Wystawa i fotoinstalacja Krzysztofa Pietrka

Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach zaprasza na fotoinstalację z dźwiękiem „Dawid 2016” i wystawę fotografii „Szmyrgiel” autorstwa Krzysztofa Pietrka, które będzie można oglądać do 6 sierpnia.
image fot. materiały organizatora

Krzysztof Pietrek – (ur. 1960 r. w Knurowie) absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dyplom magistra sztuki obronił w 2016 r. na kierunku Fotografia i Multimedia. Zawodowo pracuje jako designer, fotograf, analityk marki.

 

Pełna symbolizmu fotoinstalacja „David 2016” jest próbą odpowiedzi na pytanie „Kim jestem?”, zadane w perspektywie definiującej czas przełomu wieków niestabilności światopoglądowej, poznawczej i etycznej. Takie pytanie, według autora, zadaje sobie współczesny David, jeden z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych Europejczyków na świecie. W zrealizowanej fotoinstalacji David spogląda na ludzi z podestu, pod kopułą Akademii Sztuk Pięknych we Florencji. Metaforycznie rzecz ujmując, posąg przez ponad 500 lat „próbuje nawiązać rozmowę” ze współczesnym człowiekiem. Monumentalna rzeźba Davida, poddana ingerencjom zatracającym jego męskie atrybuty, stoi na tle Florencji (wspólnym motywem wizualnym jest rastrowane żółte tło składające się z multiplikowanych sylwetek Davida, stanowiących odzwierciedlenie współczesnej ikony popkultury). Wykreowana rzeczywistość sugeruje zacieranie się granic między rodzajem męskim i żeńskim, a Europa jawi się jako organizm bez granic. Ważnym dla podkreślenia symbolicznego przekazu fotoinstalacji jest dźwięk słyszalny z wnętrza prostopadłościanu: zapętlony i zmiksowany utwór audio składa się z wybranych fragmentów festiwali Love Parade w Berlinie oraz cytatów Dragqueens.

 

 

Cykl fotografii „Szmyrgiel” przedstawiających Jana Śliżewskiego był dyplomową pracą licencjacką Krzysztofa Pietrka na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

 

Jan Śliżewski – malarz. Mimo swojego wieku (ponad 70 lat) ciągle zaskakuj pomysłami i energią twórczą. Przez znajomych nazywany jest bzikiem w tym co robi. W swej twórczości przedstawia historię zarówno swojej miejscowości, jak i regionu. Motywem przewodnim jego obrazów jest życie codzienne w górniczym Radlinie.

„Szmyrgiel” – w śląskiej gwarze oznacza człowieka, który w pozytywnym tego słowa znaczeniu ma bzika na jakimś punkcie. Jan Śliżewski niewątpliwie „mo szmyrgla na punkcie malowania”.





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz