Wystawy o Niepodległej w Bibliotece Śląskiej

Biblioteka Śląska w ramach obchodów Roku Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości zaplanowała cykl wystaw z „Niepodległą” w tytule.
image

W pierwszej kolejności zaprezentowano postać Marszałka Józefa Piłsudskiego, który stał się ikoną Odzyskania Niepodległości, choć był tylko jednym z wielu bohaterów tamtych czasów. Wystawa ukazuje całą galerię portretów Marszałka ze zbiorów ikonograficznych Biblioteki Śląskiej. Można zobaczyć dwa drzeworyty autorstwa śląskiego artysty Pawła Stellera, oryginalną fotografię w mundurze marszałkowskim oraz kilka tek graficznych z wizerunkami Marszałka, m.in. Zdzisława Czermańskiego „Józef Piłsudski w 13 planszach”.

 

Z postacią Józefa Piłsudskiego i walką o niepodległość nierozerwalnie związane są Legiony Polskie. Z bogatej kolekcji ulotek (z lat 1914–1918) zaprezentowano przede wszystkim druki werbunkowe wzywające do walki i wsparcia legionistów oraz ich rodzin, a także ulotki okolicznościowe wydawane z okazji imienin Naczelnego Wodza. Ze zbiorów rękopiśmiennych Biblioteki Śląskiej pokazano dwa cenne autografy Józefa Piłsudskiego złożone na „Akcie mianowania Józefa Rymera na stanowisko Wojewody Śląskiego” oraz na dyplomie nadania Medalu Niepodległości Teofilowi Witoldowi Wierzbowskiemu, a także kilka rękopisów związanych z Legionami Polskimi. Śląskim akcentem wystawy są fotograficzne i prasowe relacje z pobytu Józefa Piłsudskiego w Katowicach 27 sierpnia 1922 r., a także fotorelacja z pogrzebu Marszałka autorstwa Czesława Datki, fotografa, który od 1929 r. związał się z Katowicami i jako fotoreporter pracował w Śląskich Zakładach Graficznych „Polonia” w Katowicach.

 

„Lwów i Niepodległa” to druga z wystaw z „Niepodległą” w tytule. W cyklu nie mogło zabraknąć Lwowa i jego bohaterskich mieszkańców, bo przecież wielu z nich właśnie na Górnym Śląsku musiało po II wojnie światowej szukać swojej „Niepodległej”. Droga Lwowa do „Niepodległej” nie była łatwa. W czasie I wojny światowej najpierw miasto zajęła armia rosyjska, potem powróciły tu wojska austriackie i wreszcie 1 listopada 1918 r., po opanowaniu przez Ukraińców, rozpoczęła się słynna obrona Lwowa, zakończona 22 maja 1919 r. odstąpieniem wojsk Armii Halickiej od oblężenia miasta. Kolejne dramatyczne wydarzenia rozegrały się w sierpniu 1920 r., gdy Lwów atakowała Armia Czerwona powstrzymana pod Zadwórzem przez bohaterski oddział lwowskich ochotników, dowodzony przez kapitana Bolesława Zajączkowskiego. Wystawa „Lwów i Niepodległa” przypomina tamte trudne czasy i „zawsze wierne” miasto, które 22 listopada 1920 r. Józef Piłsudski udekorował najwyższym polskim odznaczeniem wojskowym Orderem Virtuti Militari, odtąd widniejącym w herbie Lwowa. Najciekawszymi eksponatami prezentowanymi na wystawie są dokumenty z epoki, pochodzące ze zbiorów Biblioteki Śląskiej oraz rodzinne pamiątki, życzliwie udostępnione przez członków Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich (Oddział Katowice).

 

Obie ekspozycje przygotowano w holu głównym Biblioteki Śląskiej. W cyklu zaplanowano jeszcze wystawy „Kobiety i Niepodległa”, „Muzyka Niepodległej” oraz „Korfanty i Niepodległa”.





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz