Przeszłość jest teraz! Noc Muzeów w Muzeum Śląskim

Muzeum Śląskie zaprasza do udziału w Nocy Muzeów 19 maja 2018 roku. Wtedy na stałe zamknięta zostanie siedziba przy Alei Korfantego 3. Będzie okazja do złożenia historycznego wpisu do księgi gości. Podczas tej nocnej wędrówki fascynujący świat technologii spotka się z intrygującą przeszłością.
image fot. materiały organizatora

Noc Muzeów to jedyna okazja, żeby zobaczyć pracę muzealników od kuchni i poznać niedostępne na co dzień miejsca. Zwiedzający będą mieli okazję zajrzeć do pracowni konserwacji dzieł sztuki i zobaczyć jeden z najlepszych w Europie wideomikroskopów 3D, pod którym będzie można przyjrzeć się przyniesionym przez siebie drobiazgom. W muzealnej czytelni zostanie zaprezentowany najnowocześniejszy skaner 3D wykorzystywany w muzealnictwie. Najmłodsi goście będą mogli wyprodukować własny film animowany. Uczestnicy poszukają odpowiedzi na pytanie „Dlaczego Spodek wylądował właśnie w Katowicach”, podczas projekcji filmu dokumentalnego pt. „Archikosmos”. Wspólnie przeniosą się w odległe lata, oglądając multimedialny pokaz starych fotografii z kolekcji Muzeum Śląskiego „Poza czasem”. Dopełnieniem tej multimedialnej przygody będzie wideomapping prezentowany na fasadzie zabytkowej łaźni. Ściana budynku łaźni na chwilę zamieni się w familok – z jego okien przemówią do nas m.in. autor śląskich westernów Józef Kłyk czy malarz Erwin Sówka.

 

Ostatnia Noc Muzeów przy al. Korfantego

Świetlno-dźwiękowa wędrówka przez historię zaprowadzi nas do siedziby Muzeum przy al. Korfantego 3, gdzie podczas tej nocy każdy będzie mógł wejść do budynku po raz ostatni. Zajrzymy tam, gdzie do tej pory drzwi były zamknięte, zobaczymy, co skrywa muzealny strych oraz jak wyglądają mroczne piwnice budynku. Spacer po opuszczonym budynku specjalnie wyznaczoną trasą będzie okazją do przypomnienia sobie dawnych wystaw i wydarzeń i zderzenia przeszłości z teraźniejszością. Poszukiwacze przygód znajdą pozostałości po dawnym Grand Hotelu, zobaczą unikatowe zdjęcia i obrazy z tego miejsca. Realizacje muzyczne zostaną skomponowane z klimatycznym światłem. Każdy z nocnych gości będzie mógł pozostawić po sobie ślad, zapisując wspomnienia w przygotowanej pamiątkowej księdze. O godz. 24.00 drzwi gmachu zamkną się po raz ostatni. Po północy na fasadzie kompleksu Bartosz w siedzibie przy ul. Dobrowolskiego zobaczymy wspomnieniową impresję filmową o dawnym budynku Muzeum przy al. Korfantego 3.

 

Spotkanie z przeszłością

Kolejną atrakcją będzie salon dżentelmenów z przełomu XIX i XX wieku, dawna karczma i bar robotniczy z lat 70. XX wieku – podczas spotkania z aktorami wcielającymi się w przedstawicieli tych trzech środowisk dowiemy się, jak niegdyś spędzano czas wolny. Ugotujemy prawdziwy śląski żur i będziemy go próbować, a także wysłuchamy ciekawych opowieści o znaczeniu tej potrawy w śląskiej kulturze.

 

Strefa edukacyjna „Na tropie Tomka” inspirowana książkami Alfreda Szklarskiego to propozycja dla dzieci i rodziców. W trakcie wyprawy przez pięć kontynentów dorośli przypomną sobie fascynacje postaciami z lat młodości, a dzieci będą miały okazję do podjęcia przygotowanych dla nich wyzwań. Z kolei w przestrzeni wystawy „Zaczęło się od ziarna” archeolodzy opowiedzą o swojej pracy i przygotują dla dzieci quizy i stanowiska warsztatowe. Na rodziny czekają również warsztaty plastyczne na placu Fajrant oraz strefa odpoczynku.

W trakcie Nocy Muzeów w Muzeum Śląskim tradycyjnie będzie można zwiedzić wszystkie wystawy, a dodatkowo porozmawiać z kuratorami. Każdy będzie mógł wjechać na 40-metrową wieżę widokową szybu „Warszawa II”.

Tradycyjnie odbędzie się kiermasz publikacji Muzeum Śląskiego. Na stoisku znajdą się również torby, plecaki oraz koszulki do kolorowania z reprodukcjami obrazów z kolekcji Muzeum Śląskiego.

 

Noc Muzeów w siedzibie przy ul. Dobrowolskiego odbywać się będzie w godz. 19.00–2.00 (w siedzibie przy al. Korfantego 3 do godz. 24.00).

Szczegółowy plan wydarzeń dostępny na stronie organizatora.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz