Tureckie klasyki i zabawy z popkulturą

19. Festiwal Filmów Kultowych z odmętów historii kinematografii wydobył prawdziwe perły i… cudowne na swój sposób dziwactwa. Wśród tych drugich znalazły się m.in. tureckie produkcje z lat 70. śmiało pogrywające sobie zarówno z klasyką dramatu, jak i ikonami amerykańskiej popkultury.
image

W ramach cyklu Turkish Pop widzowie FFK będą mieli okazję przyjrzeć się nieznanemu praktycznie w naszym kraju kinu gatunkowemu z Turcji. Hitem, szczególnie wśród miłośników postaci uniwersum Marvela, może okazać się „3 Giant Men: Kapitan Ameryka i Santo vs. Spider-Man”. W tym kultowym filmie akcji z 1973 roku, Kapitan Ameryka i meksykański bohater Santo łączą siły do walki z gangiem... Spidermana. Obraz cechuje nie tylko dziwaczna fabuła, ale przede wszystkim wykorzystanie postaci, do których turecki przemysł filmowy nie miał i nie ma żadnych praw.

 

Tureckie kino lat 70. na warsztat wzięło także klasyczny dramat Szekspira, czego efekty zobaczymy w czasie projekcji filmu „Anioł zemsty - Kobieta Hamlet”. Już sam tytuł sugeruje, że to adaptacja nie tyle odważna, co dziwaczna. Nie dość, że Hamlet jest w filmie kobietą, to szekspirowski pejzaż dopełniają: panny w bikini i plażowa gra w siatkówkę.

 

Ostatni z filmów cyklu Turkish pop, „Kobieta w czerwonej chuście” to melodramat. W dotychczasowej historii FFK gatunek ten pojawiał się na ekranie rzadko, ale turecka produkcja idealnie realizuje schemat melodramatu. I choć widzowie pewnie początkowo ze śmiechem zareagują na śpiewających bohaterów, z czasem zaczną traktować dramat głównej bohaterki całkiem serio.

 

Dopełnieniem serii i wyjaśnieniem specyfiki tureckich przeróbek i podróbek dokument „Remake, Remix, Rip-off: Kultura kopiowania a tureckie kino popularne”. Poświęcony produkcjom z lat 60. i 70. film opowie, jak w tureckich filmach wykorzystywano amerykańskie i europejskie wzory, tworząc ich dziwaczne, a dziś już kultowe, kopie.

 





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz