Dożynki Powiatowe w Piekarach Śląskich

8 września w Piekarach Śląskich zorganizowane zostaną Dożynki Powiatowe. Ta tradycyjna impreza kończąca żniwa i prace polowe, powraca po ponad 20 latach do naszego miasta. Na dożynkach nie zabraknie oczywiście korowodu i wieńca dożynkowego, pokazu maszyn rolniczych i stoisk tematycznych m.in. piekarzy, rolników czy pszczelarzy.  
image

Gośćmi specjalnymi dożynek będą zespoły młodzieżowe, które uczestniczyć będą w 26. Międzynarodowym Studenckim Festiwalu Folklorystycznym. Gwiazdą wieczoru będzie Bernadeta Kowalska i Przyjaciele.

 

Dożynki rozpocznie msza święta dziękczynna za zbiory w kościele pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Dąbrówce Wielkiej o godz. 14.00. Po mszy ok. godz. 15.15 spod kościoła wyruszy korowód dożynkowy i przejdzie ul. Jagiellońską do Stadionu KS Orkan. W korowodzie wezmą udział władze miasta, zaproszeni goście, rolnicy, przedstawiciele ogródków działkowych,  osoby w strojach regionalnych, zespoły biorące udział w  dożynkach, stowarzyszenia, sportowcy z KS Orkan, Górnicza Orkiestra Dęta Julian, Chór Dąbrówki, strażacy (OSP Dąbrówka i Brzeziny). Korowód poprowadzą Starości Dożynek, którzy pojadą specjalną bryczką. Na dożynkach nie może oczywiście zabraknąć wieńca dożynkowego. Ten nieodłączny element wydarzenia i zarazem symbol pomyślności zbiorów, wyplatają już członkowie Związku Górnośląskiego. Przemarsz zamknie kawalkada maszyn i urządzeń rolniczych wśród których będziemy mogli zobaczyć m.in. ciągnik Zetor z pługiem, ciągnik Case z agregatem uprawowym, ciągnik John Deere z kombajnem do marchwi, ciągnik z siewnikiem, trzy ciągniki Fend z nowoczesnym sprzętem rolnym oraz kombajn zbożowy. Wszystkie pojazdy zostaną następnie ustawione wzdłuż ul. Karłowicza, gdzie będzie można je zobaczyć z bliska a nawet, zasiąść za kółkiem kombajnu czy tradycyjnego ursusa. W paradzie pojazdów oprócz współcześnie używanych maszyn mają się znaleźć urządzenia stosowane dawniej w rolnictwie.

 

Atrakcją dożynek będzie również wóz z drobiem ozdobnym: gołębiami, kurkami i kaczkami, które hodowane są dla barwnego i nietypowego upierzenia oraz wóz ze zwierzętami hodowlanymi.

 

Impreza dożynkowa odbędzie się na stadionie Orkan w Dąbrówce Wielkiej gdzie wystąpią m.in. górnicza orkiestra dęta Piekary Julian, młodzież z wiązanką tańców ludowych i charakterystycznych, wokalny zespół dziecięcy z Zespołu Szkolno Przedszkolnego nr 2 i chór im. Dąbrówki.

 

Występom na scenie głównej towarzyszyć będą m.in. zawody sprawnościowe w dojeniu krowy, malowanie twarzy, wesołe miasteczko i stoiska tematyczne.

 

Oprócz tego na boisku przeprowadzona zostanie pokazowa akcja ratunkowa Państwowej Straży Pożarnej w Piekarach Śląskich, pokaz tresury psów policyjnych, zaś  Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji przygotuje Rodzinne Zawody Sportowe.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz