Wystawa: Dani Karavan - Reflection / Odbicie / גנולגיפּשפׇּא

Dani Karavan, wybitny rzeźbiarz izraelski, zainspirowany fragmentami Szekspirowskiego „Hamleta” oraz bogatą historią Śląska, w ramach twórczego eksperymentu zawładnie Galerią Jednego Dzieła Muzeum Śląskiego. Kuratorką tej niezwykłej wystawy, na której otwarcie zapraszamy już we wrześniu, jest Anda Rottenberg.
image

Daniel Karavan, laureat prestiżowej japońskiej nagrody Praemium Imperiale w zakresie rzeźby, zasłynął jako twórca reliefów i dekoracji ściennych zdobiących publiczne gmachy Tel Awiwu i Jerozolimy, a także scenografii do przedstawień teatralnych i baletowych. W Polsce swoje prace zaprezentował po raz pierwszy w roku 2015 na wystawie zatytułowanej „Macom/Miejsca” w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. Oparł się w nich na prostych formach geometrycznych i klasycznych nawiązujących do starożytności, kompozycyjnych rytmach i podziałach. Wiele ze swoich dzieł poświęcił upamiętnieniu ofiar II wojny światowej i za ich pośrednictwem głosi konieczność zachowania pokoju oraz skłania widzów do refleksji nad prawami człowieka. 

 

Pod względem zwartości i jednorodności instalacja „Reflection / Odbicie / גנולגיפּשפׇּא”, przygotowana specjalnie dla Muzeum Śląskiego w Katowicach, jest najbardziej radykalną ze wszystkich dotychczasowych prac Daniego Karavana. Mistrz site-specific wzbogacił dzieło o elementy symboliczne – lustra zagarniające wizerunek widza, który staje się w ten sposób nieodłącznym elementem dzieła, oraz wysmukłą drabinę wprowadzającą w obszar artystycznych penetracji.

 

Stworzenie dzieła ściśle związanego z miejscem, a jednocześnie idealnie dopasowanego architektonicznie do Galerii jednego dzieła, jest głównym celem instalacji. Wnętrze, pozbawione swojego monumentalnego charakteru, zachęca gości Muzeum Śląskiego do interakcji, oferując w zamian zetknięcie się z totalną fikcją. Po instalacji można się przechadzać, swobodnie zaglądać do jej wnętrza, ale także wnikliwie obserwować własne odbicie, odkrywając dotychczas nierozpoznaną naturę samego siebie.





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz