Michał Łuczak „Mgła / The Fog”

Galeria Szara zaprasza 3 grudnia na wernisaż wystawy „Mgła / The Fog” Michała Łuczaka.
image

Wraz ze sporym ograniczeniem przemysłu ciężkiego w Polsce, tylko pozornie zniknął problem zanieczyszczenia powietrza. Temat przestał funkcjonować w debacie publicznej pod koniec lat dziewięćdziesiątych i przez ponad dekadę wszyscy zapomnieli czym oddychamy. Ostatnie lata są świadectwem zwiększania się świadomości w społeczeństwie. Z drugiej strony, mimo iż dym pochodzący z niskiej emisji ma swoje kolory i zapachy, nie oznacza, że problem jest dla wszystkich oczywisty. Zanieczyszczone powietrze nie jest i nigdy nie było tylko winną zakładów przemysłowych. Sami je sobie produkujemy, sami też możemy coś z tym zrobić.

 

Wystawa prezentowana w Galerii Szarej jest częścią większej koncepcji artystycznej realizowanej od 2015 roku przez Michała Łuczaka – fotografa mieszkającego od dziecka w Katowicach. Do tej pory zrealizowano dwie wystawy pokazujące poszczególne etapy pracy nad tym projektem, są to: „Wydobycie” prezentowane w Galerii RE MOCAK (2018 r.), oraz „Doświadczanie punktów. Nowy krajobraz Śląski” wystawa zbiorowa pokazywana w Czytelni Sztuki Muzeum w Gliwicach (2018 r.).

 

Podstawowym celem projektu jest zmierzenie się z węglem – surowcem, który ukształtował w sensie dosłownym i kulturowym Górny Śląsk, ale jest też jego przekleństwem. Autor pokazuje różne wątki opierające się na konsekwencjach związanych z wydobyciem tego surowca.

 

Wystawa dotycząca zanieczyszczenia powietrza będzie trzecią prezentacją tego cyklu.

 

Michał Łuczak – fotograf, absolwent studiów doktoranckich w Instytucie Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w czeskiej Opawie oraz iberystyki na Uniwersytecie Śląskim. W swoich pracach przedstawia głównie Górny Śląsk oraz kraje byłego ZSRR. Przygląda się mniejszym społecznościom i wykorzystuje je jako metaforę całościowego obrazu. Jest autorem książek fotograficznych (Brutal, 2012, Koło miejsca/Elementarz /wraz z Krzysztofem Siwczykiem/, 2016 – Czytelnia Sztuki, 11.41 /wraz z Filipem Springerem/, 2016 ). Od roku 2010 jest członkiem kolektywu Sputnik Photos. Pracuje również jako kurator i edytor publikacji fotograficznych.

 

tekst: Marta Sapała





Exception: Form_Comment::__construct reqire form_id param