Koncert skrzypcowo-fortepianowy Piotra Pławnera i Piotra Sałajczyka

Pałac w Rybnej zaprasza na na koncert skrzypcowo-fortepianowy Piotra Pławnera (skrzypce) i Piotra Sałajczyka (fortepian).
image fot. materiały organizatora

Program koncertu:
Robert Schumann – Sonata d-moll op. 121
(przerwa)
Philip Glass – Sonata
John Williams – temat z filmu „Lista Schindlera”.
William Kroll – Banjo i skrzypki (Banjo nad Fiddle)
George Gershwin (ar. Jascha Heifetz) –  „Summertime” oraz „Tempo di Blues” z opery „Porgy nad Bess”

 

Piotr Pławner należy do najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych skrzypków swojej generacji. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 6 lat. Na estradzie debiutował w dziewiątym roku życia. Studia ukonczył z wyrożnieniem w Akademi Muzycznej w Łodzi. Po otrzymaniu stypendium Fundacji im. Henryka Szerynga w Monte-Carlo studiował w Bernie (Szwajcaria), gdzie w roku 1995 został wyrożniony nagrodą specjalną „Tschumi-Preis” za najlepszy dyplom solistyczny.
Artysta jest laureatem wielu konkursów i przesłuchań w kraju i zagranicą. Najważniejsze z nich to zwycięstwa w 10. Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (1991), Międzynarodowym Konkursie w Bayreuth (1991), w Międzynarodowym Konkursie w Monte Carlo im. Henryka Szerynga (1994), 44. Międzynarodowym Konkursie ARD w Monachium.
Był stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Fundacji Sztuki Dziecka, Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Fundacji im. Henryka Szerynga w Monaco. Wiele koncertuje w kraju i zagranicą jako solista i kameralista. Występował z takimi zespołami jak orkiestry Bayerischen Rundfunk i Süddeutschen Rundfunk, Berner Symhonieorchester, Sinfonia Helvetica, Radio Kamerorkest Hilversum, Deutschen Kammerorchester, Sinfonia Varsovia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo oraz Netherlands Kammerorchester. Artysta współpracuje też z najwybitniejszymi dyrygentami naszych czasów i  bierze udział w licznych znanych festiwalach, do tej pory, takich jak Braunschweiger Kammermusikpodium, Internationale Bachakademie Stuttgart, L`esplanade Saint-Etienne, Rheingau Festival, Printemps des Arts de Monte-Carlo, Internationale Festspiele Passau, Danos Festival, Grazer Frühling, Schlosskonzerte Thun, Musikfestival Braunwald oraz Al Bustan Festival oraz w wielu prestiżowych koncertach organizowanych dla znanych osobistości ze świata polityki (H. Kohla, R. Süssmuth, R. Dreifuss, F. Cotti, Książę Monaco Rainer III) i z okazji ważnych rocznic i wydarzeń europejskich.

Piotr Sałajczyk to wszechstronny i kreatywny pianista, występujący jako solista oraz kameralista. Artysta wiele uwagi poświęca muzyce najnowszej. Ma na swoim koncie liczne prawykonania, współpracuje m.in. z Apollon Musagete Quartett, Piotrem Pławnerem, Agatą Zubel czy Kwartetem Śląskim. Prowadzi aktywne życie koncertowe (występy z Filharmonią Narodową, NOSPR, Sinfonią Iuventus, AUKSO, Sinfoniettą Cracovia, festiwale w kraju i za granicą: Warszawska Jesień, Benjing Modern Music Festival, Musica Polonica Nova, Budapesztańska Wiosna, Sommets Musicaux de Gstaad, Musque et Neige, Kwartet Śląski i jego goście, Festiwal Prawykonań NOSPR, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku). Pianista jest laureatem wielu konkursów, na swoim koncie ma nagrania płytowe, które wielokrotnie zdobywały wyróżnienia w kraju i zagranicą (Maestro Pianiste, Pizzicato Supersonic, 5 de Diapason, nominacja do nagrody Fryderyk, płyta miesiąca Opera Nederland), nagrywał również dla programu 2 Polskiego Radia, belgijskiej rozgłośni Musiq3, Deutschlandradio oraz HR2. Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Piotr Sałajczyk jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Józefa Stompla, studia uzupełniał w Mozarteum w Salzburgu pod kierunkiem prof. Pavla Gililova. Obecnie jest adiunktem w macierzystej uczelni. Jest również pianistą Sommerakademie Salzburg.





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz