„Zaczęło się od ziarna... Historia roślin uprawnych”. Wystawa na otwarcie budynku łaźni głównej w Muzeum Śląskim

9 września zostanie oddany do użytku kolejny zrewitalizowany budynek Muzeum Śląskiego – łaźnia główna. Pierwszą wystawą w nowej przestrzeni będzie „Zaczęło się od ziarna… Historia roślin uprawnych”. To opowieść o związkach losów człowieka ze światem flory, a także prezentacja pracy Działu Archeologii, głównie Pracowni Archeobotanicznej.
image fot. materiały organizatora

Po raz pierwszy zostaną pokazane szerszej publiczności cenne nabytki Działu Archeologii Muzeum Śląskiego: oryginalne pozostałości roślin uprawnych pozyskane w trakcie badań wykopaliskowych, w tym depozyty zbożowe znalezione na terenie Śląska – jedne z najstarszych w Polsce. Zobaczymy również pochodzące z wykopalisk przedmioty wykonane z roślin.

 

Bezpośrednim impulsem do stworzenia wystawy była chęć przybliżenia publiczności historii roślin, bez których nie byłoby człowieka i jego dziejów. Rośliny uprawne i użytkowe od tysięcy lat nie tylko zapewniają nam pokarm, ale wręcz zmieniają oblicze świata, mając wpływ na sposób spędzania wolnego czasu, przebieg działań wojennych czy produkcję maszyn. Nie bez znaczenia pozostaje w tym kontekście miejsce wystawy. Muzeum Śląskie znajduje się na terenie byłej kopalni węgla kamiennego, a węgiel to nic innego, jak pokłady surowca powstałego z roślin, które miliony lat temu zdecydowały o obecnym kształcie regionu.

 

Wystawa „Zaczęło się od ziarna…” to także okazja, by przybliżyć szerszemu gronu działalność Działu Archeologii i zagadnienia związane z badaniami archeobotanicznymi prowadzonymi w Pracowni Bioarcheologii. Zwiedzający będą mogli poznać sposoby oraz metody poszukiwania i pozyskiwania informacji o roślinach uprawianych w przeszłości.

 

Wystawę będzie można oglądać od 9 września 2017 do 11 marca 2018 roku. Jej kuratorem jest Agata Sady.

 

Agata Sady – absolwentka Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Śląskim, podyplomowego studium muzeologicznego na Uniwersytecie Jagiellońskim i międzywydziałowych studiów podyplomowych archeologii sądowej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracownik Muzeum Śląskiego od 1999 r., obecnie kustosz. Specjalistka do spraw archeobotaniki. Bada pozostałości roślinne ze śląskich stanowisk archeologicznych. Autorka licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych. Członkini interdyscyplinarnych zespołów badawczych oraz organizacji naukowych i społecznych.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz