Premiera „Sztuki” Yasminy Rezy w Teatrze Śląskim

Czy jeden obraz jest w stanie zniszczyć wieloletnią przyjaźń? O tym przekonają się bohaterowie jednej z najsłynniejszych komedii Yasminy Rezy pt. „Sztuka”.  Premiera odbędzie się 15 września.
image

Marc, Serge i Yvan to starzy przyjaciele, którzy od lat mogą na siebie liczyć, choć różni ich praktycznie wszystko (pochodzenie, wykształcenie, poglądy, klasa społeczna). W przededniu ślubu jednego z nich, Serge kupuje dzieło sztuki współczesnej za dwieście tysięcy. Jego gust nie znajduje jednak wsparcia w przyjaciołach. Kilka krytycznych uwag ujawnia narastające od pewnego czasu napięcia i zatajone konflikty, które wystawią męską przyjaźń na najtrudniejszą z prób…

 

Yasmina Reza to jedna z najpopularniejszych francuskich dramatopisarek. Międzynarodową rozpoznawalność przyniosła jej wielokrotnie nagradzana komedia „Sztuka”. Jest także autorką granego na Scenie Kameralnej Teatru Śląskiego „Boga mordu”, na podstawie którego Roman Polański nakręcił w 2011 roku głośny film „Rzeź”. Autorka doskonale ukazuje złożoność międzyludzkich relacji i dostrzega to, co zazwyczaj skrywamy pod warstwą codziennych uprzejmości. Właśnie dlatego Tadeusz Bradecki postanowił sięgnąć po jej tekst, do którego realizacji zaprosił trzech charyzmatycznych aktorów Teatru Śląskiego.

 

Realizatorzy:

Tadeusz Bradecki reżyseria

Maria Kanigowska scenografia

Marcin Całka inspicjent/sufler

Barbara Grzegorzewska przekład

 

Obsada:

Jerzy Głybin Serge

Andrzej Warcaba Marc

Andrzej Dopierała Yvan

 

Zapraszamy na oprowadzania po wystawie sztuki polskiej po 1945 roku w Muzeum Śląskim w Katowicach, przygotowane specjalnie z okazji premiery spektaklu. W ostatnią środę każdego miesiąca pracownicy Muzeum spotkają się z widzami teatru i opowiedzą o tym, jak nie bać się sztuki współczesnej. Wejściówka na oprowadzanie dla osób posiadających bilet z spektaklu „Sztuka” kosztuje 1 zł (cena dla pozostałych osób: 7 zł).

 

Najbliższe terminy oprowadzania:
27 września, godz 17.00 (prowadzenie: Agata Stronciwilk)
25 października, godz. 17.00 (prowadzenie: Monika Iwanowska)
29 listopada, godz. 17.00 (prowadzenie: Monika Czernik-Czublun)





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz