Noc Odkrywców w Muzeum Śląskim

To będzie wyjątkowa noc dla podróżników, odkrywców i wszystkich, których ciekawią różnorodne kultury. Muzeum Śląskie podczas tegorocznej Nocy Muzeów zaprasza na wędrówkę po odległych zakątkach świata w poszukiwaniu inspirujących opowieści, twórczych wyzwań, muzycznych przygód oraz nietypowych prezentacji etnograficznych.
image

W tym roku najjaśniejsza gwiazda Nocy Muzeów w Muzeum Śląskim zaświeci w zrewitalizowanej dawnej stolarni, gdzie otwarta zostanie niezwykła przestrzeń edukacyjna dla rodzin z dziećmi: Na tropie Tomka. Miejsce rodzinnej przygody zainspirowały powieści Alfreda Szklarskiego o Tomku Wilmowskim. Na uczestników wyprawy czekają twórcze zadania, a wszystko to w przyjaznym otoczeniu pobudzającym zmysły, wspomagającym naturalną pomysłowość i zachęcającym do międzypokoleniowej współpracy. Trasa wyprawy w poszukiwaniu tytułowego Tomka wiedzie przez pięć kontynentów – podczas wędrówki dzieci wraz z opiekunami poznają kultury mieszkańców Australii, Afryki, Ameryki Północnej, Azji oraz Ameryki Południowej. Podczas Nocy Muzeów odbędzie się nietypowe zwiedzanie ekspozycji – minispektakle o poznawaniu dalekich krain, ludzi i kultur przedstawi grupa teatralna Lufcik na Korbkę.

 

W podróż po muzycznych tradycjach kultur, które poznał Tomek Wilmowski, zabierze nas Gadająca Tykwa – zespół tworzony przez muzyków rozmaitych specjalności: artystów folkowych, jazzmanów i filharmoników. Po fascynujących opowieściach z pięciu części świata wysłuchamy koncertu, podczas którego muzycy zestawią egzotyczne instrumenty o różnorodnych barwach i oryginalnym brzmieniu z instrumentami używanymi w muzyce klasycznej i rozrywkowej.

Aktorzy Teatru Śląskiego i pracownicy muzeum zapraszają na podróżowanie przez czytanie, podczas którego najmłodsi usłyszą fragmenty książek przygodowych i podróżniczych. Natomiast spotkanie z rodzicami podróżującymi z dziećmi po świecie to okazja do wysłuchania praktycznych porad, jak umiejętnie zorganizować rodzinną wyprawę.

 

Noc Odkrywców to jednak nie tylko wydarzenia dla rodzin z dziećmi – młodzież i dorosłych Muzeum Śląskie zaprasza na podróże po sztuce. Gościem kolejnego spotkania z cyklu Sztuka na żywo będzie prof. Sławomir Brzoska, kierownik Pracowni Działań Przestrzennych na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, który opowie o podróżach jako elemencie działania artystycznego. W budynku Centrum Scenografii Polskiej zobaczymy natomiast nagranie spektaklu Otello W. Shakespeare’a, zrealizowanego w Teatrze im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, któremu towarzyszyć będą działania performatywne na żywo. Kluczem do realizacji tego przedsięwzięcia była podróż po nowych światach i odkrywanie Nieznanego.

 

Oprócz podróżowania w przestrzeni będzie okazja do odbycia wędrówek w czasie. W budynku dawnej maszynowni szybu Bartosz wysłuchamy gawęd Jana Zająca o dawnej kopalni KWK „Katowice”, która znajdowała się na terenie obecnej siedziby Muzeum Śląskiego.

Noc Odkrywców nie ominie również siedziby muzeum przy al. W. Korfantego. W budynku przy katowickim rynku odkryjemy kulturę Huculszczyzny. Wykład o strojach mieszkańców tego regionu wygłosi Alicja Woźniak, kustosz Działu Tkanin i Strojów Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, natomiast warsztaty koralikowej biżuterii huculskiej poprowadzi Ewelina Matusiak-Wyderka, absolwentka Uniwersytetu Ludowego we Wzdowie. Wieczorem odbędą się projekcje filmu dokumentalnego Ja, Hucuł – opowieść z Karpat Wschodnich w reż. D. Buchczyk i J. Kołodziejczyka, a w Galerii Parter zobaczymy obiekty z kolekcji huculskiej Działu Etnologii Muzeum Śląskiego w Katowicach.

 

Noc Muzeów to także jedyna okazja, żeby zobaczyć pracę muzealników od kuchni i poznać niedostępne na co dzień miejsca. W Pracowni Konserwacji przy al. W. Korfantego oraz przy ul. T. Dobrowolskiego poznamy specyfikę pracy konserwatora. Dodatkowo w muzeum przy ul. T. Dobrowolskiego po raz pierwszy zostanie zaprezentowane nowo zakupione urządzenie badawcze – mikroskop Hirox, czyli cyfrowy wideomikroskop 3D do bezdotykowej obserwacji z funkcją pomiaru i profilowania 3D. Odbędą się także pokazy pracy skanera 3D – mobilnego urządzenia, które pozwala nie tylko stworzyć trójwymiarową kopię przedmiotu, ale także wykonać wirtualną prezentację obiektów muzealnych.

 

Tradycyjnie odbędzie się kiermasz publikacji Muzeum Śląskiego, na którym możemy nabyć książki o sztuce, fotografii, historii Górnego Śląska, architekturze czy przemyśle do 70% taniej. Na stoisku znajdziemy również torby, plecaki oraz koszulki do kolorowania z reprodukcjami obrazów z kolekcji Muzeum Śląskiego.

 

Noc Muzeów / Noc Odkrywców

Program wydarzeń:

 

BUDYNEK DAWNEJ STOLARNI

GALERIA STOLARNIA (1 piętro)

 

11.00–22.00

Na tropie Tomka dla rodzin

Zwiedzanie w teatralizowanej formie – minispektakle o poznawaniu dalekich krain, ludzi i kultur w wykonaniu grupy teatralnej Lufcik na Korbkę.

Zwiedzanie będzie możliwe po dokonaniu rezerwacji w kasach lub na stronie: bilety.muzeumslaskie.pl

 

22.00–24.00

Na tropie Tomka dla młodzieży i dorosłych

Wyobraźcie sobie, że trafiacie do świata jednej z ulubionych opowieści z dzieciństwa. Lufcik na Korbkę przygotował na Noc Muzeów specjalny minispektakl dla dorosłych, który zabierze Was w podróż w czasie i przestrzeni.

Zwiedzanie będzie możliwe po dokonaniu rezerwacji w kasach lub na stronie: bilety.muzeumslaskie.pl

 

SCENA W STOLARNI (parter)

10.00–10.10

Otwarcie stolarni

 

10.30–11.30, 14.30–15.30, 19.30–20.30

Podróżowanie przez czytanie

Aktorzy Teatru Śląskiego i pracownicy Muzeum Śląskiego będą wspólnie czytać najmłodszym wybrane fragmenty książek przygodowych i podróżniczych.

 

13.00–14.00

Podróżowanie rodzinne

Spotkanie z podróżującymi po świecie rodzinami, które podzielą się praktycznymi radami dotyczącymi organizowania wypraw z dziećmi.

Podróże po świecie zabawek

Prezentacja historycznych zabawek z prywatnych kolekcji Adriana Sidło, Mariusza Kmity i Marcina Kozaka. Zabawki pochodzą z lat 1950–1989 i są to głównie samochody i pojazdy mechaniczne. Najstarszym eksponatem, a zarazem unikatowym, jest kombajn zbożowy z Częstochowskich Zakładów Zabawkarskich z 1956 r. Prezentowane zabawki pochodzą z Polski, Niemiec, Rosji i Japonii.

 

SCENA PRZY STOLARNI

 

18.00–19.00

Podróże muzyczne śladami Tomka

Zespół Gadająca Tykwa zabierze całe rodziny w podróż po muzycznych tradycjach kultur, które odwiedził Tomek Wilmowski. Zapraszamy na fascynujące opowieści z pięciu stron świata.

 

21.00–22.00

Koncert

Gadająca Tykwa prezentuje muzykę z niezwykłych zakątków naszego globu, która służy uciesze i zabawie. Zespół tworzą muzycy rozmaitych specjalności: artyści folkowi, jazzmani i filharmonicy. Multikulturowy charakter grupy podkreślają egzotyczne instrumenty o różnorodnych skalach i oryginalnym brzmieniu. Zestawione są one z instrumentami używanymi w muzyce klasycznej i rozrywkowej. Koncert na pewno spodoba się całym rodzinom!

 

BUDYNEK GŁÓWNY (wejście główne)

18.00–1.00

 

WYSTAWY STAŁE

Galeria sztuki polskiej po 1945 roku

Galeria plastyki nieprofesjonalnej

Laboratorium przestrzeni teatralnych

 Światło historii

Galeria śląskiej sztuki sakralnej

Galeria sztuki polskiej 1800–1945

Mistrz kreski Jan Matejko

Pierwszy pokaz dwóch rysunków Jana Matejki, które niedawno wzbogaciły zbiory Muzeum, oraz prezentacja multimedialna rysunków i szkiców do obrazów artysty.

 

WYSTAWY CZASOWE

Paweł Wróbel. Kroniki przedmieść

 Nie jestem już psem

Dani Karavan. Reflection / Odbicie /גנולגיפּשפּאָ

 

BUDYNEK GŁÓWNY (wejście do budynku administracyjnego)

 

18.00–1.00

WYSTAWY CZASOWE

Vladimír Birgus. Fotografia

18.30–19.30

Oprowadzanie po wystawie fotografii

Vladimíra Birgusa

Prowadzenie: Ada Grzelewska, Dział Fotografii

 

PRACOWNIA KONSERWACJI

Od 18.00 co dwie godziny

Szkiełko i oko...

W pracowni konserwatorskiej, oprócz zwiedzania pomieszczeń pracowni zobaczymy obiekty muzealne, nad którymi pracują obecnie konserwatorzy. Po raz pierwszy zaprezentowane zostanie nowo zakupione urządzenie badawcze – mikroskop Hirox. Jest to cyfrowy wideomikroskop 3D do bezdotykowej obserwacji 2D i 3D z funkcją pomiaru i profilowania 3D. Podczas Nocy Muzeów zwiedzający mogą przynieść własne niewielkie przedmioty do oglądania pod mikroskopem.

 

CZYTELNIA

18.00–1.00

Pokazy pracy skanera 3D

Skaner 3D wykorzystujący światło strukturalne to mobilne urządzenie, które służy do wykonania dokumentacji trójwymiarowej za pomocą projekcji wzoru świetlnego na obiekt i analizy deformacji tych wzorów. Dzięki możliwości rejestracji koloru skaner 3D pozwala nie tylko stworzyć trójwymiarową kopię przedmiotu, ale także wykonać wirtualną prezentację obiektów muzealnych.

 

SALA EDUKACYJNA A

20.30–21.30

Sztuka na żywo

Spotkanie z prof. Sławomirem Brzoską

Kolejne spotkanie z popularnego cyklu organizowanego przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Muzeum Śląskie w Katowicach. Sławomir Brzoska, kierownik Pracowni Działań Przestrzennych na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu oraz Pracowni Działań Przestrzennych na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, zajmuje się rzeźbą, sztuką instalacji, wideo, landartem, performansem oraz nomadycznym doświadczaniem świata. W ramach projektu „Rok wędrującego życia” odwiedził 23 kraje i pokonał 100 000 kilometrów. W trakcie spotkania prof. Brzoska opowie o podróżach jako elemencie działania artystycznego.

 

DODATKOWE ATRAKCJE

W korytarzach Muzeum zaprosimy dzieci i dorosłych do układania oryginalnych przestrzennych puzzli, obrazów-układanek Františka Szymczysko, którego dzieła to próba stworzenia malarstwa interaktywnego. Odbiorca może te obrazy nie tylko oglądać, ale też częściowo stać się ich twórcą.

 

BUDYNEK CENTRUM SCENOGRAFII POLSKIEJ

18.00–1.00

Występy aktorów od 19.00 do 24.00

Projekcja nagrania spektaklu Otello

Ekspozycja przywołująca spektakl W. Szekspira, zrealizowany w Teatrze im. H. Modrzejewskiej w Legnicy (adapt. K. Kopka, reż. J. Głomb, scenogr. M. Bulanda, premiera 10.08.2006 w Gdańsku, 17.09.2006 w Legnicy). Kluczem do realizacji była podróż do nowych światów i odkrywanie „Nieznanego”. W spektaklu statek stał się domem marynarzy zdanych na siebie w nieskończonym rejsie pełnym niespodzianek i przygód.

 

TEREN PÓŁNOCNY

18.00–1.00

 

MASZYNOWNIA SZYBU BARTOSZ

Maszyna parowa z 1890 roku

18.00–24.00

W budynku maszynowni wysłuchamy gawęd Jana Zająca o dawnej kopalni.

 

WARSZTAT MECHANICZNY I KUŹNIA

Wystawa przemysłu śląskiego

18.00, 20.00, 22.00

Oprowadzania kuratorskie po warsztacie i kuźni

Opowieść o zgromadzonych w muzeum zabytkach techniki znajdujących się w dawnym warsztacie mechanicznym i kuźni, gdzie można obejrzeć maszyny będące świadkami fascynującej historii śląskiego przemysłu, także zbrojeniowego. Przy okazji poznamy nieraz burzliwe losy prezentowanych tam urządzeń.

Prowadzenie: Piotr Sworzeń, Dział Historii.

 

WIEŻA WYCIĄGOWA SZYBU WARSZAWA II

18.00–1.00 – wjazdy na wieżę widokową co 10 minut

Wieża wyciągowa szybu Warszawa II jest pozostałością po jednym z szybów kopalni „Katowice” – powstała w latach 20. XX wieku. W ramach projektu budowy nowej siedziby Muzeum Śląskiego została zaadaptowana na wieżę widokową, z której można oglądać panoramę Katowic i najbardziej rozpoznawalne punkty na mapie Śląska, a przy dobrej pogodzie także Beskidy.

Na wieży widokowej jednorazowo może przebywać 10 osób. Czas pobytu na wieży – maksymalnie 10 minut. W wypadku niesprzyjających warunków pogodowych wieża będzie nieczynna.

 

KIERMASZ

18.00–24.00

Kiermasz wydawnictw Muzeum Śląskiego w promocyjnych cenach. Wybrane publikacje zakupisz nawet o 70 procent taniej, a wybrane książki jedynie za złotówkę, rabaty obejmą także katalogi i najnowsze publikacje. Oferta obejmuje książki o sztuce, fotografii, historii Górnego Śląska, architekturze czy przemyśle, mamy także publikacje dla dzieci. Na stoisku znajdziesz również m.in. plecaki, torby, minipuzzle, karty do gry, ściereczki do okularów. Dla najmłodszych polecamy koszulki do kolorowania farbami z reprodukcjami obrazów z Galerii sztuki polskiej.

 

MUZEUM ŚLĄSKIE W KATOWICACH,

AL. W. KORFANTEGO 3

GODZ. 18.00–2.00

WYSTAWY

 Udajmy się do wód. Fotoplastykon 3D z XIX wieku

 Piotr Szymon. Fotografia

Przemysł śląski w produkcji zbrojeniowej

 

GALERIA PARTER

Odkrywanie Huculszczyzny

Prezentacja obiektów z kolekcji huculskiej Działu Etnologii Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Wystawa i zabawa archeologiczna

Wystawa będąca jednocześnie grą w uzupełnianie opisów do zabytkowych obiektów.

18.00–23.00

Warsztaty koralikowej biżuterii huculskiej

Prowadzenie: Ewelina Matusiak-Wyderka z pracowni artystycznej „Miodosytnia” z Bieszczad, absolwentka Uniwersytetu Ludowego we Wzdowie.

 

SALA IMPREZOWA

18.30–19.10

Wśród kuracjuszy i urlopowiczów – fenomen czasu wolnego

Prelekcja tematycznie nawiązująca do wystawy prezentowanej w fotoplastykonie.

Prowadzenie: Dominika Szczech, Dział Fotografii Muzeum Śląskiego.

 

19.30–20.30

Wyróżnieni strojem. Huculszczyzna – tradycja i współczesność

Wykład i prezentacja multimedialna Alicji Woźniak, kustosza Działu Tkanin i Strojów Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, badaczki Huculszczyzny.

 

21.00, 22.00, 23.00

Ja, Hucuł – opowieść z Karpat Wschodnich

Projekcje filmu dokumentalnego

reż. Danuta Buchczyk i Jerzy Kołodziejczyk,

2004, czas trwania: 49 min.

 

PRACOWNIA KONSERWACJI

18.00–1.00

Pracownia Konserwacji zaprasza do sentymentalnych odwiedzin w starej pracowni. Oprócz zwiedzania pomieszczeń pracowni będzie można zapoznać się ze specyfiką pracy konserwatora w muzeum oraz zobaczyć fotografie dokumentujące konserwację obiektów w minionych latach.

 

Na wydarzenia w ramach Nocy Muzeów wstęp wolny!





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz