Konferencja naukowa: „Szkice z dziejów ziemi pszczyńskiej”

Muzeum Historii Katowic oraz Muzeum Miejskie w Tychach zapraszają na konferencję naukową „Szkice z dziejów ziemi pszczyńskiej”.
image Pszczyńskie Wolne Państwo Stanowe na mapie Johanna Wolfganga Wielanda, 1736 r. Oryginał w zbiorach Muzeum Historii Katowic

Historyczna ziemia pszczyńska obejmuje wschodnią część Górnego Śląska. Najważniejszymi miejscowościami na jej terenie były oprócz Pszczyny – z zamkiem, będącym siedzibą kolejnych rodów panujących na tym terenie – także Mikołów, Bieruń i Mysłowice. Przez wieki w jej skład wchodziły również Tychy oraz miejscowości obecnie stanowiące południowe dzielnice Katowic.
Na przestrzeni dziejów kilkakrotnie zmieniały się rody panujące na ziemi pszczyńskiej, a wpływy polskie, czeskie, austriackie i niemieckie zaowocowały bogatym dziedzictwem kulturowym regionu.

 

Celem konferencji jest przedstawienie najnowszych wyników badań naukowców zajmujących się problematyką związaną z ziemią pszczyńską oraz podjęcie dyskusji o dalszych studiach nad historia tego regionu.

 

szczegółowy program konferencji

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

miejsca kultury

Facebook