Rok Rzemiosła w filmie. Zanikające zawody w województwie śląskim

Praca, pasja i umiejętności. Powołanie, tradycja rodzinna czy świadomy wybór? Zegarmistrz, ramiarz, kinooperator, szewc, ceramiczka, operator promu, podkownik, twórca instrumentów: zwykle - niezwykłe zawody w obiektywie studentów katowickiej Filmówki. Osiem wyjątkowych etiud filmowych prezentujących pracę współczesnych rzemieślników ze Śląska zobaczą na początku grudnia widzowie pięciu kin Silesii Film.

Kino to ten wyjątkowy rodzaj rzemiosła, gdzie praca i umiejętności umysłów i rąk ludzkich łączą się z rozwojem technologii. Filmy mają moc stwarzania rzeczywistości i moc jej zatrzymywania w kadrach: utrwalania, zachowywania i przywracania pamięci o tym, co ważne w naszej historii, kulturze czy tradycji. W najnowszym wspólnym projekcie Silesia Film i Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego, połączyły oba te obszary – dając widzom wgląd w świat kształtującego się rzemiosła filmowego jego młodych adeptów, zapraszają nas do poznania ukrytego, często zanikającego i zapomnianego świata tradycyjnego rzemiosła.

 

W ramach projektu „Rok rzemiosła w filmie. Zanikające zawody w Województwie Śląskim” studenci II i III roku kierunku „Realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia” Szkoły Filmowej pod kierunkiem prof. Adama Sikory i dra hab. Pawła Chorzępy stworzyli 8 filmów krótkometrażowych prezentujących różne zawody rzemieślnicze. Wśród bohaterów zrealizowanych filmów znajdziemy przedstawicieli znanych profesji – jak zegarmistrz, szewc czy ceramiczka, ale i takich, których działalność nie jest powszechnie rozpoznawalna: operatora promu, ramiarza, podkownika, rzemieślników wytwarzających tradycyjne instrumenty czy wreszcie… kinooperatora. W krótkich filmowych impresjach autorzy filmów starają się – każdy na swój indywidualny sposób – uchwycić specyfikę, piękno, pasję, realizm prezentowanych zawodów. Młodzi twórcy zderzają tu swój warsztat – swoje „rzemiosło filmowe”, wrażliwość, nerw obserwatora czy poczucie estetyki – z materią rzeczywistości, w której pracują ich bohaterowie: wchodząc w ich świat, pokazują nam go swoimi oczyma.

 

Wszystkie krótkie metraże widzowie będą mogli zobaczyć kolejno od 2 do 9 grudnia na ekranach kin prowadzonych przez Silesia Film przed każdym z pokazów repertuarowych. W Kinoteatrze Rialto, Kinie Kosmos i Kinie Światowid w Katowicach, Kinie Janosik w Żywcu oraz Kinie Bałtyk w Raciborzu zostaną pokazane filmy: „Ceramiczka” reż. Julia Januszyk i Estera Świętosławska, „Szewc” reż. Aleksandra Neyman i Aneta Bochnacka, „Podkownik” reż. Jakub Kaźmierczak i Wojciech Węglarz, „Kinooperator” reż. Radosław Kozieł i Jakub Piórkowski, „Piszczałki żywieckie” reż. Jakub Stoszek i Paweł Kozak, „Zegarmistrz” reż. Agnieszka Knocińska i Katarzyna Lewek, „Ramiarze” reż. Kornel Prokopowicz i Mateusz Rzońca, „Prom” reż. Adrian Grotyński i Bartosz Gaczyński.

 

Kadr z filmu „Szewc”, materiały organizatora

powiązane miejsca kultury:





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz