Ogólnopolskie Warsztaty Stylu dla uczniów Szkół Suzuki

{oh!} Orkiestra Historyczna współorganizuje 1. Ogólnopolskie Warsztaty Stylu dla uczniów Szkół Suzuki.
image

60 młodych skrzypków z całej Polski w wieku 4–16 lat weźmie udział w wyjątkowym wydarzeniu. W dniach 2–4 września w Pałacu Donnersmarcków w Nakle Śląskim – siedzibie Centrum Kultury Śląskiej oraz położonym nieopodal Kompleksie Zamkowym Tarnowice Stare odbędą się 1. Ogólnopolskie Warsztaty Stylu skierowane do dzieci uczących się gry na skrzypcach metodą Suzuki – alternatywną metodą edukacji muzycznej, zdobywającej w Polsce coraz większą popularność. Metoda umożliwia bardzo wczesne rozpoczęcie nauki – najmłodsi uczniowie są w wieku 2,5–3 lat i grają na specjalnie dla nich wyprodukowanych malutkich instrumentach.

 

– Od początku swojej edukacji dzieci spotykają się z utworami Bacha, Vivaldiego, Handla czy francuskich kompozytorów epoki baroku, dlatego wpadliśmy na pomysł pokazania im jak ta muzyka mogła brzmieć w oryginale, wykorzystując do tego zespół profesjonalnie zajmujący się wykonawstwem muzyki dawnej, Orkiestrę Historyczną z Katowic – mówi Małgorzata Malke, skrzypaczka {oh!}, nauczycielka Metodą Suzuki i pomysłodawczyni Warsztatów Stylu.

 

Metoda Suzuki, zwana też Metodą Języka Ojczystego, powstała na początku XX wieku w Japonii za sprawą wybitnego pedagoga i skrzypka dra Schinichi Suzuki, który uważał, że wszystkie dzieci są jednakowo uzdolnione, a ich rozwój uzależniony jest przede wszystkim od środowiska, w którym dorastają. Te założenia sprawiają, że do Szkół Suzuki nie ma egzaminów, każdy uczy się w swoim tempie, a edukację najlepiej zaczynać jak najwcześniej, nawet już od 3 roku życia.

 

– Nauka gry na instrumencie może jednak odbywać się tylko w ścisłej współpracy z rodzicami. To na nich spoczywa duża odpowiedzialność za ćwiczenie z dzieckiem domu. Nauczyciela spotykają przecież tylko raz w tygodniu. Dlatego ogromny nacisk kładziemy także na szkolenie rodziców. Zanim edukację rozpocznie dziecko, szybki kurs gry na skrzypcach przechodzi także rodzic – z jednej strony by nie wymagał od swojej pociechy zbyt dużo, z drugiej – by był w stanie pomóc dziecku w ćwiczeniu – opowiada Katarzyna Lisek Orkisz, która wraz z Małgorzatą Malke stworzyła kilka lat temu Zabrzańską Szkołę Suzuki.

 

Wśród zaproszonych gości jest Balet Dworski Cracovia Danza, który uczyć będzie dzieci barokowych tańców, Bractwo Rycerskie Herbu Lis mające w planach pokaz walk rycerskich i średniowiecznych zabaw, a także sam Jan Sebastan Bach, który przeniesie dzieci na przełom XVII i XVIII w.

 

– Najważniejsze będą jednak lekcje z pedagogami, którzy przyjęli nasze zaproszenie. Z Danii przylatuje do nas Claus Kanneworff – ceniony w całej Europie nauczyciel Metodą Suzuki, będą również znakomite polskie nauczycielki – Maria Michalska i Magdalena Krzyżak-Türschmid, ale także koncertmistrzyni {oh!} Martyna Pastuszka, która wprowadzać będzie dzieci w tajniki stylów muzyce barokowej – przybliża szczegóły imprezy Małorzata Malke.

 

Wydarzeniem jest pierwszym zakrojonym na tak dużą skalę projektem edukacyjnym, w którym bierze udział {oh!} Orkiestra Historyczna. Ideę wsparło również finansowo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

– W finałowym koncercie wieńczącym warsztaty Orkiestra Historyczna towarzyszyć będzie dzieciom grającym już koncerty skrzypcowe Bacha czy Vivaldiego, niejednokrotnie znajdujące się w repertuarze największych sław wiolonistyki. To będzie na pewno wspaniałe doświadczenie dla wszystkich członków Orkiestry Historycznej. Mamy nadzieję, że w następnych latach odbędą się kolejne edycje imprezy – podsumowuje Artur Malke, menedżer {oh!} Orkiestry Historycznej.

 

Warsztaty Stylu opanują Pałac Donnersmarcków w Nakle Śląskim w dniach 2–4 września 2016. Koncert finałowy odbędzie się 4 września 2016, w niedzielę, o godz. 16.00 w Sali Koncertowej w Starej Stodole na terenie Kompleksu Zamkowego Tarnowice Stare.

 

Rekrutacja na warsztaty jest już zamknięta, natomiast otwarty dla wszystkich słuchaczy jest koncert finałowy.

Exception: Form_Comment::__construct reqire form_id param