Węgiel International Student Film Festival

Filmy studenckie z całego świata, warsztaty poświęcone branży filmowej i osobistości polskiego kina. 14 i 15 kwietnia w katowickim Kinie Kosmos po raz trzynasty odbędzie się Węgiel International Student Film Festival organizowany przez studentów Organizacji rganizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego.
image

Ideą festiwalu jest prezentacja filmowej twórczości studentów uczelni filmowych z całego świata szerszej publiczności, a także wzajemna wymiana doświadczeń twórczych i integracja szkół. Konfrontacja dokonań filmowych jest dla studentów dobrą okazją do obserwacji techniki i rzemiosła kolegów. Daje możliwość wymiany zdań na temat prezentowanych poglądów i strony artystycznej filmów. Pozwala zostać docenionym przez profesjonalne jury i liczną publiczność.

 

Spośród 2075 zgłoszonych filmów z 96 krajów wybrano 28 obrazów fabularnych, dokumentalnych i animowanych, które będą walczyły o nagrody w kategoriach: najlepszy film, reżyserię, zdjęcia i montaż. W tym roku filmy oceniane będą przez prof. Bogdana Dziworskiego, Mateusza Damięckiego oraz Grzegorz i Zofia Jaroszuk. Jak co roku poza blokami filmów studenckich, uczestnicy Węgla będą mogli wziąć udział w warsztatach branżowych-operatorskich i z pozyskiwania środków drogą crowdfundingu.

 

Każda edycja festiwalu organizowana jest przez studentów II roku Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej. „Jego idea wywodzi się ze strony studentów. To oni postanowili, że chcą zorganizować festiwal, że chcą zebrać na to środki i znaleźć miejsca, w których będzie on mógł być organizowany i chcą dać jak najlepsze nagrody, które sami zdobędą za najlepsze filmy studenckie” - tłumaczy koordynatorka festiwalu Anna Latos.

 

Trzynastą edycję Węgla może wspomóc każdy, za sprawą akcji crowdfundingowej, jaką zorganizowali studenci na portalu Polak Potrafi.

 

Do zamknięcia budżetu festiwalu studentom brakuje 3000 zł. Uzyskane środki pozwolą na organizację profesjonalnych warsztatów oraz zaproszenie osób aktywnie działających w branży filmowej. Wspierając projekt nie tylko dokłada się cegiełkę do zrealizowania festiwalu, ale także otrzyma się nagrody filmowe i śląskie, ponieważ festiwal mimo międzynarodowego zasięgu w dalszym ciągu jest mocno lokalny, Tym samym można stać się nabywcą bryłki węgla lub wejściówki do kina Kosmos. -Zdecydowaliśmy się na tę formę pozyskania środków, ponieważ jako młodzi ludzie jesteśmy przekonani o sile internetu jako narzędzia w realizacji marzeń. W ten sposób mamy nadzieję dotrzeć do społeczności kinomanów i zarazić ich naszym pomysłem- dodają organizatorzy.

 

Akcję crowdfundingową można wspierać tutaj do 2 kwietnia.





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz