Dialogi w wyobraźni. Wystawa strojów i obiektów z kolekcji Muzealne Mody i Muzeum Zamkowego w Pszczynie

Co ma wspólnego zbroja samuraja z wieczorowym płaszczem? A suknia Diora z porcelanową zastawą z przełomu wieków? Jak suknie z paryskich domów mody „rozmawiają” z obrazami polskich mistrzów? Na wystawie w Stajniach Książęcych suknie, żakiety i dodatki wejdą w „dialog” z obrazami, porcelaną i meblami ze zbiorów Muzeum Zamkowego.
image

Yves Saint Laurent, Dior, Chloe i Miyake to niektórzy z wielkich projektantów mody, których projekty zagoszczą w klimatycznych wnętrzach Stajni Książęcych. Wspaniałe suknie, ale też i skromniejsze żakiety i dodatki wejdą w „dialog” z obrazami, porcelaną, grafikami i meblami ze zbiorów Muzeum Zamkowego. Wystawa podzielona na kilka części opowie o postrzeganiu i znaczeniach: koloru, formy, historii, świata zwierząt i roślin a także krajów Dalekiego Wschodu – Japonii i Chin. Zwiedzający wystawę będą mogli stworzyć własną narrację za pomocą obiektów wydzielonych w części wnętrz stajni. Wychwycić związki, które umknęły kuratorom, odkryć coś swojego, a także sprawdzić dotykowe (haptyczne) właściwości obiektów muzealnych i różnych materiałów używanych do ich wykonania. Na wystawie znajdą się obiekty rzadko pokazywane, a przechowywane w magazynach muzealnych ale także te, które na co dzień eksponowane są w zupełnie innym kontekście we wnętrzach zamkowych.

 

Wydarzenia towarzyszące:

  • oprowadzanie kuratorskie: każdy czwartek od 28 czerwca o godz. 12.00 (j. polski) i 12.20 (j. Angielski) – bezpłatnie z biletem wstępu do Stajni Książęcych, bez wcześniejszej rezerwacji,
  • alternatywne oprowadzanie (ścieżka historii mody): środy od 4 lipca bezpłatnie z biletem wstępu do Stajni Książęcych, bez wcześniejszej rezerwacji lub w innym terminie po uzgodnieniu, tel: 32 449 35 70 w. 33,
  • oprowadzanie w języku migowym: dla grup, rezerwacja Dział Edukacji tel: 32 449 35 70 w. 35 lub email: edukacja@zamek-pszczyna.pl.

 

Kurator: Dominika Sulińska

Współpraca: Piotr Szaradowski, Muzealne Mody

 


Muzeum Zamkowe w Pszczynie jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz