Promocja płyty DVD z widowiskiem „16.12.1981”

W poniedziałek 2 grudnia o godz. 18.00 w Kinie Światowid odbędzie się promocja płyty DVD z widowiskiem poświęconym 30. rocznicy zbrodni w KWK Wujek.
image fot. mat. prasowe organizatora

Widowisko multimedialne, którego zapis będzie można zobaczyć w Rialto, zostało zarejestrowane 16 grudnia 2011 roku, w 30. rocznicę zbrodni w KWK Wujek. Wzięli w nim udział m.in.: Anna Serafińska, Ryszard Rynkowski, Olgierd Łukaszewicz, zespół Luxtorpeda, De Press, Muniek Staszczyk, Paweł Kukiz i Janusz Yanina Iwański z zespołem.

 

Autorami widowiska są: Przemysław Miśkiewicz (scenariusz) oraz Łukasz Kobiela (scenariusz i reżyseria).

 

Wydawnictwo składa się dwóch płyt: DVD oraz CD. Płyta DVD wydana jest w systemie stereo ale można ją oglądać w systemie dźwięku dookólnego 5.1. Wizualizacje towarzyszące widowisku są dostępne jako samodzielne pasmo po przełączeniu na kąt kamery 2. Całość w twardej oprawie format książkowy; dodatkowo wszystkie teksty, a także opisy historyczne przybliżające wydarzenia związane z okresem 1980–1989. Opisy zostały przygotowane przez wybitnych historyków m.in. prof. A. Dudka, prezesa IPN dra Łukasza Kamińskiego oraz dra Andrzeja Grajewskiego. Całość nagrania trwa 45 minut i poza walorami artystycznymi jest doskonałą i łatwo przyswajalną pomocą naukową dla młodzieży szkół ponadpodstawowych.

 

Zarówno widowisko, jak i płyta są w całości wyprodukowane przez Stowarzyszenie Pokolenie.

 

W promocji wezmą udział niektórzy z artystów biorących udział w projekcie.

 

Więcej informacji można uzyskać od Przemysława Miśkiewicza (tel.: 602-254-257, miskiewicz@pokolenie.org.pl) oraz na stronie internetowej www.pokolenie.org.pl.

 

Organizatorem spotkania jest Stowarzyszenie Pokolenie.

 

Czy jesteśmy patriotami? Częstą odpowiedzią na to pytanie jest wzruszenie ramion lub stwierdzenie, że patriotyzm to nudziarstwo – rozpamiętywanie porażek czy chodzenie na nieciekawe uroczystości. A może to nasza wina? Może po prostu nie potrafimy przekazywać wiedzy o naszej historii? Może nie zauważamy, że świat wciąż idzie do przodu, a my nadal oglądamy się za siebie i wspominamy czasy walki z komuną, wracając w ten sposób do okresu kiedy byliśmy młodzi i wszystko było proste. My byliśmy po słusznej stronie – walczyliśmy z systemem, a po drugiej stronie byli Oni.

Chcieliśmy opowiedzieć historię szarzyzny lat 70., Sierpnia ‘80, karnawału „Solidarności”, wreszcie nocy grudniowej i tragedii na kopalni Wujek. Chcieliśmy, aby ta rocznica nie była nudna, żeby chcieli przyjść na nią ludzie, żeby oglądali ją z zaciekawieniem w telewizji.

Chcieliśmy uciec od rocznicowej sztampy, złotoustych konferansjerów i zainteresować nią także ludzi, dla których 16 grudnia 1981 to już zamierzchła historia.

 

Razem z Łukaszem Kobielą wymyśliliśmy scenariusz, on podjął się też reżyserii. Myślę, że udało się nam zrealizować największe widowisko rocznicowe, bez udziału artystów zagranicznych, w historii III Rzeczypospolitej. Pod kopalnią Wujek w Katowicach stanęła scena… Pomimo chłodu, śniegu z deszczem i lodowatego wiatru zgromadziło się tam blisko pięć tysięcy osób.

 

Myślę, że warto zobaczyć co wydarzyło się w 30. rocznicę zbrodni. Precz z komuną.


Przemysław Miśkiewicz

przewodniczący Stowarzyszenia Pokolenie





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz