Rozruch Industriady w Nikiszowcu

W tym roku jedną z lokalizacji Rozruchu Maszyn w ramach Święte Szlaku Zabytków Techniki będzie Nikiszowiec. Specjalnie z tej okazji Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych – od lat działające w tym miejscu – przygotowało wyjątkowy program.
image

W piątkowy wieczór, 9 czerwca będzie można poznać niezwykły Nikiszowiec i jego historię, spacerując z osobami, które znają osiedle od podszewki – będąc z nim związane poprzez pracę, miejsce zamieszkania czy rodzinę. Każda z nich pokaże to, co dla Nikiszowca charakterystyczne, opowiadając przy tym swoją niepowtarzalną i autentyczną historię, której próżno szukać w jakimkolwiek przewodniku. Ale to nie koniec unikatowych wrażeń związanych z poznawaniem osiedla. Tego dnia będzie można także wejść na wieżę kościoła św. Anny – na co dzień niedostępną dla zwiedzających. Tym bardziej warto, że z lotu ptaka Nikiszowiec wygląda także zachwycający.

 

Kolejną nie lada atrakcją będzie koncert muzyki industrialnej, inspirowanej dźwiękami maszyn, które są zresztą głównym motywem tegorocznej Industriady. W Centrum Zimbardo w Nikiszowcu zagrają Dawid Chrapil ze swoim projektem Synapsis oraz Maciej Mutwil.

 

Mutwil jest mieszkańcem Nikiszowca, dla którego obiekty przemysłowe i poprzemysłowe są inspiracją do twórczości nie tylko muzycznej, ale i fotograficznej. Jest on także członkiem Grupy Fotograficznej „Karbon”, której zdjęcia będzie można obejrzeć podczas Rozruchu w Centrum Zimbardo w Nikiszowcu. Grupa ta powstała ze wspólnej pasji i potrzeby uświadomienia zjawiska „znikającego Śląska”. Dlatego jej celem jest przede wszystkim dokumentacja bezpowrotnie zmieniającego się krajobrazu naszego regionu.

 

Ale to nie jedyna fotograficzna wystawa, jaką będzie można w piątkowy wieczór zobaczyć w Nikiszowcu. Organizatorzy zapraszają na wystawę zdjęć Mistrza Krzysztofa Niesporka. Zmarły w 2016 roku fotograf był bardzo blisko związany z osiedlem – nie tylko poprzez fotograficzne atelier. Niezwykłe osiedle jak i jego mieszkańcy pojawiało się także na jego zdjęciach. I to właśnie głównie te fotografie będzie można obejrzeć podczas Rozruchu. Niektóre z nich będą prezentowane w wersji zdigitalizowanej. Z tej okazji na ten jeden jedyny wieczór byłe atelier Mistrza znów stanie się miejscem, gdzie najważniejsza jest fotografia. W atelier będą wyświetlane także zdjęcia Nikiszowca udostępnione przez mieszkańców.

 

A na sam koniec Rozruchu zapraszamy na plenerowy pokaz koncertu Minimum Maximum zespołu Kraftwerk – niemieckiej ikony muzyki elektronicznej. Nieprzypadkowo odtworzenie odbędzie się przy ul. Szopienickiej, nieopodal zabytkowego budynku Straży Pożarnej. Bo tak jak muzyka zespołu związana jest z poszukiwaniem relacji pomiędzy maszyną a człowiekiem, tak wychodząc poza zamieszkiwane przez lokalną społeczność osiedle, zbliżamy się do przestrzeni industrialnej tworzonej przez obiekty KWK „Wieczorek” - nierozłącznym atrybutem tego krajobrazu.

 

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów tutejszej industrialnej przestrzeni są szyby – Poniatowski i Pułaski. Dlatego także specjalnie na ten wieczór uruchomiona zostanie maszyna artystyczna, czyli mobilny sitodruk, na której będzie można odbić przygotowaną z okazji Rozruchu grafikę z symbolem szybu właśnie. I w ten sposób kawałek genius loci miejsca będzie można zabrać ze sobą.

 

Szczegółowy Program Rozruchu Maszyn w Nikiszowcu:

 

godz. 18.00 „Dlaczego Nikisz jest taki niezwykły”
spacer prowadzony przez Henryka Psotę, mieszkańca Nikiszowca

godz. 18.00-21.00 „Codzienny rytm życia w Nikiszowcu”
Pokaz zdjęć Krzysztofa Niesporka oraz mieszkańców Nikiszowca
Miejsce: Dawne Studio Fotograficzne Krzysztofa Niesporka, pl. Wyzwolenia 9

godz. 18.00-20.00 „Maszyna artystyczna czyli mobilny warsztat sitodruku”
Możliwość odbicia nikiszowieckich motywów na przyniesionym przez siebie materiale
Miejsce: przed Centrum Zimbardo, pl. Wyzwolenia 5

godz. 18.45 „Instrukcja obsługi rewitalizacji (po nikiszowiecku)”
Spacer prowadzony przez Waldemara Jana, Prezesa Stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw Lokalnych

godz. 19.00, 19.30, 20.00, 20.30 „Gdzie bije dzwon: wieczorne wejścia na wieżę kościoła św. Anny” 
Uwaga! Tylko dla osób od 18. roku życia, wejście po stromych schodach

godz. 19.45 „Maglowane Historie Nikiszowca. Historia Nikiszowca z Maglem w tle”
Spacer prowadzony przez Joannę Tofilską, historyka i kierownika działu historii Muzeum Historii Katowic oraz mieszkankę Nikiszowca

godz. 20.45 „Górniczym szlakiem po wieczornym Nikiszowcu”
Spacer prowadzony przez Anną Solińską, lokalnego przewodnika, koordynatorkę Centrum Zimbardo oraz pracownika Stowarzyszenia FIL

godz. 20.15 Maciej Mutwil i Synapsis 
Koncert muzyki industrialnej 
Miejsce: Centrum Zimbardo

godz. 22.00-24.00 „Minimum Maximum”
Plenerowe odtworzenie koncertu zespołu Kraftwerk na dużym ekranie 
Miejsce: przy budynku zabytkowej straży pożarnej, ul. Szopiniecka

Udział we wszystkich wydarzeniach bezpłatny. Udział w spacerach i wejściach na wieżę tylko po wcześniejszym zgłoszeniu: telefonicznie: 881-082-831 lub e-mailem: m.podgorska@fil.org.pl z dopiskiem tytułu i godziny wybranego spaceru. Liczba miejsc ograniczona.





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz