Karnawałowo-filmowy koncert w Pałacu w Rybnej

Pałac w Rybnej zaprasza na koncert w karnawałowo-filmowym nastroju, który odbędzie się 28 stycznia.
image fot. materiały organizatora

występują:

Ewa Biegas – sopran, Roman Widaszek – klarnet, Grzegorz Biegas – fortepian

oraz Kwintet Śląskich Kameralistów (Dariusz Z boch – skrzypce, Jakub Łysik – skrzypce, Jarosław Marzec – altówka, Katarzyna Biedrowska – wiolonczela, Krzysztof Korzeń – kontrabas)

 

w programie m.in.:

Wojciech Kilar – „Ziemia obiecana”; „Dziewiąte wrota”; „Smuga cienia”; „Portret damy”; „Trędowata”

Adolf Schreiner – „Immer kleiner”;

Bela Kovacs –  „Shole-alekhem, rov Feidman!”

Grażyna Bacewicz – „Boli mnie głowa „

Włodzimierz Nahorny – „Jej portret „

Enio Morricone –  „Cinema Paradiso; Misja”

Henry Mancini –  „Moon River”

John Williams –   „Lista Schindlera”

Henryk Kuźniak –  „Vabank”

Bartosz Chajdecki – „Czas Honoru„

Jerzy Matuszkiewicz – „Alternatytwy 4”

Jaques Offenbach – „Aria ze śmiechem”

Giacomo Rossini – „Duet kotów”

 

Ewa Biegas – absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie śpiewu Jana Ballariana oraz Universitat für Music und Darstellende Kunst w Wiedniu. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki, Rządu Austrii oraz szwajcarskiej fundacji Dr Robert Thyll-Dur. Laureatka licznych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów wokalnych. W roku 2006 została finalistką BBC Cadriff Word Singing Competition. Współpracuje z polskimi i zagranicznymi filharmoniami i operami oraz nagrywa dla Polskiego Radia i Telewizji.

 

Grzegorz Biegas – ukończył POSM im. Karola Lipińskiego w Lublinie oraz Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach,. Równolegle kształcił się w zakresie kameralistyki pod kierunkiem prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej. W 2002 ukończył studia podyplomowe w klasie fortepianu prof. Józefa Stompla. Obecnie w macierzystej Uczelni jest profesorem AM w Katedrze Kameralistyki.

Jego działalność artystyczna skupia się głównie na muzyce kameralnej, ze szczególnym uwzględnieniem literatury wokalnej. W charakterze korepetytora uczestniczył w wielu kursach wokalnych. Jako akompaniator towarzyszył solistom w licznych konkursach w kraju i zagranicą, gdzie wielokrotnie nagradzany był za najlepszy akompaniament, otrzymując między innymi nagrodę specjalną im. J. Lefelda.

Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, a w 2010 ukazała się płyta „Poniatowski Rediscovered” nagrana wraz z sopranistką Aleksandrą Buczek.

 

Roman Widaszek – klarnecista, ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach. Swoje umiejętności kształcił na wielu kursach mistrzowskich, prowadzonych m.in. przez prof. Guy Deplus i prof. Michaela Arrignon. Laureat licznych konkursów. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki. Odznaczony Brązowym Krzyżem  za zasługi w upowszechnianiu kultury muzycznej.

Ma w swoim dorobku wiele koncertów solowych i kameralnych, występując m.in. z takimi artystami i zespołami jak Sharon Kam, Dimitri Ashkenazy, Kwartet Śląski, Hilliard Ensemble.

Występuje również jako solista-kameralista na wielu koncertach i festiwalach w kraju i za granicą – Czechy, Niemcy, Włochy, Portugalia, Finlandia, Korea Pd., Japonia, Chiny.

Dokonał licznych nagrań płytowych (głównie jako kameralista).

Jako jeden z nielicznych klarnecistów gra również na rzadko spotykanym instrumencie – basethornie (altowa odmiana klarnetu) . Jest  członkiem Krakowskiego Tria Stroikowego oraz Krakowskiego Kwintetu Dętego i wykładowcą katowickiej Akademii Muzycznej. W latach 1997 – 2011 był pierwszym klarnecistą Capelli Cracoviensis.

 

Kwintet Śląskich Kameralistów

Zespół powstał przed ponad 20 laty jako kwartet smyczkowy i przez pierwsze lata swej działalności wykonywał repertuar operetkowy, współpracując ze śpiewakami i artystami baletu. Po jakimś czasie skład został powiększony o kontrabas. Po zmianach personalnych rozpoczęła się nowa era w jego działalności.

Pierwsze dwie płyty „ba… ROCKOWO” i „Mecyje” są w całości wypełnione utworami zaaranżowanymi przez koncertmistrza – Dariusza Zbocha, są to przeboje muzyki rozrywkowej lat 60. i 70. ubiegłego stulecia w kompletnie nowym „klasycznym” ujęciu i rozmaite utwory z kręgu szeroko pojętej muzyki żydowskiej. Inspiracją do nagrania trzeciej płyty z kwintetami smyczkowymi Krzysztofa Penderecki ego i Antonina Dworzaka było przywiązanie muzyków zespołu do czystej postaci muzyki kameralnej, którą większość z nich na co dzień wykonuje grając w Śląskiej Orkiestrze Kameralnej.

Zespół występował na wielu festiwalach w kraju i za granicą obok takich gwiazd jak Jordi Savall, Borodin Quartet czy Kwintet smyczkowy Filharmoników Berlińskich. Jako „Schlesische Kammersolisten” Kwintet regularnie współpracuje z niemieckimi pianistą Christophen Soldanem.





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz