„Uchwycona chwila” w Bibliotece Śląskiej

Zapraszamy do Biblioteki Śląskiej na wystawę fotografii „Uchwycona chwila”. Prace Renaty Weiss i Wojciecha Weissa, jej dziadka i Mistrza, to wyjątkowy pokaz współczesnej fotografii barwnej skonfrontowanej z czarno-białymi kliszami z końca XIX wieku.
image

Na wystawie prezentowane są fotograficzne studia do słynnych młodopolskich kompozycji Weissa, niezwykłe akty i portrety. A wszystko to owiane aurą  modernistycznej uczuciowości. Towarzyszą im wysmakowane współczesne fotografie Renaty Weiss, w których dochodzi do głosu tradycja wyniesiona z domu i zachwyt nad doskonałością natury.

 

Artystka stawia na kolor, światło i kompozycję. Jej fotograficzne etiudy charakteryzują się asymetrią, wycinkowością, dążeniem do minimalistycznych efektów, a ich ikonosfera jest rozległa. Od magicznych martwych natur, poprzez różnorodne studia refleksów na wodzie, elementy industrialnej architektury, po postacie ludzkie wpisane w kulturowy kontekst. Na szczególną uwagę zasługują prawie monochromatyczne, abstrakcyjne obrazy zjawisk natury, których rozszyfrowanie może być dla odbiorcy wyzwaniem.


Atrakcją wystawy są oryginalne rysunki piórkiem Weissa, będące projektami młodopolskich ilustracji i winiet do czasopisma „Życie”. Będzie można zobaczyć czasopisma kolekcjonowane przez artystę, wśród nich unikatowe egzemplarze „Ver Sacrum” (pisma Secesji Wiedeńskiej) i krakowskiego „Życia” Stanisława Przybyszewskiego.


Ponadto tomiki młodopolskiej poezji ilustrowane przez artystę oraz wielki secesyjny afisz Raut artystyczny z 1898 r. (bliski plakatom Toulouse-Lautreca).
Ciekawostką będzie też korespondencja artysty ze znanymi malarzami, a zwłaszcza faksymile listów Stanisława Wyspiańskiego. Dla miłośników i kolekcjonerów starej fotografii nie lada gratką okażą się autentyczne pudełka na szklane klisze pochodzące z Paryża.

 

Wernisaż wystawy odbędzie się  2.02.2016, godz. 17.00, Biblioteka Śląska, pl. Rady Europy 1, Katowice .Wstęp wolny! Zapraszamy!

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz