„Strefa Otwarta” w Bibliotece Śląskiej

Biblioteka Śląska zmienia swoje oblicze. W momencie, gdy w Katowicach tworzy się coraz więcej stref zamkniętych, tutaj powstaje strefa otwarta! Teraz nowe książki przed wypożyczeniem będzie można przejrzeć, a nawet przeczytać ich fragmenty. Czytelnicy posłuchają audiobooków lub zasiadając w wygodnej kanapie obejrzą ciekawy film.
image

10 grudnia w samo południe zainaugurowana zostanie „Strefa Otwarta” w budynku przy placu Rady Europy 1 w Katowicach. Wcześniej, o godz. 11.30 odbędzie się konferencja prasowa i spotkanie z nowym dyrektorem Biblioteki Śląskiej, Zbigniewem Kadłubkiem, na którą już dziś zapraszamy Państwa serdecznie.  

 

W odmienionym holu głównym wkroczymy do Strefy Otwartej. Gdyby Biblioteka Śląska chciała zaprezentować cały swój zasób w formie regałów dostępnych dla czytelników, książki ciągnęłyby się przez wiele kilometrów. Dlatego będą tu dostępne najbardziej poczytne i atrakcyjne nowości: m.in. beletrystyka, literatura faktu czy przewodniki. Nie zabraknie też literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz tej dotyczącej zdrowia i urody. Na regałach znajdziemy również komiksy i czasopisma. Jeśli coś nas zaciekawi, zabierzemy egzemplarz z półki i podejdziemy do stanowiska, w którym wypożyczymy dany tytuł.
Biblioteka Śląska otwiera się również na rodziców z dziećmi, którzy będą mogli zapewnić swoim pociechom możliwość zabawy w specjalnie wydzielonym miejscu, tzw. „Cieplarni”. Pod nadzorem rodzica najmłodsi czytelnicy będą mogli korzystać np. z książeczek edukacyjnych i kolorowanek. Na czytelników będą także czekały miejsca z dostępem do wi‑fi oraz stanowiska do pracy grupowej. Utworzono je przede wszystkim z myślą o studentach, którzy pracują wspólnie nad projektami zaliczeniowymi. Na zewnątrz „Strefy Otwartej” znajdzie się punkt wymiany książek oraz urządzenie umożliwiające zdalne drukowanie plików z własnych urządzeń mobilnych.

 

10 grudnia rozpocznie też działalność „Najmniejsza galeria świata” z dziełami katowiczanina Dawida Kaszy, kreującego świat ludzi w skali 1:87. W godzinach 12.00–15.00 odbędą się warsztaty artystyczne o śląskich tradycjach pt. „Śląsko Bajarka”, które poprowadzi Dominika Kierpiec (wcale nie starka, ale przedstawicielka młodego pokolenia) oraz warsztaty introligatorskie (m.in. ręczne szycie książek na zszywnicy). Każdy z uczestników warsztatów otrzyma atrakcyjny upominek książkowy, który od razu będzie mógł artystycznie zapakować, korzystając przy okazji z porad fachowców.

 

Czytanie, słuchanie, oglądanie jest czynnością laboratoryjną, działaniem na próbę, pracą czasem samotniczą – mówi Zbigniew Kadłubek, dyrektor Biblioteki Śląskiej. – Laboratorium to miejsce poza zgiełkiem, ale jednocześnie teren otwierający się w sposób nieprzewidywalny. „Strefa Otwarta” będzie takim właśnie miejscem laboratoryjnym: cichym, eksperymentalnym i dialogującym. Słowem: strefą „otium”, jak powiedzieliby Rzymianie, obszarem bogatego w różne wrażenia intelektualne i zmysłowe aktywnego odpoczywania czy też lekturowego chilloutu – dodaje.

 

„Strefa Otwarta” cały czas będzie ewoluowała. Pracownicy będą obserwować zainteresowanie nową ofertą Biblioteki Śląskiej, a pomogą im w tym również wyniki specjalnej ankiety czytelniczej.  Liczymy na wyrażenie opinii, bo zmieniamy się dla czytelników. Będziemy kłaść większy nacisk na te elementy, które spotkają się z największym zainteresowaniem lub tworzyć nowe, by uatrakcyjnić naszą ofertę – twierdzą pracownicy Biblioteki Śląskiej. 

 

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz