Noc w Muzeum Śląskim

Przed nami kolejna „Noc muzealna”. Muzeum Śląskie zaprasza do trzech miejsc: swojej siedziby, na teren nowego Muzeum Śląskiego i do Centrum Scenografii Polskiej.
image

Muzeum Śląskie
al. W.Korfantego 3
godz. 18.00-1.00

 

  • godz.  18.15–1.00
    Podróż w przeszłość
    Projekcja filmów Zdzisława Cozaca ukazujących historię grodziska w Trzcinicy i Ostrowa Lednickiego – jednych z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce.
    Pokaz filmów dokumentalnych dr Huberta Chudzio prezentujących polskie badania archeologiczne w Egipcie oraz spotkanie autorskie z ich twórcą.

    Zdzisław Cozac – Właściciel agencji Media Promocja. Autor wielu filmów dokumentalnych i promocyjnych. Zdobywca wielu nagród między innymi: I nagroda na festiwalu TOUR – Film 2007 i 2008 oraz zdobywca dwóch statuetek Światowida na I Festiwalu Filmów Archeologicznych w Krakowie. Jego produkcje można było podziwiać na targach MIPIM w Cannes oraz na antenie TVP Historia.

    Dr Hubert Chudzio - doktor historii, pracownik naukowy Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Dyrektor Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń. Kierownik badań dotyczących ewidencji cmentarzy pozostałych po polskich osiedlach z lat 40. i 50. XX wieku w Afryce Wschodniej. Autor wielu filmów dokumentalnych poświęconych polskim badaniom archeologicznym w Afryce i Ameryce Środkowej. Dyrektor Festiwalu Filmów Archeologicznych w Krakowie.

    godz. 18.15 // „Trzcinica Karpacka Troja”, reż. Zdzisław Cozac. Film zdobył dwie statuetki Światowida na I Festiwalu Filmów Archeologicznych Kraków 2010
    Film dokumentalny – fabularyzowany, rok produkcji: 2010, reżyseria: Zdzisław Cozac,  scenariusz: Zdzisław Cozac, Jan Gancarski, konsultacja naukowa: prof. Paweł Valde-Nowak, prof. Jacek Poleski, Ladislav Olexa, produkcja: Media Promocja,  film zdobył nagrodę publiczności,  nagrodę Muzeum Archeologicznego w Krakowie oraz  wyróżnienie za "nowatorskie przedstawienie wyników badań wykopaliskowych” na Festiwalu Filmów Archeologicznych w Krakowie w2010 r., 32 min.
    Niezwykły film o dziejach i badaniach grodziska w Trzcinicy koło Krosna, liczącego ponad 4000 lat jednego z najstarszych i najpotężniejszych grodów obronnych w Polsce, stanowiącego fenomen archeologiczny w skali Europy. Opowiada o mieszkańcach pierwszej ufortyfikowanej osady z początków epoki brązu, przybyszach zza Karpat, którzy przynieśli nową cywilizację ze świata anatolijsko – egejskiego, oraz Słowianach, którzy wiele lat później zbudowali w tym miejscu potężny gród  powierzchnią dorównujący Gnieznu, stolicy ówczesnego państwa polskiego. Wygląd grodu z różnych faz jego funkcjonowania i życie jego mieszkańców można oglądać dzięki wirtualnym rekonstrukcjom i inscenizacjom. Klamrę filmu stanowią dramatyczne sceny ukrycia "srebrnego skarbu" i zagłady grodziska.

    godz. 19.00 // Wykład dr. Huberta Chudzio
    godz. 19.30 // „Merefnebef – polski wezyr”, reż. Hubert Chudzio. Z fragmentów unikatowych zdjęć z tego filmu korzystało amerykańskie Discovery w filmie The Lost Imhotep, a także tworzono z nich reklamówkę do hollywoodzkiej super produkcji Mumia.
    Pod najstarszą piramidą świata (tzw. schodkową) faraona Dżesera w Sakkarze prowadzą wykopaliska Polacy. Naukowcy odkrywają dziesiątki mumii z okresu ptolemejskiego, a pod nimi grobowce z czasów Starego Państwa egipskiego, czyli z okresu około 4500 lat temu. Pracami kieruje prof. Karol Myśliwiec. Największą sensacją wykopalisk było odkrycie grobowca wezyra Merefnebefa. To jeden z największych sukcesów polskich archeologów w Egipcie. Wezyr był drugą osobą pod względem ważności w państwie egipskim po faraonie. Jego grobowiec jest pięknie dekorowany. Na ścianach znajdują się kolorowe reliefy o barwach tak żywych jak nigdzie indziej w Egipcie. Niezwykle atrakcyjne są także szyby grobowe, dochodzące do kilkunastu metrów głębokości. Na ich dnie znajdują się kamienne sarkofagi. Z fragmentów tych unikatowych materiałów korzystało w filmie: The lost Imhotep amerykańskie Discovery (reżyser filmu Garry Glasman). Tworzono też z nich reklamówkę do hollywoodzkiej super produkcji Mumia.

    godz. 20.15 // „W imię królowej Hatszepsut”, reż. Hubert Chudzio
    Na południu Egiptu, w okolicy Doliny Królów i Luxoru w tzw. starożytnych Tebach Zachodnich znajduje się jedna z najokazalszych świątyń starożytnego świata. To budowla należąca do królowej Hatszepsut. Od ponad czterdziestu lat rekonstruują i renowują ją Polacy. Materiał filmowy ukazuje ostatnie tygodnie prac przed oddaniem najważniejszej części świątyni tzw. tarasu trzeciego i sanktuarium. W tej chwili w omawianym miejscu spacerują turyści. Zapewne przez najbliższe kilkadziesiąt lat nie będzie można powtórzyć podobnych zdjęć jakie udało się zarejestrować okiem naszej kamery (fragmenty tych unikatowych ujęć wykorzystywały w swych produkcjach telewizje amerykańskie). Hatszepsut w czasach kiedy żyła (ok. 3500 lat temu) była najważniejszą i najpotężniejszą kobietą świata. Budowla położona jest w niezwykle efektownym miejscu. Znajduje się bowiem pod stumetrową pionowa ścianą góry zasłaniającej Dolinę Królów. Obok niej zaś znajdują się świątynie faraonów Tothmesa III (odkryta przez Polaków) i Mentuhotepa.  

    godz. 21.00 // „W poszukiwaniu Herhora", reż. Hubert Chudzio
    W trzecim filmie proponowany jest materiał w części poświęcony historii Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW im. Kazimierza Michałowskiego i polskiej stacji w Kairze (tu również polskie prace renowacyjne w kompleksie grobowym wezyra Kurkumasa w kairskim „mieście umarłych") oraz w głównej części filmu pracom archeologicznym i alpinistycznym prowadzonym w celu odnalezienia grobowca legendarnego Herhora, kapłana i władcy (znanego z powieści B. Prusa „Faraon"). Poszukiwania prowadzone są na pionowej skale na wysokości kilkudziesięciu metrów nad świątyniami Hatszepsut, Mentuhotepa i Tothmesa III w dolinie Deir el-Bahari. Codziennie o 6 rano grupa naukowców na linach i drabinach wspina się na miejsce wykopalisk. Tam w całkowicie dziewiczym terenie archeologicznym stara się odnaleźć grobowiec Herhora. Aby być w tym miejscu z kamerą potrzeba specjalnego zezwolenia władz egipskich. Podczas naszej pracy kilku ekipom telewizyjnym (mimo różnych zabiegów) nie udało się dostać na półkę skalną. Przykładem może być ekipa Marii Wiernikowskiej z TVP 1, która spędzając w Egipcie 2 tygodnie musiała wrócić do Polski bez materiału z wykopalisk.

    godz. 22.00 // Wykład dr. Huberta Chudzio
    godz. 22.30 // „Pij na zdrowie Kyrosie”, reż. Hubert Chudzio
    Marea to najnowsze polskie wykopaliska w Egipcie. Naukowcy pod kierownictwem dr Hanny Szymańskiej odkrywają tu starożytną łaźnię bizantyńską i wczesnochrześcijańską bazylikę (drugą pod względem wielkości nad Nilem). Jednocześnie odkopują system kanałów miejskich (najlepiej zachowanych w Egipcie) wcześniejszych niż wspomniane budowle. Marea była w starożytności wielkim portem. Zachowały się do dziś urządzenia portowe z kilkoma molami, do których przypływały statki. Stąd wysyłano wino i oliwę do całego basenu Morza Śródziemnego. Marea była miastem, do którego docierali pielgrzymi chrześcijańscy, aby czcić jednego z największych świętych koptyjskich, św. Menasa. Wykopaliska położone są nad jeziorem Mariut, łączącym Mareę z Aleksandrią. W tej ostatniej Polacy dokonali jednego z najbardziej sensacyjnych odkryć w historii. Udało się im bowiem odnaleźć teatr aleksandryjski. Do dziś prowadzone są tu prace w miejscu zwanym Kom el Dikka (efekty dotychczasowej działalności polskiej misji utrwaliła nasza kamera).     

    godz. 23.15 //„Ni-Anch-Nefertum i zapomniany kapłan”, reż. Hubert Chudzio. Film zdobył Grand Prix Festiwalu Filmów Popularnonaukowych w Gdańsku w 2006 roku
    W roku 2003 na cmentarzysku w Sakkarze dokonano sensacyjnego odkrycia grobowca kapłana Ni – anch – Nefertuma. Egiptologia światowa poznała z imienia kolejną ważną postać z czasów Starego Państwa egipskiego. Świadkiem tych wydarzeń, od wbicia pierwszej łopaty w ziemię aż do wejścia naukowców do kaplicy grobowej była nasza kamera. Niezwykły moment, napięcia, szczęścia oraz pierwsze komentarze został utrwalony na taśmie filmowej. W materiale można będzie też zobaczyć system podziemnych grobowców odkrytych przez polską misję, a także odkopywanie i dokumentowanie pochówków. Jedną z mumii antropolog prof. Maria Kaczmarek rozwija z bandaży i po badaniach określa jej wiek, płeć, przyczynę śmierci a nawet to jak wyglądała za życia. Materiał przedstawia wartość niezwykłą bowiem można w nim zobaczyć wszystkie etapy prac archeologów aż do sensacyjnego odkrycia. Do tej pory taki proces udało się utrwalić zaledwie kilku ekipom w świecie. Film ukazujący te wydarzenia zdobył Grand Prix Festiwalu Filmów Popularnonaukowych w Gdańsku w 2006 roku.

    godz. 24.00 // „Wyspa władców” – reż. Zdzisław Cozac
    Film dokumentalno-fabularyzowany, rok produkcji 2012, reżyseria Zdzisław Cozas, scenariusz: Zdzisław Cozac, Janusz Górecki, Konsultacja naukowa: prof. dr hab. Zofia Kurnatowska, prof. dr hab. Andrzej M. Wyrwa, produkcja: Media Promocja Zdzisław Cozac, kooproducent TVP Historia, dane techniczne: 44 min.
    Barwna historia grodu na Ostrowie Lednickim od czasów jego budowy przez Mieszka I do zniszczenia przez księcia czeskiego Brzetysława. Film prezentuje zabytki, wyniki badań,  najbardziej prawdopodobne hipotezy dotyczące mających tam miejsce wydarzeń, opowiada o  życiu Mieszka I, Dobrawy, Wojciecha Sławnikowica (przyszłego św. Wojciecha), Bolesława Chrobrego, Cesarza Ottona III, a także mieszkańców otaczających gród osad. 
  • godz. 18.30 
    Ciekawi świata
    // prowadzenie: Danuta Kowalik-Dura
    Prelekcja na temat „Tradycji Grand Tour w XX wiecznej obyczajowości Górnoślązaków”, zilustrowana pokazem - slajd show - fotografii ze zbioru Muzeum Śląskiego z międzywojennych podróży Górnoślązaków m.in. do Ziemi Świętej i do Nowego Jorku oraz krótkimi fragmentami filmowymi obrazującymi zjawisko.
    Początki Grand Tour sięgają XVII wieku, ale rozkwit zwyczaju odbywania wielkich podróży w celach edukacyjnych nastąpił w wieku XVIII w Anglii.  Podróżowano do miejsc kultu, źródeł kultur starożytnych i w rejony uznane za orientalne bądź trudno dostępne. Z czasem fotografia poszerzyła możliwości poznawcze człowieka. Modnymi i łatwiej dostępnymi stały się wyprawy do ciekawych miejsc. Ich siłą motoryczną była ludzka ciekawość wyrażającą się m.in. chęcią poznania świata. Stąd wzięły się zbiory fotografii przywożonych z podróży. 
  • godz. 20.00
    Wokół idei podróżowania
    Spotkanie z dr. Jackiem Kurkiem – historykiem, pracownikiem naukowym Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego, eseistą, poetą, publicystą muzycznym, znawcą muzyki i malarstwa. Jego zainteresowania koncentrują się na historii obyczajowości, religii, zagadnieniach związanych z estetyką i sztuką wieku XIX i XX w.  Cechą prezentacji autora jest interdyscyplinarne podejście do tematu, który ilustruje obrazem i dźwiękiem, odwołując się do kanonów różnych dyscyplin sztuki.
  • godz. 21.00
    Rodzina albańska – tradycja i przemiany. O Prawie zwyczajowym Albańczyków
    Spotkanie z Jarosławem Rosochackim – historykiem i etnografem, Generalnym Konsulem Honorowym Republiki Albanii w Polsce.
  • godz. 21.30
    Zabytki techniki w województwie śląskim – szanse i zagrożenia
    Promocja książki „Sztuka i przemysł" oraz spotkanie z dr hab. Irmą Koziną
  • godz. 23.00
    Matryce Pilińskiego, przyczynek do historii powstania styczniowego //  prow. Jarosław Racięski
    Wykład o unikalnych matrycach do druku banknotów z okresu powstania styczniowego,

Dla dzieci

  • godz. 18.00–22.00 // warsztaty „Mapa podróżnika”
  • godz. 18.00–22.00 
    Przeprowadzka – przestrzenna gra planszowa // prowadzenie: Beata Bieniek, Danuta Piękoś
    Zadaniem uczestników będzie dotarcie ze „starego” do „nowego” muzeum w jak najkrótszym czasie, pokonując pojawiające się na drodze przeszkody. Zasady gry zostaną przygotowane w oparciu o grę „Nie irytuj się”, z wykorzystaniem dużej przestrzennej kostki. Nagrodami dla zwycięzców będą książki z serii poświęconej muzealnemu duszkowi – Jaroszkowi oraz przypinki z Jaroszkiem dla pozostałych uczestników.
  • godz. 18.00–22.00 // Kolorowanie konturowych wizerunków z obrazów Ewalda Gawlika


Przez cały wieczór:

  • Inauguracja wystawy „Dopiszmy się do historii…” podsumowującej społeczną akcję zbierania zabytków do nowej siedziby Muzeum Śląskiego
  • Wystawa „Podróże rylcem sztychowane – znaczki polskiego rytownika Czesława Słani” – prezentacja części kolekcji mistrza sztuki ze zbiorów Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu
    Czesław Słania – mistrz sztuki rytowniczej. Polak z urodzenia, z wyboru obywatel świata. Rezydent w Sztokholmie, obywatel Monako (z powodu podatków). Do  Szwecji wyjechał w 1956 roku. W roku 1960 został etatowym rytownikiem szwedzkich znaczków, co zapoczątkuje jego rozwój międzynarodowej kariery. Techniką stalorytniczą wykonał  około 1070 znaczków dla 31 państw oraz ONZ. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów na znaczki pocztowe. Niestety w kraju niedoceniony.
    Kolekcja prac Czesława Słani  znajduje się w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu - skąd chcemy wypożyczyć około 140 znaczków, 7 szkiców, 9 dokumentów i zabytkową skrzynkę pocztową. Znaczki i dokumenty byłyby prezentowane w antyramach, niektóre dodatkowo na powiększeniach z krótkim komentarzem. Części wystawy podzielone byłyby tematycznie na:
    - Początek podróży - znaczek polski
    - Podróże po świecie - znaczki świata (Szwecja, Dania, Monako, Wyspy Owce, Islandia, Wielka Brytania, Francja, Litwa, San Marino, Szwajcaria, Watykan, Hiszpania, Gibraltar, USA, ONZ, Jamajka, Australia, Tunezja, Hongkong, Chiny, Tajlandia, Singapur)
    - Mapy na znaczkach
    - Rody królewskie Europy
    - Warsztat artysty czyli rysunki studyjne do znaczków
    - Dokumenty Artysty (certyfikaty, tytuły)
  • „Ludzie z kofrem” – wystawa fotografii Górnoślązaków z podróży i pielgrzymek okresu międzywojnia z terenu Polski, m.in. Krakowa, Wieliczki oraz Częstochowy
  • Seans w zabytkowym fotoplastykonie „Podróże po Górnym Śląsku”. Fotografie z lat 1900–1939 przybliżą zwiedzającym dawny Górny Śląsk widziany okiem ówczesnych podróżujących.
  • „Bądź gotowy dziś do drogi” – prezentacja kolekcji pocztówek z wizerunkiem śląskich dworców kolejowych wraz z eksponatami nawiązującymi do tematu podróży, m.in. mundur pruskiego pracownika kolei, lampa kolejowa, napis PKP z dworca w Wodzisławiu Śląskim z lat 30. XX w.
  • Perły Górnego Śląska – na mapie Śląska zaznaczone zostaną miejsca, które odwiedzaliśmy w ramach cyklu „Śląsk na poziomie” wraz z galerią zdjęć z tych miejsc. Na mapie będzie można zaznaczać, gdzie w ramach cyklu chcielibyśmy pojechać i co zobaczyć
  • Otwarcie wystawy „W pracowni mistrza Ewalda” w Galerii Sztuki Pogranicza
  • Pracownia konserwacji dzieł sztuki przed przeprowadzką – pokaz sposobów pakowania różnego rodzaju zabytków na potrzeby transportu
  • Podróż w trzeci wymiar – prezentacja nowoczesnych metod digitalizacji – pokaz pracy skanera 3D obsługiwany przez pracownika firmy 3DMaster z Warszawy
  • Last shot – pokaz instalacji multimedialnych w „Galerii Malarstwa Polskiego po 1945 roku”
  • Nowi mieszkańcy – prezentacja najcenniejszych nabytków Działu Sztuki z 2012 roku:
    - fotografia artystyczna: korytarz na p. II przed „Galerią malarstwa polskiego po 1945 roku”
      - Zbigniew Libera „Che – ostatni kadr” 2003/2004, edycja 9/10
      - Ryszard Horowitz /2 szt./ „Kazimierz Wiśniak”, „Wiesław Dymny”, 1958/1994
      - Sławomir Rumiak /3 szt./ „Zuzia” 1998, „Anita i życie płciowe ptaków” 2003, „Lina - w starym stylu” 1998
    - Obrazy:  p. I, „Galeria malarstwa polskiego 1800-1945
      - Malarstwo dawne: Józef Brodowski „Portret chłopczyka”, ol. pł, 1820
      - Malarstwo dawne: Jozef Brandt „Niebezpieczna przeprawa”, ok. 1900, ol. pł
      - Malarstwo dawne: Piotr Stachiewicz „Św. Jadwiga”, ol. pl., 1895-1900 r.
      - Malarstwo dawne:  Ryszard Okniński „Portret Maryni i Antosia Łaniewskich”, ol. pł., 1892 r.
  • Kiermasz wydawnictw Muzeum Śląskiego w promocyjnych cenach
  • Zdjęcie momentalne w ekranie fotograficznym z wizerunkiem automobilu z ok. 1926/27 roku

Ponadto:

  • godz. 23.00 // Losowanie nagród w ramach akcji „Muzealni podróżnicy” – zbierania pamiątkowych pieczątek przez uczestników i losowanie nagród ufundowanych przez hotel Angelo w Katowicach

Wystawy:

  • Dopiszmy się do historii. Dary dla Muzeum Śląskiego
  • Śladami Kanunu. Kultura albańska w wieloetnicznym Kosowie
  • W pracowni mistrza Ewalda
  • Galeria malarstwa polskiego 1800-1945
  • Galeria malarstwa polskiego po 1945 roku
  • Fotoplastykon - 3D z XIX wieku
  • Podróże po Górnym Śląsku
  • Przemysł śląski w produkcji zbrojeniowej XIX i XX wieku
  • W drukarni Jana Eichhorna
  • Przedpole: „Siedmiu wspaniałych. Koryfeusze Scenografii Polskiej

 

Teren nowego Muzeum Śląskiego, dawna kopalnia „Katowice”
ul. Kopalniana 6 (Uwaga! Dojście od ul. Katowickiej. Na teren dawnej kopalni, od przystanku autobusowego przy ul. Katowickiej, będzie można dojechać specjalnym mikrobusem.)
godz. 15.00-21.30

 

  • godz. 15.00–19.00
    Pokaz wraz z warsztatem dla dzieci odlewania i malowania ołowianych żołnierzyków
  • godz. 15.00–20.00
    Zwiedzanie zabudowań dawnej kopalni z zabytkami techniki (o 19.30 wejście ostatniej grupy)
  • prezentacja multimedialna nowej siedziby Muzeum Śląskiego oraz koncepcji zagospodarowania terenu północnego byłej kopalni „Katowice”
  • „Muzeum – podróż w czasie i przestrzeni” – prezentacja multimedialna wybranych budynków muzealnych w Polsce i na świecie poprzez pryzmat architektury historycznej i nowoczesnej
  • godz. 18.00
    Spektakl plenerowy „Kuglarze” w wykonaniu Teatru Gry i Ludzie, który odtworzy atmosferę średniowiecznych widowisk jarmarcznych.
    Spektakl adresowany zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Jest próbą odtworzenia atmosfery średniowiecznych widowisk jarmarcznych. Ważną inspirację stanowiła tutaj powieść Wacława Berenta "Żywe kamienie" i zwarty w niej obraz życia średniowiecznych wędrownych artystów, outsiderów, wysoko ceniących swoja niezależność i swobodę. W mury miast i grodów wnosili oni śmiech i radość, ale też zamęt, godząc swobodnym zachowaniem w obyczajność ludzi osiadłych. W ich sztuce, opowieściach i pieśniach żywa była tradycja wędrownych poetów, dlatego wysokie miesza się tu z niskim. Z perspektywy ludzi wolnych, uchylających się powszechnym normom, kpiących sobie z hierarchii i autorytetów - oglądamy średniowiecze. Dzięki temu wiele tu radości i zmysłowości pozornie w tej epoce nieobecnych. W przedstawieniu pojawiają się świeckie pieśni i melodie z epoki. Są one dopełnieniem akcji i łącznikiem poszczególnych scen.

 

Centrum Scenografii Polskiej, plac Sejmu Śląskiego 2
(budynek Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek)
godz. 18.00-1.00

 

„CSP czyli Ciekawe Spotkania z Paniką”

 

UWAGA! Wśród osób, które pojawią się na Monster Party kostiumach inspirowanych kinem grozy rozlosujemy nagrody.

Przez cały wieczór:

  • Wystawa Mariana Kołodzieja „Theatrum Vitae” – oprowadzanie z przewodnikiem
  • Cinema Paralizo czyli kino nocne – projekcje amatorskich filmów grozy z Festiwalu Niezależnych Filmów Fantastycznych i Horrorów w Bielawie z wprowadzeniem

 

„KRWAWY KSIĘŻYC”, reż. Błażej Kujawa  
Piękna księżycowa noc. Piękna ona. Piękny on. Piękny samochód. Ale nie wszystko jest takie piękne jakby się mogło wydawać. 

„GŁOWA DO KOCHANIA”  reż. Van Kassabian  
(koprodukcja POL-USA) Młody człowiek zakochuje się w nieznanej kobiecie, której portret wykonany jest na murze w formie graffiti. Pewnego wieczora pojawia się autor portretu, ten zaprasza  mężczyznę do swojej pracowni.

„POKÓJ” ,  reż. Marek Kurzok
Noc. Chory na astmę chłopczyk, sam w pokoju.

„LAS ŻYWYCH TRUPÓW”, reż. Mariusz Wirski
Animacja poklatkowa. Z wojskowej ciężarówki wypada beczka z tajemnicza substancją. Substancja wylewa się i wsiąka w ziemię. Jak się okazuje w tym miejscu funkcjonował kiedyś cmentarz.

„NA JAGODY”,  reż. Radosław Staszewski 
Trzech przyjaciół ze szkolnej ławy organizuje po latach spotkanie na "łonie natury". Do rozmów przy ognisku dołącza miły gajowy, który opowiada imo historii jaka wydarzyła się kiedyś w okolicy.

„KROK DO WIECZNOŚCI”, reż. Błażej Kujawa
Humoreska. Bardzo niewychowawczy krótki metraż o złym wpływie książek na dzieci. Do chłopca zafascynowanego historią księcia Drakuli przybywają dwie zabłąkane wampirzyce.

„SZKOLNA WYCIECZKA I NIEBYWALE REALISTYCZNY KOSZMAR WYCHOWAWCY”, reż. Daniel Kucharski
Shorcik o pewnej klasie, która zabłądziła na wycieczce. Jest to przykład jak można urozmaicić studniówkowy film.

„WATAHA”, reż. Wiktor Kiełczykowski
 Świat opanowany przez zombi. Grupa pozostających przy życiu najemników, uciekając przed „żywymi trupami” trafia do domu, w którym ukrywa się ojciec z dwoma córkami.

„GRANICA WYTRZYMAŁOŚCI”, reż. Paweł Palenica
Zombi po raz kolejny. Tym razem dwoje młodych ludzi musi dostać się do samochodu, w którym znajduje się lekarstwo. Liczna grupa łaknących ich mózgów, bardzo im przeszkadza w realizacji misji.

„ANIMUS”, reż. Patryk Jurek  
Człowiek uważający się za wskrzesiciela, pewnej nocy, podczas wykopywania  zwłok na cmentarzu słyszy płacz dziecka. Wykopuje żywe niemowlę i przynosi je do domu. Jednak okazuje się, że jego działalność ma inne podłoże.

„OPERACJA JASNOWIDZ”, reż. Paweł Jóźwiak Rodan
Młoda studentka pisząca pracę na temat działania SB w czasach PRL-u nieoczekiwanie zaczyna widzieć ducha swojej zmarłej matki. Jak się okazuje była ona jasnowidzką i służby specjalne chciały namówić ją do współpracy.

„SchizofREMia”, reż. Rafał Cytacki
 „bardzo fajny horror dla młodzieży” (tak określili go jurorzy ). Przygody młodego bohatera podczas wakacyjnego odpoczynku i do tego ciekawe efekty komputerowe sprawiają dobre wrażenie.

„ŁOWCA ZOMBI”, reż. Paweł Palenica
Świat w niedalekiej przyszłości. Jedna z przygód łowcy zombie.

„WINDA”, reż. Sebastian Kwidziński
Młody mężczyzna ginie potrącony przez samochód. Jego dusza, po „drugiej stronie”, zostaje zaproszona do podróży windą.

 

  • Prezentacja kostiumów z kultowego musicalu Rocky Horror Show z Teatru Rozrywki w Chorzowie

Ponadto

  • godz. 19.00–22.00
    Kopiuj-wklej, czyli zabawa w uzupełnianie storyboardu w formie komiksu o teksty w chmurkach i elementy scenografii
  • godz. 19.00–24.00
    W czarnym, czarnym domu, czyli ścieżka strachu.
    Specjalnie przygotowana przestrzeń z krzywymi lustrami, efektami dźwiękowymi, lalkami i kukłami.
  • godz. 20.00–22.00
    Facjata nocturna, czyli warsztaty i spotkanie z charakteryzatorką teatralną
  • godz. 20.00–23.00
    Monster party, czyli mroczna domówka przy strasznej muzyce.

 

 





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz