13. Rybnik Blues Festival

Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach zaprasza na 13. Rybnik Blues Festival, który odbędzie się 20 i 21 października.
image Robert Randolph and The Family Band, fot. Maciek Rawa (2014), materiły prasowe organizatora

20 października

od godz.19.00

  • Duet Pola Chobot & Adam Baran

Młodzi ludzie, którzy mimo skrajności charakterów tworzą jeden organizm muzyczny inspirowany bluesem. Ich piosenki swą prostotą, formą i transowością nawiązują do bluesa, często jednak wykraczając poza jego klasyczną formę. Źródła inspiracji to w takim samym stopniu rdzenne „work songs”, Muddy Waters, Skip James, jak Bjork czy Radiohead. Oboje są współzałożycielami grupy Jabłonka, grającej trip-hop z polskimi tekstami.

  • Harsh Guitar Mark

Artysta gra bluesa w stylu old school sięgając do najstarszej tradycji gatunku.  Blues w wykonaniu Marka, to feeling prosto z serca.  Gitarzysta grał z takimi artystami z USA jak:  Bob Corritore, Shrimp City Slim, Eddie Taylor JR, Keith Dunn, Johnny Drummer, Billy Branch, Harmonica Hinds, Russ Green. W  2013 nagrał płytę Sittin’ Right Down And Moan.  Jest prezesem Son House Gospel Blues Society, autorem i organizatorem festiwalu Motywy Bluesa w Raciborzu.

  • MonkeyJunk (Kanada)

W przypadku zespołu MonkeyJunk blues jest wymieszany z rock and rollem i klimatami jam-bandowymi. Trio pochodzi z Ottawy, od lat jest gwiazdą kanadyjskiego środowiska bluesowego, które regularnie przyznaje im swoje trofea „Maple Blues Awards”. Cieszą się uznaniem szeroko rozumianej kanadyjskiej sceny muzycznej, o czym świadczy fakt, że mają na koncie statuetkę „Juno”, czyli kanadyjski odpowiednik nagrody Grammy. Zaś dowodem na to, że ich sława przekracza granice jest trofeum przyznane im przez Amerykanów w 2010 roku: Blues Music Award dla Debiutu Roku. Zespół został założony w 2008 roku. Nagrali debiutancką płytę, „Tiger In Your Tank”.  W 2010 pojechali do Memphis by w ramach konkursu International Blues Challenge zmierzyć się z zespołami z całego świata. Zajęli trzecie miejsce. Druga płyta, „To Behold”, zdobyła wspomnianą nagrodę Juno. Album „All Frequencies” ukazał się w 2013 roku i zebrał same dobre recenzje.

skład: Steve Marriner (śpiew, harmonijka, gitara), Tony D (gitara), Matt Sobb (perkusja)

 

21 października

  • godz. 13.00 Przesłuchania zespołów konkursowych

od godz. 19.00

  • Sekcja

Zespół powstał pod koniec 2008 roku z potrzeby tworzenia uniwersalnej muzyki. Początkowo działał pod nazwą „Sekcja z Włoch”. Na swoim koncie ma występy na paru imprezach muzycznych m.in. International Blues Challenge, Rybnik Blues Festiwal, Żubrowisko, Oldboy Rock&Blues Festiwal, Śląski Jazz Club w Gliwicach czy Harris Jazz Piano Jazz Bar w Krakowie. Od 2016 roku Sekcja działa w nowym składzie, do którego dołączyły dwie wokalistki. Zespół bazuje głównie na własnej twórczości. Na koncertach autorski repertuar wzbogaca o covery twórców takich jak: Carl Perkins, Thelonius Monk, Louis Prima. Sekcja otwiera się na nowe kierunki, nowe brzmienia, nowe fascynacje, stąd w ich muzyce wiele elementów funk, swing i duże pole dla improwizacji.

skład: Tatiana Łochowicz (wokal), Maria Olborska (wokal), Tomasz ‘Blómer’ Strokol (gitara, wokal), Sylwiusz Krakowczyk (gitara), Adam ‘Gucio’ Dawidziuk (gitara basowa), Marek ‘Sonor’ Stokowski (perkusja)

  • Koncert laureata nagrody głównej festiwalu
  • Grzegorz Kapołka Trio

Gitarzysta bluesowy i jazzowy pochodzący ze Śląska. Członek Akademii Fonograficznej. Wielokrotny zwycięzca w kategorii najlepszy polski gitarzysta bluesowy. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Gitarzysta Roku 2014 według czytelników magazynu Twój Blues. W rankingu „Gitarowy Top” (2002) został uznany za najlepszego gitarzystę bluesowego w Polsce, natomiast płyta „Blue Blues II” zajęła 1 miejsce w kategorii Najlepsza płyta gitarowa Blues. „Blue Blues” została uznana przez prestiżowe czasopismo „Muzyk” za najlepszą polską płytę bluesową jaka kiedykolwiek się ukazała, a płyta Tria otrzymała nominację do nagrody „Fryderyk” w kategorii „Najlepszy album roku – Blues”. Koncertował między innymi w USA, Kanadzie, Anglii, Szkocji, Francji, Niemczech, Estonii, Szwecji, Finlandii, Grecji, Rosji oraz Austrii.

skład: Grzegorz Kapołka, Dariusz Ziółek (gitara basowa), perkusista Ireneusz Głyk (perkusja)

  • godz. 22.00 Nocne jam sessions

 

Wydarzenia towarzyszące:

  • 19 października, godz.21.00 bluesowe jam session w Celtic Pub
  • 20 października, godz.18.30 finisaż wystawy fotografii „Kolory Bluesa” Anety Czarnockiej-Kanik i Macieja Kanika

W galerii „Drugiego Planu” DK Chwałowice od 7 do 31 października można zwiedzać wystawę „Kolory Bluesa”. Wystawa jest podsumowaniem kilkuletniej przygody fotograficznej autorów: Anety Czarnockiej-Kanik i Macieja Kanika z największym festiwalem bluesowym w Polsce – Rawa Blues. Prezentowane fotografie ukazują atmosferę wydarzeń oraz niesamowite postaci artystów w barwnych światłach sceny. Doskonałe kadry i ekspresja twórcza charakteryzuje każdy obraz, zapraszając widza w świat gigantów gatunku muzycznego jakim jest blues.

Finisaż z udziałem autorów uświetni recital muzyka młodego pokolenia – Łukasza Sowy.

  • 21 października, godz.10.00 warsztaty bluesowe, prowadzenie Harsh Guitar Mark (zapisy)

 

Bilety dostępne są na biletyna.pl

 





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz