by ocalić brata.


17 lutego, sobota, godz. 18.15

„Lato 1993” (Hiszpania, 2017), reż. Carla Simón

Lato 1993 roku to czas trudnych zmian. Sześcioletnia Frida ma zamieszkać ze swoim wujkiem i jego rodziną na hiszpańskiej prowincji. Nie jest to jednak wakacyjny wyjazd. Dziewczynka straciła oboje rodziców - mama niedawno zmarła po długiej chorobie - i musi nauczyć się żyć z nowymi opiekunami.

18 lutego, niedziela, godz. 18.15

„Zimowi bracia” (Dania, 2017), reż. Hlynur Pálmason

Weź haust mroźnego powietrza, zaciągnij się śniegiem – i pozwól sobie na najdziwniejszą podróż zimową, jakiej doświadczyłeś w kinie. Surrealistyczny, absurdalny, zostawiający na białym puchu ślady czarnego humoru film Hlynura Pálmasona zabiera nas do górniczej osady położonej w środku lasu. Mieszkają tu, jak przystało na bajkę, dwaj bracia...

24 lutego, sobota, godz. 18.15

„Nie jestem czarownicą” (Wielka Brytania, Francja, 2017), reż. Rungano Nyoni

Kilkanaście minut trwała w Cannes owacja na stojąco dla Rungano Nyoni i jej mrocznej baśni, której akcja rozgrywa się w Zambii. Uznana za czarownicę i jako sierota bezbronna wobec oskarżeń, dziewięcioletnia Shula zostaje wysłana do obozu dla wiedźm. Wykluczone ze wspólnoty, odizolowane kobiety zmuszane są do ciężkiej pracy i traktowane jako turystyczna atrakcja.

 

25 lutego, niedziela, godz. 18.15

„Jeannette. Dzieciństwo Joanny d’Arc” (Francja, 2017), reż. Bruno Dumont

Bruno Dumont („Martwe wody”, „Mały Quinquin”, „Camille Claudel, 1915”, „Poza szatanem”, „Hadewijch” – wszystkie prezentowane w Światowidzie) nie przestaje zaskakiwać! Tym razem ulubieniec nowohoryzontowej publiczności wziął na warsztat biografię Joanny d'Arc. Zamiast jednak skupić się na najważniejszych wydarzeniach z życia francuskiej bohaterki narodowej, reżyser postanowił przedstawić na ekranie jej dzieciństwo. Jakby tego było mało, w Jeannette... Dumont kontynuuje swoje eksperymenty z gatunkami filmowymi i opowiada historię Joanny w konwencji musicalu.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz