Sztuka naiwna w Teatrze Śląskim. Malarstwo naiwne z kolekcji Jacquesa Duboisa

W centrum przemysłowych terenów Górnego Śląska, na granicy trzech katowickich dzielnic Janowa, Szopienic oraz Nikiszowca sześć lat temu po raz pierwszy zorganizowano festiwal sztuki, który miał przełamać stereotypowe widzenie regionu oraz zwrócić uwagę na atrakcyjność tych dzielnic. Po raz pierwszy wystawę w ramach Art Naif Festiwalu (a właściwie wystawę stanowiącą jego zapowiedź) będzie można zobaczyć także w Teatrze Śląskim!  
image

Na kilkunastu obrazach będzie można zobaczyć to, co w malarstwie naiwnym najbardziej typowe i najlepsze. Dziecięce spojrzenie łączy się z warsztatem dojrzałego artysty, aby przekazać ludzkie radości i smutki, nieważne, czy dzieją się na gwatemalskim targu, ulicy w jednym z miast Burkina Faso, Argentyny czy Polski.

 

Podczas wystawy w Teatrze Śląskim (23-27 maja) zostaną zaprezentowane obrazy z kolekcji Jacques'a Duboisa, kuratora katowickiego Festiwalu i twórcy podobnego wydarzenia we francuskim Verneuil-sur-Avre. Na kilkunastu obrazach będzie można zobaczyć to, co w malarstwie naiwnym najbardziej typowe i najlepsze. Dziecięce spojrzenie łączy się z warsztatem dojrzałego artysty, aby przekazać ludzkie radości i dramaty, obojętnie, czy dzieją się na gwatemalskim targu, ulicy w jednym z miast Burkina Faso, Argentyny czy Polski.

 

Tego wieczoru będzie można także obejrzeć fragment przedstawienia „Mały książę” w reżyserii Aliny Chechelskiej. Jego premiera zaplanowana jest na 15 czerwca (godz. 16.00) w ramach Art Naif Festiwal.

 

powiązane miejsca kultury:





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz