Tomasz Daniec: „Southwest”

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum zaprasza do Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25 na wystawę fotografii Tomasza Dańca zatytułowaną „Southwest”. Wernisaż odbędzie się w piątek 19 października o godz. 19.00 w ramach 10. Triennale Grafiki Polskiej.
image fot. Tomasz Daniec, materiały organizatora

Ekspozycja jest wydarzeniem towarzyszącym 13. Międzynarodowemu Festiwali Teatrów Lalek „Katowice Dzieciom”.

 

„Southwest” jest projektem, który w wizualnej odsłonie bazuje na dokumentacji zebranej w październiku 2016 roku podczas podróży przez pustynie Kalifornii, Arizony, Nowego Meksyku i Nevady. Trasa liczyła bez mała 3800 mil. Wytyczyły ją lokalizacje istotne dla etosu popkulturowego południowego zachodu Stanów Zjednoczonych, wypełniającego ten bezkresny obszar bogatą tkanką mitów i teorii spiskowych sięgających od czasów Zimnej Wojny po współczesność. Te opustoszałe miejsca są związane z setkami konspiracyjnych spekulacji, alternatywnych wyjaśnień światowych konfliktów i katastrof, będących owocem przekonania, że tajne technologie wojskowe kształtują rzeczywistość i decydują o postępie cywilizacyjnym. W bezpośrednim doświadczeniu okazuje się, że jego bieg jest tu odwrócony. Postępujące wyludnienie uruchomiło proces entropii, która ogarnia miejsca niegdyś zorganizowane przez człowieka. Wydaje się, że jedynym powodem podtrzymującym ich trwanie jest to, że pustynne obszary południowego zachodu są celem turystycznych eskapad dla setek tysięcy osób, głównie z Europy i Azji. Seria „Southwest” bazuje na zjawisku multiplikacji wizerunków tej rzeczywistości w nieprzeliczonej ilości wykonywanych przez nich kadrów. Mimo że prace cyklu wyglądają jak zwykłe, reporterskie fotografie, przez dokonane na nich manipulacje tracą jednoznacznie dokumentacyjny charakter. Przedstawiony w nich świat, wywodząc się z rzeczywistości, jest zniekształcony i poddany metamorfozie, a fakty interpretowane są tu na własnych zasadach.

 

Tomasz Daniec (urodzony w 1973 w Krakowie) – absolwent, a obecnie dziekan Wydziału Grafiki krakowskiej ASP, prowadzi Pracownię Rysunku II. Zajmuje się działalnością artystyczną w zakresie sztuk wizualnych. Najczęściej posługuje się tradycyjnymi technikami malarskimi i rysunkowymi. Wykorzystuje media graficzne druku wklęsłego. Jego prace w akwatincie z serii „Peryferia i Nowy porządek świata” wielokrotnie nagradzano podczas międzynarodowych imprez graficznych w Chinach, na Tajwanie i w Polsce. Zwieńczeniem tej aktywności było Grand Prix 8. Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach (2012).

Od tego czasu, poza malarstwem i rysunkiem koncentruje się głównie na działaniach z pogranicza fotografii i grafiki cyfrowej. Wystawia rzadko, z reguły w formie mniej lub bardziej rozbudowanych cykli. Brał udział w wystawach w Polsce, Chinach, na Tajwanie, w Japonii, Hiszpanii, we Włoszech, Francji, w Niemczech, Holandii, Finlandii, Danii, na Węgrzech, Ukrainie, w Bułgarii, Macedonii, Portugalii, Austrii, Rosji, Korei Pd, Indiach i USA.

 

 

powiązane miejsca kultury:

Exception: Form_Comment::__construct reqire form_id param